logo Silvarium tisk

HLDS: Lesy ČR nastolily stav totální nejistoty na trhu s dřívím

 

Dne 4. 11. 2010 se v Praze uskutečnila další tisková konference Hradecké lesní a dřevařské společnosti (HLDS). Hlavními tématy bylo vyvrácení prohlášení Lesů ČR směřovaných k HLDS, upozornění na překvapivě rychlé změny v prognózách výsledků hospodaření státního podniku, ale také oznámení právních kroků proti Lesům ČR.

 

 audio-icon

Prezentace z tiskové konference HLDS (pdf)

HLDS podá trestní oznámení na Lesy ČR a generálního ředitele a podnět Evropské komisi pro porušení článku 102 Smlouvy o fungování EU. Aktuálně podala HLDS podnět ÚOHS k šetření pro zneužití dominantního postavení Lesů ČR a podnět k šetření včetně návrhu na vydání předběžného opatření (protiprávnost tendrů vyhlášených dne 16. 9. 2010).

František Dejnožka, generální ředitel HLDS, se v rámci tiskové konference ohradil proti spojování HLDS s odporem proti modelu P. HLDS se podle jeho slov do sporu o způsob prodeje dříví LČR nikdy v minulosti nezapojovala a model OM neprosazovala.

„Lesy ČR jsou povinny rozhodnout o nejvýhodnějším obchodním modelu pouze ve smyslu zákona o státním podniku a zákona o finanční kontrole ve veřejné správě, řekl František Dejnožka

Nepravdivé informování ministra představiteli Lesů ČR doložil František Dejnožka rozhovorem ministra Ivana Fuksy v Českém rozhlase, kde uvedl, že tzv. velké tendry shodil ÚOHS a toto rozhodnutí nepadá na hlavu Lesů ČR. HLDS ovšem na základě veřejně dostupných informací tvrdí, že zrušení tendrů bylo způsobeno pouze vlastními chybami Lesů ČR.

Za zázračné považuje František Dejnožka navýšení částky prognózy hospodářského výsledku Lesů ČR za rok 2010 o 1,8 mld. korun od konání poslední TK HLDS. Tvrdí ovšem, že na základě srovnání informací o hospodaření státního podniku chybí v hospodaření Lesů ČR ještě 1,4 mld.

„Útoky generálního ředitele Lesů ČR vedou k snížení hodnoty majetkového podílu státu v HLDS. To může sloužit k záměrnému prodeji majetkového podílu státu v HLDS pod cenou. Mají skrýt vlastní chyby státního podniku Lesů ČR při hospodaření s majetkem státu,“ řekl František Dejnožka

Podle jeho slov může být dalšími důvody útoků Lesů ČR na HLDS detailní znalost hospodaření státního podniku nebo to, že HLDS brání nehospodárnému nakládání se státními prostředky.

HLDS slovy Františka Dejnožky podniká v souvislosti s nezákonným chováním Lesů České republiky následující právní kroky:

- Trestní oznámení na Lesy ČR a generálního ředitele se nadále připravuje, bude podáno v nejbližší době.

- Podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k šetření (zneužití dominantního postavení Lesů ČR)

Podnět byl podán 4. 11. 2010. Postup Lesů ČR vůči Hradecké lesní a dřevařské společnosti, ale i vůči jiným soutěžitelům, je protiprávní – Lesy ČR zneužívají svého dominantního postavení na trhu surového dříví, které mají podle rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže č.j. S001/05 ze dne 6.6.2005. Postupem Lesů ČR došlo dle HLDS zejména k porušení povinnosti uplatňovat při dodávkách dříví přiměřené podmínky; porušení povinnosti nediskriminovat jednotlivé zájemce o koupi dříví; porušení povinnosti neodmítnout dodávky dříví dlouhodobému zákazníkovi.

- Podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k šetření včetně návrhu na vydání předběžného opatření (protiprávnost tendrů vyhlášených 16. 9. 2010).

Podnět byl podán dne 3. 11. 2010. Zadávací podmínky vyhlášených tendrů byly Lesy ČR nastaveny tak, že porušují základní právní zásady zákona o veřejných zakázkách a závazný postup stanovený tímto zákonem pro zadávání veřejných zakázek. Postupem Lesů ČR došlo dle HLDS zejména k:

porušení principu nediskriminace a rovného zacházení; porušení povinností při stanovení rozsahu kvalifikace a finančních kvalifikačních předpokladů; porušení principů výběru nejvhodnější nabídky;

- Podnět Evropské komisi (porušení článku 102 Smlouvy o fungování EU)

Právní kroky provádí advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík, podnět se připravuje, bude podán v nejbližší době.

František Dejnožka dále prohlásil, že Lesy ČR svým postupem včetně opakovaného vyhlašování veřejných zakázek, flagrantně porušují nejen zákon o veřejných zakázkách a zákon o ochraně hospodářské soutěže, ale také ustanovení nadřazeného práva Evropské unie (zejména ustanovení Smlouvy o fungování Evropské unie týkající se volného pohybu služeb a ustanovení směrnice č. 18/2004 ES).

Lesy ČR dle jeho slov svým jednáním nastolily stav totální nejistoty na trhu surového dřeva a navíc zneužívají této nejistoty a svého dominantního postavení k svévolné diskriminaci soutěžitelů, kteří mají zájem o koupi dříví od Lesů ČR a nejsou poskytovateli pěstebních a těžebních služeb, a zároveň i soutěžitelů, kteří mají zájem o poskytování pěstebních a těžebních služeb Lesům ČR, ale nemají zájem o souběžný povinný nákup dříví.

„Stav totální nejistoty způsobené Lesy ČR se v důsledku vyhlášení veřejné zakázky vyhlášené Lesy ČR 16. 9. 2010 ještě prohloubí, protože i tato veřejná zakázka, jak je z dosud uvedeného patrné (stejně jako předchozí), byla vyhlášena v rozporu s právními předpisy. Prokazatelným viníkem tohoto stavu jsou výhradně Lesy ČR jako zadavatel veřejné zakázky,“ řekl František Dejnožka.

red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 2884

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2630

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2428

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2071

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Zobrazení: 1722

Vojenské lesy a statky vydaly kvůli kalamitě, která nastala po červnových silných bouřkách, zákaz vstupu do...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1695

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě