Slavnostní otevření za účasti významných hostů
Úvodního slova se ujal majitel firmy Martin Rozmánek, který za podporu poděkoval svým kolegům, zaměstnancům společnosti i jejím odběratelům a dalším partnerům. Podpořit úspěšnou výstavbu lesní školky přijel předseda vlády ČR Andrej Babiš. Pogratuloval k celoevropsky prosperujícímu působení firmy, které Českou republiku vyzdvihne i v zahraničí.
Torsten Karlsson, generální ředitel švédské firmy BCC AB, která dodává vybavení pro pěstování sadebního materiálu a podílela se i na technologické části výstavby lesní školky, ocenil Martina Rozmánka za jeho vytrvalost při realizaci stanovených cílů a vizí a za prokázání podnikatelských dovedností, díky kterým vybudovala firma LESCUS školku s největší produkcí lesních dřevin na jednom místě. Slavnostního otevření se zúčastnil i ministr zemědělství Miroslav Toman, který firmě Lescus popřál mnoho pěstebních úspěchů a poděkoval všem, kteří se zasluhují o rozkvět českého lesnictví a zemědělství.
V průběhu dne měli návštěvníci možnost prohlédnout si celý areál lesní školky, podívat se na veškeré technologie, kterými disponuje, a zúčastnit se přednášek s výkladem technologického procesu. V rámci slavnostního otevření také probíhaly prezentace firem s nejnovější školkařskou a lesnickou technikou a technologií. Živou hudbou doprovázela trubačská kapela Markazíni a závěrem dne vystoupily skupiny Epicentrum, Jelen a Stracené ráj.
Technologické zázemí lesní školky
Petr Martinec, obchodní ředitel firmy Lescus, uvedl, že na světě je mnoho různých technologií pro pěstování rostlin, ale bylo nutné je přizpůsobit nebo přímo vyvinout pro podmínky v naší zemi. Na rozdíl od lesních školek ve Skandinávii, zaměřených na pěstování smrku a borovice, produkuje aktuálně lesní školka především listnáče a na rozdíl od dalších školek ve světě je pěstuje z osiva, a to především o větší velikosti (bukvice, žaludy).
Vegetační doba začíná v lesní školce setím. Ve výrobní hale jsou na speciální lince od švédské firmy BCC AB naplněny a osety sadbovače, které jsou uloženy na pěstebně-manipulační rámy a přemístěny na úložiště. Ta jsou vybavena uzavřeným systémem hospodaření s vodou, který byl vybudován ve spolupráci s firmou AZ Aqua Czech.
Mimo hlavní zásobní rezervoár na vodu je zde i retenční nádrž pro přebytečnou vodu, která je stažena z úložišť, a druhá nádrž s čistou vodou. Protože může závlahová a srážková voda vracející se z úložišť obsahovat i zbytkové hnojivo, součástí celého systému zavlažování je také čistírna s izraelskou technologií od společnosti TalGil pro míchání tekutých hnojiv do zavlažovacího systému. Ta staženou vodu zkontroluje, doplní nebo sníží obsah živin a připraví ji s aktuálně požadovaným množstvím hnojiva pro další zálivku výpěstků.
K tomu, aby bylo možné veškerý sadební materiál včas vyzvednout, slouží ve výrobní hale plně automatická optická třídicí linka, která byla vyvinuta ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně, nizozemskou společností TTA BV a švédským BCC AB. Sadební materiál je navezen do haly, kde jsou jednotlivé sadbovače s rostlinami automaticky posunuty ke stroji se speciálními prsty, které vyjmou krytokořenné výpěstky ze sadbovačů a přemístí je na další část linky. Prázdné sadbovače pokračují skrze čisticí a mycí linku a jsou tak připraveny k dalšímu použití.
Vyzvednuté rostliny prochází skenovací komorou, která je roztřídí podle požadovaných morfologických parametrů do tří skupin. Následně je balicí stroj zabalí a sazenice jsou ihned transportovány k odběrateli nebo uloženy do chladicího či mrazicího skladu. Tento způsob pěstování podle Petra Martince zvýší produkci z plochy, zkrátí dobu pěstování sadebního materiálu a díky novým linkám bude zajištěna včasná expedice výpěstků do lesa.
{phocagallery view=category|categoryid=38|limitstart=0|limitcount=0}
Redakce