logo Silvarium tisk

Hnutí DUHA: Podíl přirozené obnovy českých lesů je stále rekordně nízký, Ministerstvu zemědělství předložíme Plán pro zdravé lesy

Česká republika je stále v čele žebříčku evropských zemí s největším podílem umělého zalesňování, uvádí ve své tiskové zprávě Hnutí DUHA. Na špatný zdravotní stav českých lesů má podle Hnutí DUHA vliv i umělé vysazování lesů s výsledným vznikem stejnověkých a druhově fádních porostů. Proto v září tohoto roku předloží Ministerstvu zemědělství Plán pro zdravé lesy, který představí změny nezbytné k tomu, aby českou lesní krajinu připravili na další oteplování a udrželi ji ekologicky i hospodářsky vyváženou.

Jak upozorňuje Hnutí DUHA, podle mezinárodního výzkumu State of the European Forests 2020 dosahuje Česká republika mezi sledovanými zeměmi zcela nejvyššího podílu uměle vysazených lesů: 95 procent. Uměle vysazené lesy přitom v Evropě průměrně tvoří jen 29 procent. Naopak celých 143 milionů hektarů neboli 66 procent všech evropských lesů je vzniklých přirozenou obnovou nebo zarůstáním. 

Loňská plocha zalesňování (obnova lesa a zalesnění sadbou a síjí) v České republice byla podle dat ČSÚ na podobné úrovni jako v předchozím roce. Oproti roku 2021 došlo k mírnému poklesu o 709 ha (–1,7 %) na 39 970 ha. Jedná se o druhou nejvyšší hodnotu v období po roce 1964. V rámci zalesňování zcela převažuje sadba. Při výsadbě se spotřebovalo 225 928 tisíc sazenic, z nichž 62,6% tvořily listnáče. Průměrná spotřeba sazenic na hektar sadby byla 5 705 kusů. U listnatých dřevin 7 248 a u jehličnatých 4 205.

Minulý rok došlo k  meziročnímu navýšení plochy přirozené obnovy lesa o 977 ha (+10,7 %) na 10 088 ha. Dle dostupných údajů se jedná o rekordní hodnotu v historii České republiky. Skokový nárůst je patrný zejména mezi lety 2020 a 2021. V přirozené obnově nepatrně převažovaly listnáče (50,6%), z dřevin se nejčastěji využíval smrk (39,0 %) a buk (22,9%).

Podíl rozsahu lesa dle jeho původu, FOREST EUROPE, 2015. Zdroj: TZ Hnutí DUHA

Podle Hnutí DUHA jsme s 80 procenty umělého zalesňování lesů nepřehlédnutelnými rekordmany. Podíl lesů vzniklých znovuzalesňováním a výsadbami přesahujících 60 procent lze najít jen v osmi evropských zemích, jmenovitě České republice, Polsku, Belgii, Dánsku, Islandu, Irsku, Nizozemí a Velké Británii.

„Musíme zabránit tomu, aby se nynější příležitost promrhala tím, že se na rozpálené holiny vysazují další málo odolné lesy či dokonce smrkové monokultury, které zajdou suchem. Potřebujeme plán pro zdravé lesy. Ministr Výborný by měl urychleně do mezirezortního řízení předložit novely mysliveckého a lesního zákona, a začít tak skutečně pomáhat českým lesům,” říká Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy.


Podle TZ Hnutí DUHA a ČSÚ


Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+2 # Rensa 2023-09-12 17:36
Dnes jsem četl, že nás čeká tuhá zima (v poslední době střelená spárkatá je skutečně hodně zabělená) a mohlo by to znamenat (konečně) nástup očekávané malé doby ledové.
Cože to zachránilo lesy po nástupu malé doby ledové počátkem 17. století?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě