Přihlásit

Hasiči mají požár v Českém Švýcarsku pod kontrolou, během pondělí snížili plochu na 600 ha

Hasiči v Českém Švýcarsku budou dnes pokračovat v boji s požárem. Pomocí dronů teď ráno zjišťovali, jak to vypadá v soutěskách říčky Kamenice. Na tuto oblast se pomocí pozemní i letecké techniky zaměří. Požár, který vypukl 24. července, se podařilo v pondělí 1. srpna večer lokalizovat.

Doporučený Hasiči mají požár v Českém Švýcarsku pod kontrolou, během pondělí snížili plochu na 600 ha Foto: HZS ČR

Během pondělního požárního útoku se podařilo hasičům plochu požářiště zmenšit z 1 060 hektarů na 606, které stále hasí. „V podobném tempu se budeme snažit pokračovat i dnes,“ uvedl mluvčí ústeckých krajských hasičů Milan Rudolf. V noci se vyměnili lidé v terénu. Dnes se budou pohybovat kolem Křídelních stěn, Holubího dolu, u přední čelní stěny v Hřensku, v okolí Bouřňáku a Větrovce. Využít budou moci 341 kusů požární techniky, z toho přes 200 automobilových stříkaček. Na místě dnes je pět vrtulníků a pět letadel.

Foto: HZS ČR

Hasiči předpokládají, že postup bude pomalý v těžko přístupném terénu. Cestu si musí klestit pomocí motorových pil a využívají horolezeckou lanovou techniku. I když nad terénem létají vrtulníky a letadla, musí se na každé místo dostat i pozemní cestou. „Vrtulníky shodí vodu na požářiště, ale to dohašování, hledání skrytých ohnisek, zásahy pod převisy, to je na pozemních jednotkách, to se musí překontrolovat,“ uvedl mluvčí. Požár hoří na některých místech až do hloubi půl metru, to musí hasiči zkontrolovat a případně proudnicemi rozorat.

Pokud se bude hasičům dařit, bude možné považovat požár za zcela zlikvidovaný v řádu dní, poté by se do svých domovů mohli vrátit obyvatelé Mezné, Mezní Louky a Hřenska.

V pondělí bylo nasazeno 1028 hasičů a 341 kusů techniky. Plamenné hoření, jaké bylo vidět v prvních dnech, se podle hasičů už neobjevovalo. K 20. hodině proto hasiči vyhlásili takzvanou lokalizaci požáru. „Lokalizace požáru znamená, že požár je pod kontrolou, nešíří se nám z těch prostor do dalších míst,“ řekl generální ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček.

„Ohniska máme zcela pod kontrolou. Naše práce ale nekončí, teď je ještě musíme všechny dohasit a zlikvidovat. Chceme vám poděkovat za obrovskou podporu. Je pro nás hnacím motorem. Pomohli jste!“ napsal HZS ČR včera večer na svém twitteru.

 

V pondělí v zásahu pomáhalo 18 vrtulníků, z toho 12 z Německa, a pět letadel. Německé vrtulníky musely odpoledne odletět, aby zasahovaly u ohnisek na německé straně. Česká strana nabídla Němcům pomoc s pozemním hašením požáru. 

Foto: HZS ČR

Na místě včera zasahovaly také desítky speciálně vycvičených lezců, kteří oblečeni ve výstroji slaňují k ohniskům na nebezpečných místech. Přijely další posily z krajů, přivezly další hadice. Celkem je nataženo 78 kilometrů hadic pro dálkovou dopravu vody i na dohašování.

Mluvčí ústeckých krajských hasičů Lukáš Marvan včera uvedl, že problémovými místy zůstávají oblasti Hlubokého dolu, Bouřňáku, vrchu Větrovce, Křídelní stěny a v Hřensku. O zrušení evakuace pro Meznou, Mezní Louku a Hřensko se proto nyní neuvažuje. Jejich obyvatelé se budou moci vrátit domů, až budou oblasti bezpečné.

Při zásahu se během pondělí zranili čtyři hasiči, všichni byli ošetřeni přímo na místě, dva z nich museli být převezeni do nemocnice. Zranění už utrpělo dohromady 56 hasičů.

Až budou hasiči předávat území správě národního parku, určí podle Vlčka podmínky, v nichž stanoví místa dozoru, hlídání a dalších zabezpečovacích prací po ukončení likvidace. Vedení Hasičského záchranného sboru ČR předpokládá, že se na těchto pracích budou za úplatu podílet dobrovolní hasiči popřípadě hasiči Ústeckého kraje.

 

Obce v Národním parku České Švýcarsko i v jeho okolí trápí kvůli požáru odliv turistů. Turisté kvůli zásahu nemohou do vybraných lokalit národního parku, kde platí zákaz vstupu do lesů. Zůstává uzavřen i hraniční přechod přes Hřensko do Německa. Na území celého Ústeckého kraje je také zakázáno kouřit či rozdělávat oheň v lesích a za porušení zákazu hrozí pokuta ve správním řízení až 100 000 korun. Přesto strážci přírody podle mluvčího správy parku Tomáše Salova denně nacházejí stopy po táboření a nedopalky cigaret.

Na pomoc obyvatelům Českého Švýcarska, kde devátý den bojují hasiči s rozsáhlým lesním požárem, vybrali lidé zhruba devět milionů korun. Většina z toho se sešla přes platformu Donio, která ve spolupráci se senátorem Zbyňkem Linhartem (za STAN) a Národním parkem České Švýcarsko vyhlásila na pomoc lidem v oblasti požáru sbírku. K pondělnímu odpoledni se v ní bylo shroýžděno 8,6 milionu a senátor řekl, že chce momentálně přispět lidem, kteří zajišťují zasahujícím hasičům občerstvení. Ze sbírky bude podle Linharta pokryto i to, co nezaplatí stát. Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden uvedl, že zatím neví, komu bude pomoc směřována ani v jaké výši. Podle něj to bude možné říct až po uhašení požáru. Linhart doplnil, že nějaké peníze budou také pomáhat ve Hřensku, v jejíž části Mezná požár zničil tři domy a několik dalších poškodil. „Záležet bude také na pojišťovnách,“ řekl senátor.

Podle ČTK a dalších zdrojů, red.

 

Reakce Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) na požár v Národním parku (NP) České Švýcarsko

ALDP považuje rozsáhlý lesní požár v oblasti NP České Švýcarsko za dramatickou přírodní katastrofu, která nemá v novodobé historii českého lesnictví obdobu. Současně vyjadřuje uznání všem nasazeným hasičům a záchranářům, kteří se účastní hasebního zásahu v postižených oblastech.

Tento rozsáhlý požár jasně ukazuje na důsledky horkých a suchých období, ve kterých se zvyšuje jak riziko vzniku lesního požáru, tak pravděpodobnost, že se požár rozhoří na větší ploše. Toto zároveň prokazuje nutnost dodržování všech preventivních opatření v lesním hospodaření, která vznik podobných situací minimalizuje či omezuje. Jde zejména o odborné vypořádání se s následky kůrovcové kalamity, přičemž správa NP České Švýcarsko zřejmě svým rozhodnutím ponechat v oblasti mrtvé a suché stromy přispěla či pomohla k rychlému šíření ohně. Dále je pravděpodobné, že mohlo dojít k podcenění standardních preventivních opatření v oblasti lesních požárů.

ALDP navrhovala řadu opatření pro řešení kůrovcové kalamity v minulých 5 letech a dlouhodobě upozorňuje na skutečnost, že ponechané suché dříví může zhoršovat průběh lesního požáru a komplikovat zásah hasičů. Právě při tomto požáru v NP nemusí být příčinou pouze sucho a klimatické podmínky, ale zejména přítomnost významného množství nezpracovaného suchého dříví. Tato skutečnost může být vnímána, jako důsledek rozhodnutí správy NP.

ALDP apeluje na správu NP České Švýcarsko a Ministerstvo životní prostředí ČR, aby příčiny a průběh tohoto požáru analyzovaly a provedly patřičná opatření, s cílem podobným událostem v budoucnosti zabránit.

 

Naposledy změněno: úterý, 02 srpen 2022 13:22

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V loňském roce klesla výše těžeb o 17 procent, obnova lesů dosáhla 50 tisíc ha

V loňském roce klesla výše těžeb o 17 procent, obnova lesů dosáhla…

Lesnictví

Těžba dřeva v Česku se v roce 2022 opět snížila oproti předchozímu na zhruba 25 milionů metrů krychlových dřeva bez kůry. Podíl nahodilé těžby se...

Hospodaření v národních parcích a poučení z požáru v Českém Švýcarsku podruhé tématem semináře v Poslanecké sněmovně

Hospodaření v národních parcích a poučení z požáru v Českém Švýcarsku podruhé…

Lesnictví

Dne 29. května 2023 proběhl v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR (PSP ČR) seminář „Hospodaření v národních parcích – poučili jsme se z katastrofy v Českém...

Nestátní vlastníci lesů ke konsolidačnímu balíčku vlády: Zásadní připomínky týkající se daně z nemovitých věcí

Nestátní vlastníci lesů ke konsolidačnímu balíčku vlády: Zásadní připomínky týkající se daně…

Lesnictví

Nestátní vlastníci lesů prostřednictvím Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) předložili ministrovi financí zásadní připomínky k „Návrhu zákona o konsolidaci veřejných...

Zvýšit ochranu cenných ekosystémů v EU? Umím si představit, že 20 procent území dokážeme naplnit, říká Ladislav Miko

Zvýšit ochranu cenných ekosystémů v EU? Umím si představit, že 20 procent…

Lesnictví

Podle nejpesimističtějších scénářů hrozí kvůli aktivitě člověka do konce století až polovině všech druhů vymření. Změnit dosavadní kurz si dala za cíl světová dohoda o...

Populární zprávy

Souhrn lesnických dotací MZe: Nárok mají i majitelé nejmenších lesů

Souhrn lesnických dotací MZe: Nárok mají i majitelé nejmenších lesů

Lesnictví

Zobrazeno:4854

I letos poskytuje Ministerstvo zemědělství (MZe) vlastníkům lesů dotace na obnovu a péči o lesní ekosystémy, zlepšení jejich stability, odolnosti a biodiverzity. MZe tak podporuje...

Lesy ČR čelí kvůli sporu s firmou Veronex stamilionové exekuci, podaly dovolání

Lesy ČR čelí kvůli sporu s firmou Veronex stamilionové exekuci, podaly dovolání

Lesnictví

Zobrazeno:4026

Státní podnik Lesy ČR se kvůli dlouholetému sporu s firmou Veronex o stovky milionů korun dostal do exekuce. Uvedl to Deník N. Exekutor vymáhá jistinu...

Úspěšná obnova lesů si podle Lesů ČR žádá i změnu v myslivosti

Úspěšná obnova lesů si podle Lesů ČR žádá i změnu v myslivosti

Lesnictví

Zobrazeno:3797

Do obnovy porostů investovaly v posledních třech letech Lesy České republiky 4,1 miliardu korun. Státní podnik obnovil na 57 tisíc hektarů s využitím 250 milionů...

Na Lesním družstvu obcí Přibyslav vzniká příklad dobré praxe pro vlastníky lesa postižené kůrovcovou kalamitou

Na Lesním družstvu obcí Přibyslav vzniká příklad dobré praxe pro vlastníky lesa…

Lesnictví

Zobrazeno:3564

Obnova lesních porostů na velkoplošných holinách, které vznikly v důsledku kůrovcové kalamity, je v současné době náročným úkolem pro mnoho vlastníků lesa. Kromě otázky nemalých...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby