logo Silvarium tisk

Hnutí DUHA: Pracovníci Lesů ČR oslovují vlastníky lesů s neoprávněnou výzvou k odstranění souší. Jde o neporozumění, reagují Lesy ČR

Podle Hnutí DUHA soukromí vlastníci lesů dostávají v poslední době výzvy od pracovníků státního podniku Lesy ČR, kteří jim dělají odborné lesní hospodáře, aby z lesů odstranili stojící suché stromy. Hnutí Duha uvedlo, že se na něj obrátila řada lidí, kteří čelí tlaku ze strany státního podniku na vykácení svých lesů, přestože by jejich obnovu chtěli více ponechat přírodním procesům. Lesy ČR ve svém vyjádření pro Silvarium.cz odmítají, že by vyzývaly k plošnému odstraňování souší a vytváření holin. Věc považují za neporozumění doporučením Lesů ČR vyplývajícím ze zákonné povinnosti poskytovat vlastníkům hospodářských lesů odborné poradenství s ohledem na legislativu či případné sankce.

Hnutí Duha uvedlo, že někteří pracovníci státního podniku Lesy České republiky v poslední době vyzývají velké množství vlastníků lesů, aby z lesů vyklidili nezpracované stojící souše, což zdůvodňují možným znehodnocením dřevní hmoty, ohrožením volného pohybu osob po lesních porostech a šířením podkorních hmyzích škůdců.

„Vyzývat vlastníka lesa, který má v lese stojící suché stromy, aby je z lesa vyklidil kvůli riziku šíření „podkorních hmyzích škůdců“, svědčí o neporozumění biologii těchto hmyzích druhů, kteří se na suchých kmenech již množit nemohou nebo je to záměrná manipulace. Vlastníci drobných lesů jsou z tohoto jednání státních lesníků zmatení, uvádí Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy.

Podle Hnutí DUHA není ani vhodné, aby státní podnik vyzýval k odstranění souší soukromé osoby s ohledem na možné „znehodnocení dřevní hmoty“. Vyhodnocení nákladů a přínosů ponechání souší ve srovnání s náklady na těžbu a přiblížení dřeva je podle Hnutí DUHA pouze věcí vlastníků.Výňatky z typizované výzvy vlastníkovi lesa od odborného lesního hospodáře LČR, s.p. Zdroj: Hnutí DUHA

Stejně tak se Hnutí DUHA ohradilo proti tomu, že by vlastníci lesů byli povinni kácet souše uvnitř porostů z důvodu bezpečnosti návštěvníků lesa. 

„Vlastníci nemají zákonnou povinnost vyklízet z lesů stojící suché stromy, které nikoho neohrožují. Naopak mají povinnost odpovídající množství stromů ponechat, aby byl v lese zachován život druhů, které potřebují staré stromy a tlející dřevo,“ doplňuje Jan Skalík.

Lesy ČR pro Silvarium. cz uvedly, že aktuálně upozorňují vlastníky lesů na to, že 31. 12. 2022 skončila platnost opatření obecné povahy vydaného Ministerstvem zemědělství. Tímto dokumentem se kvůli kalamitě odsouvala povinnost vlastníků lesů zpracovat souše. Nyní už je tedy třeba plnit standardní zákonné povinnosti včetně přednostního zpracování poškozeného dříví, tak zvané nahodilé těžby a také souší.

„Vlastníky upozorňujeme na změny a povinnosti, které z nich plynou, i s ohledem na možné sankce České inspekce životního prostředí. Vnímáme to jako naši povinnost spojenou s odborným poradenstvím, které vlastníkům poskytujeme. Rozhodnutí je vždy na nich. Rozhodně je ale nevyzýváme, aby plošně odstraňovali souše a vytvářeli holiny, naopak doporučujeme opatření, díky nimž lesy odolají změně klimatu, jako je například rozmanitá druhové skladba lesa. Pokud jde o ponechání mrtvého dříví v lesích, zákon takovou jednoznačnou povinnost vlastníkům lesů neukládá, nečiní tak tedy ani Lesy ČR,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Red.


Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 2740

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

ČLS proti vyhlášení NP Křivoklátsko v otevřeném dopise Marku Výbornému

ČLS proti vyhlášení NP Křivoklátsko v otevřeném dopise Marku Výbornému

Zobrazení: 2043

Anketa uvnitř. Ministru zemědělství Marku Výbornému zaslal pobočný spolek České lesnické společnosti Křivoklát (PS ČLS) otevřený...

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Zobrazení: 1945

Aktualizováno: Video na konci článku Lesy České republiky s odezníváním kůrovcové kalamity snížily těžbu dříví o...

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Zobrazení: 1830

Na základě výběrového řízení byl vybrán nový ředitel příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta republiky Lesní správy Lány...

Trápí nás zdržené platby za hospodaření v lesích, hodnotí rok 2023 zástupci nestátních vlastníků lesů

Trápí nás zdržené platby za hospodaření v lesích, hodnotí rok 2023 zástupci nestátních vlastníků lesů

Zobrazení: 1797

Rok 2023 sice nenaplnil obavy, že se bude pro nestátní vlastníky lesů jednat o jeden z ...

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Zobrazení: 1792

Anketa na konci. Koncept původnosti v populační biologii je problematický, protože stojí a padá s fragmentárními...

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě