K podpoře či zablokování návrhu byla potřeba kvalifikovaná většina, která je aktuálně definovaná jako skupina minimálně 15 zemí, v nichž žije alespoň 65 procent unijního obyvatelstva. Taková většina se ale nenašla.
Glyfosát, který je účinnou látkou například v přípravku RoundUp, patří mezi rozšířené pesticidy. Evropská unie schválila používání této látky do prosince roku 2022 a povolení bylo pak prodlouženo o rok do 15. prosince letošního roku. Nyní se unie zabývala povolením na další roky.
„V souladu s právními předpisy EU a při absenci požadované většiny, je nyní komise povinna přijmout rozhodnutí do 15. prosince 2023, kdy vyprší současná licence. Komise na základě komplexního posouzení bezpečnosti provedeného Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropskou agenturou pro chemické látky (ECHA), společně s členskými státy EU, nyní přistoupí k obnovení schválení glyfosátu po dobu deseti let, za určitých podmínek a omezení. Tato omezení zahrnují zákaz použít ho před sklizní jako desikant (sušivo) a rovněž potřebu určitých opatření na ochranu necílových organismů," uvedla ve svém prohlášení EK.
EFSA letos v červenci uvedl, že při hodnocení dopadů používání glyfosátu v zemědělství nenalezl „kritické oblasti“, které by vyvolávaly znepokojení ohledně zdraví lidí a zvířat či stavu životního prostředí. Dodal ale, že pro hodnocení rizika v některých oblastech chyběla data.
Ekologické organizace tyto závěry kritizovaly. Názor úřadu byl podle nich ovlivněn postojem chemického průmyslu, který pesticid vyrábí.
„Hluboce vadný systém EU pro povolování pesticidů zanedbává množství nezávislých a recenzovaných vědeckých studií, které popisují souvislosti mezi glyfosátem a vážnými zdravotními problémy a dopady na životní prostředí,“ uvedla tehdy organizace Corporate Europe Observatory, která sleduje vliv velkých firem na rozhodování unijních orgánů.
I další organizace volaly po tom, aby EU používání glyfosátu nepovolila, dokud se nevyloučí riziko vzniku rakoviny. Poukazovaly při tom na zprávu Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2015, která tvrdí, že glyfosát je látkou, která pravděpodobně napomáhá vzniku rakoviny. EFSA v této souvislosti poukázal na posudek agentury ECHA, která v roce 2022 uvedla, že glyfosát nenaplňuje vědecká kritéria pro to, aby byl považován za karcinogenní.
Čtěte také: Odškodné 175 milionů dolarů má Bayer zaplatit Američanovi kvůli Roundupu
V Česku se o používání rozšířeného herbicidu jednalo aktivně v roce 2018, kdy stát schválil jeho plošný zákaz, ale později od něj ustoupil a zavedl pouze zákaz použití glyfosátu k urychlení dozrávání a vysušování rostlin, které se využívají pro potravinářské účely, tedy u obilovin a řepky.
Proti využívání glyfosátu se v Česku dlouhodobě staví například ekologové z Hnutí Duha, podle kterých herbicid kontaminuje spodní vody a je toxický pro vodní organismy.
V lesnictví se herbicidy s glyfosátem používají při tlumení buřeně na pasekách při ochraně mladých stromečků. V současné době za ně není náhrada.
„Herbicidy patří v současnosti objemově k nejpoužívanějším přípravkům na ochranu rostlin. Zhruba polovina z cca 80 povolených herbicidů v lesním hospodářství obsahuje účinnou látku glyfosát, vyvinutou firmou Monsanto. Po vypršení platnosti licence se na trhu objevila řada herbicidů s touto účinnou látkou od dalších výrobců. Přípravky pod značkou „Roundup“ v různých formulacích sehrávaly a sehrávají zásadní roli v používání přípravků s touto účinnou látkou,“ uvedla Marie Zahradníková, vedoucí GEP pracoviště (pracoviště, kde se hodnotí přípravky) z Útvaru lesní ochranné služby Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.
„Snahy o omezení, resp. zákaz používání přípravků s účinnou látkou glyfosát trvají již mnoho let. Řada kompetentních nezávislých organizací prokázala, že neexistují žádné relevantní důkazy o negativních účincích glyfosátu na zdraví lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) sice v roce 2015 prohlásila, že glyfosát je potenciálně karcinogenní, což odstartovalo masivní aktivity směřující k zákazu této účinné látky, ale již o rok později WHO toto tvrzení dementovala. Tato informace se ale již k širší veřejnosti nedostala. Každoročně se pak řešil zákaz, resp. prodloužení používání přípravků s touto účinnou látkou. Vedlo to k zákazu jejího používání jako desikantu a pokračovaly i snahy o celkový zákaz. Přitom tato účinná látka je jednou z nejlépe prostudovaných účinných látek přípravků na ochranu rostlin na světě a s ohledem na současné znalosti patří mezi nejbezpečnější. Její zákaz a náhrada jinými účinnými látkami by znamenala pro člověka i životní prostředí mnohem větší rizika, která nejsme možná ani schopni nyní posoudit. Hospodářsky i technologicky jsou přípravky založené na účinné látce glyfosát v lesním hospodářství (ale částečně i v jiných oblastech) nezastupitelné,“ uvedl ke snahám o zákaz používání glyfosátu Petr Zahradník, náměstek ředitele VÚLHM pro výzkum.
ČTK
Komentáře