logo Silvarium tisk

Exředitel státních lesů Daniel Szórád dostal odškodné a omluvu za nezákonné stíhání

Bývalý generální ředitel Lesů ČR (LČR) Daniel Szórád dostal odškodnění 100 000 korun za nezákonné stíhání v případu údajného podvodu. Ministerstvo spravedlnosti mu zároveň zaslalo omluvu, uvedla Česká televize.Obžaloba vinila Szóráda z nedodržení konkurenční doložky po odchodu z čela organizace před pěti lety. Soudy ho ale osvobodily. Szórád působil jako ředitel LČR v letech 2014 až 2018. Od letošního ledna se do státního podniku vrátil jako ekonomický ředitel. V červnu převzal řízení oblastního ředitelství pro jižní Moravu.

Daniel Szórád Daniel Szórád

V žádosti o odškodnění Szórád uvedl, že stíhání poškodilo jeho pracovní i rodinný život, stáhl se z veřejného života a omezil kontakt na rodinu a nejbližší známé. Ministerstvo mu za nemajetkovou újmu přiznalo 100 000 korun a zaslalo mu omluvu. „Došlo k porušení práva žadatele nebýt trestně stíhán jinak než z důvodů a způsobem, který stanoví zákon,“ sdělil resort ČT.

Szórád v souvislosti s působením v čele LČR čelil dvěma trestním stíháním. Podle žalobce po odvolání z funkce v roce 2018 údajně nedodržel konkurenční doložku a začal pracovat pro soukromou společnost LST z Trhanova na Domažlicku dřív, než směl. Szórád vinu od počátku odmítal. Tvrdil, že jeho činnost spojená s firmou LST před vypršením konkurenční doložky souvisela s přípravou na budoucí povolání s tím, že z ní nezískal žádné benefity nebo prospěch. Krajský soud v Hradci Králové na konci loňského listopadu Szóráda obžaloby z podvodu pravomocně zprostil a verdikt potvrdil i Nejvyšší soud

 

ČT: Bývalý šéf Lesů ČR Szórád dostal odškodné sto tisíc za nezákonné stíhání


Už na jaře 2021 státní zástupce zastavil stíhání Szóráda kvůli údajnému porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle kriminalistů poškodil státní podnik tím, že nabídl těžařským firmám předčasné ukončení kontraktů dohodou kvůli kůrovcové kalamitě. I v této věci exředitel LČR jakékoliv pochybení odmítal.

 

Szórád se loni neúspěšně ucházel o návrat na místo generálního ředitele LČR v tendru, který vypsalo ministerstvo zemědělství. Novým ředitelem se v prosinci stal Dalibor Šafařík. Krátce poté jmenoval Szóráda ekonomickým ředitelem firmy. V červnu převzal řízení oblastního ředitelství pro jižní Moravu.

Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v Česku. V letošním prvním pololetí podnik vykázal pokles hrubého zisku o 19 procent na 3,85 miliardy korun ze 4,73 miliardy Kč ve stejném období loni. Důvodem bylo snížení těžby dřeva o 21 procent na 3,8 milionu metrů krychlových, které souvisí s odezněním kůrovcové kalamity.

ČTK

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4920

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Zobrazení: 4720

Ve funkci ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS) končí Roman Vohradský. Informovalo o tom ministerstvo...

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Zobrazení: 3974

Škody jarními mrazy na rozpěstovaném sadebního materiálu lesních dřevin pro obnovu lesních porostů v ČR budou...

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

Zobrazení: 3578

Lýkožrout smrkový zahubil v posledních pěti letech v jižním Švédsku a střední Evropě několik set milionů...

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Zobrazení: 2923

Ministryně obrany Jana Černochová pověřila řízením státního podniku Vojenské lesy a statky Jaroslava Nerada, ředitele divize...

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Zobrazení: 2463

18 tisíc redukovaných pozic během roku a půl, dalších 5 tisíc se očekává. Jen v roce...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě