Hnutí Duha uvedlo, že někteří pracovníci státního podniku Lesy České republiky v poslední době vyzývají velké množství vlastníků lesů, aby z lesů vyklidili nezpracované stojící souše, což zdůvodňují možným znehodnocením dřevní hmoty, ohrožením volného pohybu osob po lesních porostech a šířením podkorních hmyzích škůdců.
„Vyzývat vlastníka lesa, který má v lese stojící suché stromy, aby je z lesa vyklidil kvůli riziku šíření „podkorních hmyzích škůdců“, svědčí o neporozumění biologii těchto hmyzích druhů, kteří se na suchých kmenech již množit nemohou nebo je to záměrná manipulace. Vlastníci drobných lesů jsou z tohoto jednání státních lesníků zmatení, uvádí Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy.
Podle Hnutí DUHA není ani vhodné, aby státní podnik vyzýval k odstranění souší soukromé osoby s ohledem na možné „znehodnocení dřevní hmoty“. Vyhodnocení nákladů a přínosů ponechání souší ve srovnání s náklady na těžbu a přiblížení dřeva je podle Hnutí DUHA pouze věcí vlastníků.
Výňatky z typizované výzvy vlastníkovi lesa od odborného lesního hospodáře LČR, s.p. Zdroj: Hnutí DUHA
Stejně tak se Hnutí DUHA ohradilo proti tomu, že by vlastníci lesů byli povinni kácet souše uvnitř porostů z důvodu bezpečnosti návštěvníků lesa.
„Vlastníci nemají zákonnou povinnost vyklízet z lesů stojící suché stromy, které nikoho neohrožují. Naopak mají povinnost odpovídající množství stromů ponechat, aby byl v lese zachován život druhů, které potřebují staré stromy a tlející dřevo,“ doplňuje Jan Skalík.
Lesy ČR pro Silvarium. cz uvedly, že aktuálně upozorňují vlastníky lesů na to, že 31. 12. 2022 skončila platnost opatření obecné povahy vydaného Ministerstvem zemědělství. Tímto dokumentem se kvůli kalamitě odsouvala povinnost vlastníků lesů zpracovat souše. Nyní už je tedy třeba plnit standardní zákonné povinnosti včetně přednostního zpracování poškozeného dříví, tak zvané nahodilé těžby a také souší.
„Vlastníky upozorňujeme na změny a povinnosti, které z nich plynou, i s ohledem na možné sankce České inspekce životního prostředí. Vnímáme to jako naši povinnost spojenou s odborným poradenstvím, které vlastníkům poskytujeme. Rozhodnutí je vždy na nich. Rozhodně je ale nevyzýváme, aby plošně odstraňovali souše a vytvářeli holiny, naopak doporučujeme opatření, díky nimž lesy odolají změně klimatu, jako je například rozmanitá druhové skladba lesa. Pokud jde o ponechání mrtvého dříví v lesích, zákon takovou jednoznačnou povinnost vlastníkům lesů neukládá, nečiní tak tedy ani Lesy ČR,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Red.