logo Silvarium tisk

Hnutí Duha se pře s MZe, jestli novela zákona o myslivosti zvýší počty zvěře

Novela mysliveckého zákona podle ekologů zvýší počty přemnožené spárkaté zvěře a poškodí krajinu. Stát novelou částečně odstraňuje odpovědnost myslivců, kteří už nebudou muset zajistit, aby les nebyl poškozený zvěří příliš. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci ekologických organizací. Podle ministerstva zemědělství, které novelu předložilo do meziresortního připomínkového řízení, je cílem změn naopak snížení počtu zvířat a také zjednodušení byrokracie. Českomoravská myslivecká jednota (ČMMJ) ministerskou novelu podporuje.

Ekologům vadí, že ministerstvo v novele vypouští povinnost, kterou do zákona zanesli zákonodárci loni na podzim. "Ministerstvo zemědělství novelou mysliveckého zákona odstraňuje nejen povinnost 'zajišťovat v honitbě chov zvěře tak, aby nedocházelo k nadměrnému poškozování lesních ekosystémů zvěří', ale ruší i posuzování míry poškození lesů nezávislým odborným subjektem, povolaným státní správou," uvedli ekologové.

Ministerstvo oponuje, že reálný stav lesa by zjišťovali kontinuálně pracovníci Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů. "Pokud bude někde les zvěří nadměrně poškozený, nařídí orgán státní správy myslivosti zvýšení lovu. Tento postup by reagoval pružněji a také ekonomičtěji než poslanecký návrh, podle kterého by plán lovu musely zajistit a financovat obce s rozšířenou působností," napsalo ministerstvo v tiskové zprávě. Podle Jaromíra Bláhy (Hnutí Duha) ale nyní připravovaný zákon ústav k takové činnosti nezmocňuje.

Ministerstvo navíc změny na podzim podle ekologů podpořilo v Poslanecké sněmovně, po schůzce se zástupci Českomoravské myslivecké jednoty ale změnilo názor. "Abychom pro budoucí generace zajistili pestré lesy, které budou odolné vůči změnám klimatu a dalším nepříznivým vlivům, je zcela zásadní ponechat v legislativě princip odvozování výše lovu od stavu ekosystému. Ministerský návrh tuto pravomoc opět svěřuje do rukou držitele a uživatele honitby. To však desítky let nefungovalo," říkají ekologové.

Myslivecká jednota odmítá, že by lesní zvěř byla přemnožená. "Počty spárkaté zvěře jsou lokálně zvýšené. Zvěře u nás není víc než v okolních státech," uvedla jednota. V ČR se podle jednoty loví 68 kusů zvěře na 1000 hektarů, Německo uvádí na stejnou plochu 117, Rakousko 88 a Maďarsko 91. "Jak je možné, že například německé lesy jsou v lepším stavu, přestože zvěře v nich žije více?" ptá se jednota. Lesní zvěř podle jednoty není viníkem současného stavu lesa. Bláha uvedl, že zvěř sežere 64 procent z mladých listnatých stromů a jedlí.

K novele se sešlo na 300 připomínek, ministerstvo je chce vypořádat a novelu předložit legislativní radě vlády. Mimo jiné uvádí, že chce podpořit větší odlovy, protože plánuje povolit lov v noci, během sklizně nebo s pomocí noktovizorů.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Komentáře  

+9 # Starý 2020-02-17 08:35
Nejsem z hnutí duha, ale stav popíši jednoduše.
V Německu loví stále stejně a stavy mají nastavené také stejně a nedovolí si je měnit tak jako myslivci v "Česku".
Jak je možné, že najednou mimo obory a farmové chovy jsou u nás mufloni, siky, daňci a další volně v honitbách?
Myslivci s nimi jak v oborách hospodaří a střílí jen trofejovou zvěř a to vše v podstatě protiprávně, jelikož k tomu mají na "hraně normovaných stavů" stavy přirozené srnčí zvěře.
Pak je v takových honitbách přirozeně až 1500 % více zvěře a chov probíhá jak ve slavné "České oboře".
No a zkuste se někdo bránit......
Věc se neřeší dle právního stavu a škody v čase a místě obvyklém.....ale řeší se dle "mysliveckého zákona", který je ovšem nastaven na maximálně normované stavy, laicky na max. 100 %stavy , ale jen srnčí - původní domácí zvěře.
Ovšem běžte se podívat do honiteb a porovnejte si stopy zvěře a další pobytové znaky po myslivci vysazené a tolerované zvěři....

Tak sakra dejte už vlastníkům lesů nástroj, jak se účinně bránit !!!!
Například zákonem povolený odstřel "nepůvodní a neplánované zvěře" v honitbě a na jejich vlastnictví....

Jak jednoduché a účinné !!!!!

Samozřejmě s ponecháním si zastřeleného kusu za tu práci kterou stojí odstřel a jako náhradu za škody, které tato zvěř činí....

Je to jednoduché a nemusí k tomu být ÚHÚL a další.

Škodu na lese, v čase a místě poškození, nelze kvalifikovat jako škodu na polní kultuře, jelikož i její odstranění následků trvá roky až desetiletí, někdy ji ani nelze odstranit.
Oproti tomu myslivecké spolky, nájemce a pod tu máme jen na deset let, což je vcelku velice samo od sebe rozporuplné a nezakládá to vzájemnou vyváženost.....
+14 # Vladimír Pelíšek 2020-02-17 08:47
To mi připomíná pořad CT Nedej se z října 2008, kde jsem take vystupoval. Bylo tam i lesoochranarske uskupení Čmelák z Jizerských hor, které vykoupilo x ha pozemku, smrkoplantazi ve fázi rozpadu, udělalo tam velkou oplocenku a vysazelo jedle a buky. Co se stalo pak? Myslivci tu oplocenku rozebrali, s tím, ze překáží volnému pohybu zvěře. Pak byl další vstup a tehdejší předseda CMMJ Ing. Kostecka s výrazem ředitele ZŠ poucujici školáky o povinnosti umývání si rukou sdeloval, ze takto velká oplocenka není z hlediska zákona o myslivosti přípustná, protože bráni volnému pohybu MUFLONŮ!
Muflonů! Asi nic nedokazuje aroganci těch nabobu lépe. Oni považuji z hlediska ochrany přírody i “veřejného zájmu” za důležitější ochranu introdukovanych horských ovcí, než hektar nebo dva oplocenky jedle a buku ve smrkovem moři!
Je třeba zatnout jim už konečně tipec, mluví se o tom 30 let, ale neděje se vůbec nic!! Protože kdejaký paraziticky politik žijící z našich dani si rad zastrili, v každém režimu, at už je z leva, nebo z práva.
+9 # Starý 2020-02-17 13:22
Mění stavy zvěře a to nahoru, mění skladbu zvěře a dělají si z našich lesů oborní chov.
Přiznávají že je zvěře kvanta a že se krmí na polích....
Ale už nevidí myslivečkové, že na polích se krmí sama bez jejich přičinění a to po dobu cca 4-5 měsíců v roce a pak si žere v lesích, schovaná před jejich střelami.

Tak se jim jednoduše zavádí jiné druhy zvěře, které tu nikdy neměli a lžou a lžou....

Ať si ti vykukové koupí lesy, pole a udělají ve své režii obory a chovy, ale mimo ně ať přestanou s kecy a vrátí věci do normálního stavu.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

Zobrazení: 3639

Introdukované druhy dřevin jsou v lesním hospodářství českých zemí využívány dlouhodobě, stejně jako v jiných zemích...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 3347

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Zobrazení: 2399

Tři důležité zákony vypracované Ministerstvem zemědělství (MZe) projednali dne 11. 12. 2024 poslanci v 1. čtení. Novely...

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Zobrazení: 2111

Právě začala sezóna dražeb nejkvalitnějšího dříví. Vyrábí se z něj hudební nástroje, sudy na alkohol, pažby zbraní...

Nejvíce zakázek v tendru Lesů ČR získal Uniles z Agrofertu

Nejvíce zakázek v tendru Lesů ČR získal Uniles z Agrofertu

Zobrazení: 2006

Vítězem miliardového lesnického tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) pro roky 2025 až 2029 je...

Databázi certifikovaných konstrukcí dřevostaveb připravují Lesy ČR s Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským

Databázi certifikovaných konstrukcí dřevostaveb připravují Lesy ČR s Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským

Zobrazení: 1840

Projektanti, architekti, stavební inženýři a další budou moci využít databázi certifikovaných konstrukcí a detailů pro dřevostavby...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě