logo Silvarium tisk

Europoslanec Zdechovský podal stížnost na IKEA kvůli diskriminaci českých dodavatelů

Aktualizováno o reakce FSC ČR a společnosti IKEA - 15. 12. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) podal podnět Evropské komisi k prošetření postupu společnosti IKEA. Nábytkářský koncern požaduje u svých dodavatelů výhradně certifikaci FSC, jejíž pravidla se výrazně odlišují v členských státech EU. Vzniká tak podezření z omezování hospodářské soutěže. Podnětem se bude zabývat Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž EK.

Foto: Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)

Certifikace dřeva je proces, kdy nezávislá organizace vydává potvrzení o splnění předem stanovených kritérií trvale udržitelného hospodaření v lesích. Celosvětově existují dvě dominantní certifikace PEFC a FSC. Oba certifikáty považuje za rovnocenné Evropský parlament, Evropská komise, Evropská obchodní komora či Světové spotřebitelské fórum.

Europoslanec Tomáš Zdechovský je přesvědčen, že obchodní politika společnosti IKEA poškozuje zejména české dodavatele tohoto koncernu, neboť požadavky národního standardu FSC omezují hospodaření v lesích v ČR více než v jiných státech.

Jde například o rozdílné pohledy na velikost holin, na zastoupení dřevin neodpovídající platné české legislativě nebo požadavky na zavedení další administrativy. Tím se stává systém FSC jednoznačně obchodní bariérou, a to i často za podpory určitých firem s cílem zvýšit svůj podíl na trhu.

„V rámci společného evropského trhu musí platit stejná pravidla a vlastník musí mít možnost plně svobodného rozhodnutí pro ten či onen systém certifikace, pokud jej potřebuje," dodal europoslanec, který žádá, aby Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž zahájilo řízení pro podezření z omezování hospodářské soutěže společnosti IKEA Group, protože uvedené omezení může ovlivnit obchod mezi členskými státy.

PEFC certifikace například využívá státní podnik Lesy ČR, kterému patří skoro polovina českých lesů. Systémem PEFC je v ČR certifikováno zhruba 70 procent lesů, FSC pak kolem dvou procent. České ekologické organizace již letos v létě varovaly před tím, že pokud Lesy ČR nezmění druh certifikace dřeva, ohrozí až 4000 pracovních míst v dřevozpracujícím průmyslu. Ministerstvo zemědělství tehdy uvedlo, že nehodlá státní podnik do změny nutit. 

Ministerstvo také uvedlo, že zaujímá neutrální postoj k jakékoliv certifikaci. Podle úřadu jde o záležitost vlastníků lesů a dřevozpracujících firem. Mluvčí úřadu Markéta Ježková však dodala, že ministerstvo by chtělo, aby byly obě certifikace vzájemně uznatelné. Že by nějaká firma mohla podmiňovat příjem dřeva jenom jedním z certifikátů, považuje úřad za nepřijatelné.

Podle ministerstva je systém FSC pro vlastníky lesů ekonomicky nevýhodný, přinesl by omezení hospodaření.

Jelikož dodavatelé švédského koncernu v poslední době stupňovali tlak na zavedení certifikace FSC v českých lesích, krok europoslance Tomáše Zdechovského přivítali čeští lesníci i dřevozpracovatelé. Změnu certifikace u Lesů ČR by si přála  také Hospodářská komora ČR. Proti tlaku na změnu je naopak například Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR.

„Hospodaření v českých lesích podle přísné české legislativy již samo o sobě zaručuje mnohem šetrnější způsoby hospodaření v lesích než vyžaduje systém FSC například v Rusku, Ukrajině a dalších postsovětských zemích," uvedl František Kučera, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR.

 

Vyjádření skupiny IKEA

Firma IKEA nemá dominantní postavení na českém trhu, kde odebírá méně než dvě procenta celkové roční těžby dřeva v tuzemsku. ČTK to sdělila společnost v tiskové zprávě. Reagovala tak na podnět europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), který se domnívá, že firma požadavkem na certifikaci FSC (Forest Stewardship Council) u dřeva zneužívá své dominantní postavení na trhu Evropské unie. Obrátil se proto na Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise, aby se situací zabývalo.

"IKEA odebírá méně než dvě procenta z celkové roční těžby dřeva v ČR. Usilujeme o to, abychom se dřevem zacházeli při výrobě co nejefektivněji, a dokázali tak vyrobit výrobky v co nejlepší kvalitě a zároveň z malého objemu materiálu využít co nejvíce. Roční objem dřeva, který IKEA z ČR odebírá, ukazuje na to, že IKEA nemá v ČR dominantní postavení na trhu," sdělil dnes ČTK manažer pro lesníhospodářství IKEA Mikhail Tarasov. Podle něj nyní společnost už nyní globálně v 77 procentech vyrábí produkty pouze z recyklovaného dřeva nebo právě s certifikací FSC. Do roku 2020 by mělo jít o 100 procent.

Požadavek na FSC certifikaci, kterou jsou v ČR označena asi dvě procenta lesů, zatímco konkurenční PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification) 70 procent, nemá podle Tarasova nikoho vylučovat. "Naopak je to o tom, aby se do něj zapojilo co nejvíce subjektů a abychom se společně podíleli na pozitivním dopadu na lidi a planetu. IKEA úzce spolupracuje se svými partnery a je připravena nejen sdílet a vysvětlit svůj přístup, cíle i závazky, ale i otevřena dialogu o udržitelném lesnictví v České republice," dodal Tarasov.

České ekologické organizace již letos v létě varovaly před tím, že pokud Lesy ČR nezmění druh certifikace dřeva, ohrozí až 4000 pracovních míst v dřevozpracujícím průmyslu. Ministerstvo zemědělství tehdy uvedlo, že nehodlá státní podnik, do změny nutit.

Podle ČTK, red.

 

Tisková zpráva FSC ČR k vyjádření europoslance Tomáše Zdechovského

Společnost IKEA má podle včerejší zprávy europoslance Zdechovského (KDU-ČSL) poškozovat její české dodavatele, protože chce od konce roku 2019 využívat více udržitelné zdroje např. z lesů, kde se hospodaří dle certifikace FSC (Forest Stewardship Council). Těch je v ČR kritický nedostatek. Ve skutečnosti dodavatelé IKEA již několik měsíců veřejně apelují nikoliv na ni, ale na vládu a ministerstva , aby se vhodná část státních lesů certifikovala FSC. Ty jsou kapacitou jediným českým lesním vlastníkem, který množství certifikované suroviny může dodat. Podnět ke Generálnímu ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise je tak spíše gólem do vlastní branky v situaci, kdy více než každá třetí koruna za vytěžené české dřevo mizí bez přidané hodnoty za hranicemi. Stát tím přichází o miliardy, přitom více českého FSC dřeva by snížilo export a zároveň zvýšilo konkurenceschopnost českých firem.

Důvodem k podnětu má být to, že IKEA chce využívat „výhradně" jen FSC, přičemž díky jeho rozdílným národním standardům prý dochází k omezování hospodářské soutěže. První tvrzení je mylné, IKEA si nevybrala pouze jednu certifikaci, ale má vlastní požadavky, jenž některé dotčené certifikace díky nevyhovujícím standardům a fungování prostě nesplňují. V druhém případě je to podobné jako stěžovat si na to, že se liší legislativa jednotlivých národních států. Z ní totiž certifikace lesního hospodaření obvykle vycházejí. A jejich účelem, stejně jako jiných certifikací, je navrhovat pravidla řešící danou problematiku. Nikoliv pouze kopírovat platnou legislativu, to by postrádaly smysl a jen udržovaly stav, který chtějí změnit. Standard FSC se v ČR navíc příliš neliší od rakouských a německých zákonů, které jsou známé vysokou úrovní lesního hospodaření.

Stížnost naráží na také to, že v Evropě a ČR je rozšířena i druhá certifikace lesů (PEFC), kterou v minulosti financoval a podporoval stát. Tu mají české státní lesy, jejichž někteří manažeři jsou s ní personálně propojeni. Tato preference jen jedné z dobrovolných certifikací od státních podniků vytváří problém pro zpracovatele, kteří v ČR i celosvětově častěji využívají FSC. Nedostatek certifikované suroviny tak nevnímají pouze nábytkáři a dodavatelé IKEA, ale např. i český papírenský průmysl. Za stížností tak stojí přístup, který může vést až ke ztrátě 4000 pracovních míst a 3 miliard obratu jen u těchto českých dodavatelů, protože do konce roku 2019 nenajdou dostatek české FSC suroviny.

Nepochopení europoslance spočívá v tom, že IKEA nechce výhradně využívat pouze FSC, ale má svoje požadavky na tzv. více udržitelné zdroje mezi něž patří i recyklovaná surovina a patřil by i PEFC, kdyby například „více zvýšil úroveň jistoty, že lesy jsou odpovědně spravované, zejména v rizikových oblastech." To již před rokem konstatoval generální manažer IKEA pro oblast lesnictví a dodávek dřeva Ulf Johansson v časopisu Lesnická práce. A vyjádřil podporu od společnosti IKEA systému PEFC ke zvýšení transparentnosti informací, včetně přístupu k auditu zpráv, přijatých opatřeních proti špatně fungujícím certifikačním orgánům nebo zapojení externích zúčastněných stran. Tak, aby splňoval požadavky IKEA. Problémem tedy není výběr pouze jedné certifikace ze strany IKEA, ale zatím nevyhovující standardy a praxe certifikací jiných. PEFC totiž, na rozdíl od FSC, zprávy z lesních auditů nemá veřejně přístupné a i v případě většího množství informací o nelegální činnosti, certifikáty neodebírá, jak ukázala nedávná kauza nelegální těžby koncernu Schweighofer v Rumunsku. Těžko se divit, pokud totiž v rámci trvale udržitelného lesního hospodaření certifikujete jadernou elektrárnu nebo diskotéku a supermarket, jako se to stalo PEFC v Francii, důvěryhodnosti to nepřidává.

Důvěra je zásadním faktorem certifikací, proto si je spotřebitelé, zpracovatelé či obchodníci vybírají a proto je FSC nejvíce dynamickou a rostoucí certifikací lesního hospodaření. Podporuje ho také např. Světový fond na ochranu přírody (WWF). Ale nejen to – FSC vychází celosvětově ze stejných principů a kritérií (jako např. certifikace Fairtrade), pokračuje v jejich harmonizaci, a i proto si ho jako leadera jasně zvolili dřevozpracovatelé a má téměř třikrát více certifikátů zpracovatelského řetězce než PEFC. Také v České republice FSC využívá více zpracovatelských firem a zdaleka nejde jen o dodavatele společnosti IKEA.

Zdechovský tvrdí, že FSC má v ČR omezovat lesní hospodaření díky svému přísnějšímu standardu, který lesům způsobí velké peněžní ztráty. Jenže skutečností je to, že FSC se českým certifikovaným lesním vlastníkům finančně vyplácí, jak veřejně uvedli. „FSC surovina je navíc v době problémů a kalamit, které postihují nejen severomoravské lesy a způsobují nadbytek těženého dřeva, stále v ČR přednostně odebírána a finančně zvýhodněna," dodává ředitel národní kanceláře FSC ČR, Ing. Tomáš Duda. Ani desetitisíce výrobků se značkou FSC v obchodech často nestojí více než ty bez ní, ačkoliv se Zdechovského zpráva snaží hrozit zdražením.

Navíc to, že český standard FSC, byť jeho požadavky jdou nad českou legislativu, „může na rozdíl od jiných existujících nástrojů garantovat zlepšení stavu lesů a lépe je připravit na změny klimatu tak, jak to i odpovídá opatřením schváleným pro lesy v Národním akčním plánu adaptace na změnu klimatu (usnesení vlády č. 34 ze dne 16. ledna 2017)," konstatovala i Komise pro životní prostředí Akademie věd České republiky. Český standard totiž již dříve reflektoval situaci tuzemských lesů, jejichž zdravotní stav se nelepší i dle Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství (Ministerstvo zemědělství) a Zprávy o životním prostředí (Ministerstvo životního prostředí). Aktuálně o potřebě změny hospodaření ve státních lesích mluvil i ministr životního prostředí Richard Brabec.

Tak jako se liší standardy FSC, odlišné jsou i standardy jiných certifikací, což ale Zdechovského neznepokojuje. U jím zmíněného indikátoru velikosti holých sečí tak rozdíl mezi např. českým, francouzským a ruským standardem PEFC tvoří desítky hektarů. Je tedy pro Zdechovského systém PEFC stejnou „mimocelní bariérou volného obchodu"? Cílem FSC je však v sobě spojit kromě produkční ekonomické stránky i důraz na budoucnost lesů jako nejvíce ohroženého ekosystému a podpořit sociální aspekty lesního hospodaření. Proto FSC v České republice upřednostňuje např. zaměstnávání místních obyvatel a snaží se tak podporovat rozvoj venkova.

A právě malé a střední české zpracovatelské a nábytkářské firmy na venkově a jejich zaměstnanci jsou iniciativou Zdechovského ohroženi nejvíce. Jeho podnět je totiž spíše obstrukcí, která může dále prohloubit nedostatek FSC suroviny v ČR. Těžko si totiž představit, že soukromá mezinárodní společnost bude na jeho popud odebírat dřevo s dobrovolným certifikátem, který sama nechce. Což je navíc v přímém kontrastu s poptávkou (nejen) českých zpracovatelských firem. „Je to jako kdyby po mně zákazník chtěl Plzeň a já mu měl nutit jiné pivo," shodují se zástupci významných českých dřevozpracovatelských firem Ing. Tomáš Beneš ze společnosti BJS Czech dodávající do IKEA, a Ing. Pavel Kříž, předseda představenstva Dřevozpracujícího družstva Lukavec.

Tito dodavatelé musí již nyní neekonomicky dřevo dovážet, což jen zatěžuje životní prostředí. A pravděpodobný výsledek sporu bude ten, že IKEA prostě nebude odebírat dřevo od českých firem a poptávat ho bude v jiných zemích. Do nich Česká republika vyváží ve velkém svoje nezpracované dřevo bez přidané hodnoty, aby naopak FSC certifikovanou surovinu museli čeští zpracovatelé kvůli jejímu nedostatku dovážet. Přitom zdravotní stav českých lesů se nelepší. Absurdní.

Národní kancelář FSC ČR proto důrazně žádá europoslance Zdechovského, stejně jako ředitele české pobočky konkurenčního certifikačního systému lesního hospodaření PEFC Stanislava Slaninu, který tato sdělení také rozesílá do médií, aby přestali svými vyjádřeními poškozovat dobré jméno FSC, pokud lobují za jeden soukromý certifikační systém lesního hospodaření. A namísto toho podpořili zaměstnanost a pracovní místa v menších a středních českých firmách, kterým i díky postoji některých ministerstev a minulé vlády hrozí ztráta konkurenceschopnosti a pracovních míst.

Zdroj: Tisková zpráva FSC ČR (14. 12. 2017)

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Komentáře  

+6 # Lumen 2017-12-14 19:14
nějak nevím, kdo si koho víc namazal na chleba - zda ikea ekology nebo ekologové ikeu.. nebo je to snad nová forma symbiózy?? :sigh:

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

Zobrazení: 3543

Introdukované druhy dřevin jsou v lesním hospodářství českých zemí využívány dlouhodobě, stejně jako v jiných zemích...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 3259

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Zobrazení: 2973

Video uvnitř článku! Dne 22. října 2014 byla v lese na Železnobrodsku vybrána a přeměřena douglaska tisolistá...

Vědci zkoumali, v čem spočívá riziko pěstování některých dubů a ořešáků v době klimatické změny

Vědci zkoumali, v čem spočívá riziko pěstování některých dubů a ořešáků v době klimatické změny

Zobrazení: 2367

Zásadním problémem, s nímž se musí potýkat současný lesnický sektor, je globální klimatická změna. V Evropě...

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Zobrazení: 2339

Tři důležité zákony vypracované Ministerstvem zemědělství (MZe) projednali dne 11. 12. 2024 poslanci v 1. čtení. Novely...

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Zobrazení: 1960

Právě začala sezóna dražeb nejkvalitnějšího dříví. Vyrábí se z něj hudební nástroje, sudy na alkohol, pažby zbraní...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě