Dřevo se na konci dubna obchodovalo na futures trhu (- ten představuje dohodu mezi dvěma stranami o nákupu nebo prodeji určitého množství podkladového aktiva – akcie, indexu, komodity – za předem stanovenou cenu k určitému budoucímu datu) za zhruba 500 USD za tisíc stop desky (mfbm). V polovině března bylo řezivo stále kótováno za něco málo přes 620 USD.
Hlavním důvodem poklesu cen je pokračující zhoršování poptávky v sektoru nemovitostí v Severní Americe, který je u řeziva mimořádně důležitý. Nejdůležitější trendový ukazatel na trhu fyzického řeziva také směřuje strmě dolů. Kupující se z velké části drží zpátky v naději na další korekce cen. Pily zároveň hlásí velkou dostupnost zásob dřeva.
Rostoucí sazby hypoték a propad bydlení začíná
Pokles počtu zahájených staveb bytů v USA v březnu představuje největší pokles celkového počtu od začátku pandemie v dubnu 2020. Investice do bydlení se v druhé polovině roku 2023 zotavily poté, co klesaly devět po sobě jdoucích čtvrtletí, což je nejdelší takové období od kolapsu trhu s bydlením v roce 2006.
Celý článek v originále si můžete přečíst zde.
Stavitelé se potýkají s měnícím se výhledem úrokových sazeb, protože vyšší úrokové sazby tíží poptávku a zvyšují náklady na kapitál. Podle výhledu největší americké hypoteční banky Freddie Macs vypadají prognózy cen nemovitostí v USA najednou úplně jinak než před měsícem, uvádí americký obchodní list Fortune. 30letá hypotéka s pevnou úrokovou sazbou vzrostla na více než 7 %, oznámil Freddie Macs.
Ilustrační foto. Foto: Pixabay
Světová ekonomika stále stagnuje
Vyhlídky růstu globální ekonomiky nadále klesají – hospodářský růst v Číně i ve Spojených státech je letos pomalejší než loni. Také v Evropě je hospodářský růst nadále pomalý jako v loňském roce. Německá ekonomika se loni propadla a výraznější zrychlení růstu se neočekává ani letos. Německo v současnosti není stejným motorem evropské ekonomiky, jako jsme na něj zvyklí.
Očekává se, že příští rok bude lepší jak ve Spojených státech, tak v Evropě, ale růst v Číně bude ještě slábnout. Ekonomický vývoj v příštím roce však vzhledem ke geopolitické situaci přináší výrazně větší rizika než obvykle.
Kolísání cen dřevin se v Evropě vyrovnalo
V Evropě se nominální cenové výkyvy dřevin vyrovnaly ve srovnání s výkyvy posledních několika let. V evropských zemích, jako je Rakousko, Švédsko, Německo, Česká republika a Estonsko, se na konci loňského roku cenový vývoj dřeva mezi kulatinou a vlákninou mírně lišil. V Estonsku cena jehličnaté kulatiny od loňského podzimu klesá, v jiných zemích byl cenový trend kulatiny na vzestupu. Zdražení pilařské kulatiny se nejvíce projevilo v Rakousku, České republice a Švédsku. Změny nominálních cen jehličnatého dříví byly na konci loňského roku mírnější. V Německu cena jehličnatého dřeva klesala od druhého čtvrtletí loňského roku, v Rakousku a Česku se pokles zastavil na podzim. Ve Švédsku byl naopak cenový vývoj jehličnatého vlákninového dřeva po celý loňský rok vzestupný.
Poptávka po dřevě zůstala v loňském roce na evropském trhu se dřevem relativně vysoká, s přihlédnutím k obecné nejistotě ekonomiky.
Ilustrační foto. Foto: Pixabay
Ve střední Evropě byl kromě ekonomické nejistoty ovlivněn trh se dřevem také množstvím zničeného dřeva. To má dopad na zásobu dříví zejména regionálně, i když množství zničeného dříví se oproti špičkám před pár lety normalizuje.
Poptávka po řezivu zůstává slabá
Slabá ekonomická situace ve stavebnictví zasáhla celosvětovou spotřebu řeziva, v důsledku čehož se loni snížil vývoz finského jehličnatého řeziva. Zahájení výstavby se loni snížilo ve Finsku a v klíčových exportních zemích pro finský pilařský průmysl, jako je Japonsko, Čína, Velká Británie a Německo.
Aktuální rok změnu k lepšímu nepřinese, protože i kdyby centrální banky letos snížily úrokové sazby, bude chvíli trvat, než se poptávka po výstavbě začne oživovat a zásoby neprodaných bytů stavebních firem se sníží. Teprve v příštím roce tak začne počet zahájených staveb opět opatrně stoupat a zároveň se zvedne poptávka po řezivu. V aktuálním roce se poptávka po řezivu udrží blízko loňským číslům. V letošním roce se objem vývozu a produkce řeziva oproti loňsku sníží o procento. V příštím roce se s oživením poptávky vývoz a produkce řeziva poněkud zvýší. Množství produkce roste o něco více než export díky oživení domácí poptávky.
Podle Global Wood Markets Info, red.