logo Silvarium tisk

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku. Po uvedení na několika festivalech v ČR a na Slovensku bude film odvysílán v neděli 24. března 2024 v 17:35 v České televizi  (repríza ve středu 27. března v 10:15) na kanálu ČT2. Zeptali jsme se Karla Svobody, režiséra dokumentu „Naslouchat lesu“, na pozadí vzniku filmu. 

 

Milan Hron (vlevo) a Karel Svoboda při natáčení dokumentu. Foto: archiv Karla Svobody

  • V neděli 24. března 2024 v 17:35 bude odvysílán na ČT2 dokumentární film Naslouchat lesu. Můžete ve stručnosti popsat hlavní motivy filmu, o čem pojednává?

Kdybych to měl říct jednou větou, tak náš film Naslouchat lesu přibližuje, jak funguje les, a přináší inspiraci, jak lze v lese hospodařit s využitím tvořivých sil přírody, ekologicky i ekonomicky udržitelně.

Kdybych to měl trochu rozvinout, řekl bych, že film je o hledání nové rovnováhy mezi lidskými potřebami a přírodou, o hledání cesty, jak skloubit všechny funkce lesa (mimoprodukční, ale i ty produkční) na cestě k udržitelnější budoucnosti a krajině odolnější vůči klimatickým změnám. Filmem prostupuje osobní linka lesníka Milana Hrona, který se v jemu svěřených lesích již přes 20 let snaží o změnu hospodaření z klasického pasečného hospodaření na hospodaření přírodě blízké. Důležité kamínky do mozaiky informací přinesou vybraní čeští vědci. Někteří zkoumají složité lesní vztahy nad i pod zemí, jiní zase, jakou inspiraci nám pro lesnictví přináší pralesy, a to právě v době probíhající klimatické změny.

  • Jak a kde se zrodila myšlenka na vznik dokumentu a kdo za jeho vznikem stojí?

 Mendelova univerzita v Brně byla řešitelem projektu podpořeného z norských fondů, jehož hlavním výstupem byla nová multioborová učebnice „Ekologie lesa – jak se les mění a funguje“. Vedle učebnice měla pro doplnění vzniknout i edukační videa určená hlavně odbornější veřejnosti, která měla pokrývat vybrané kapitoly učebnice se zaměřením na adaptaci na klimatickou změnu v lesním hospodaření. 

Spolek Pro Silva Bohemica, který byl spoluřešitelem projektu, nás oslovil s přípravou těchto videí, a když jsme viděli, o jak zajímavá témata se jedná, hned nás napadlo pokusit se je zpracovat i jako samostatný dokumentární film a zpřístupnit tak téma i široké veřejnosti. Vedení projektu (Luboš Purchart a Pavel Rotter) nebylo proti, ale projekt už byl rozjetý, takže nejdříve jsme o našem nápadu museli přesvědčit poskytovatele grantu (Státní fond životního prostředí) a následně Českou televizi. Nakonec se to podařilo, díky čemuž nakonec film mohl vzniknout. Oběma institucím patří velký dík za zájem o toto téma a snahu jej zpřístupnit širšímu okruhu diváků.

  • Jedním z průvodců v dokumentu je lesník Milan Hron, který se dlouhodobě zabývá přírodě blízkým hospodařením v lesích. Kdo další v dokumentu vystoupí?

Jako nositelé informací vystoupí ve filmu především spoluautoři učebnice - Radek Pokorný, Alexander Ač (téma klimatu), Pavel Rotter, Anna Lepšová (téma půdy a hub), Tomáš Vrška a Petr Kjučukov (téma přirozených lesů a inspirace z nich pro lesní hospodaření) a Tomáš Pospíšil ze ŠLP Křtiny. Naší snahou bylo nejenom přinést informace o lese a možnostech přírodě blízkého hospodaření v něm, ale i ukázat, co všechno obnáší práce lesníka v jeho každodenní praxi. Tuto praktickou linku ve filmu představuje právě Milan Hron. Sledovali jsme ho při jeho práci, natáčeli při každodenních činnostech, od vyznačování se sprejem, vysvětlování personálu provádějícímu zásahy, schůzkách se starosty obcí, jejichž lesy spravuje, až po angažování se v otázkách myslivosti a účasti na sázecích akcích pro veřejnost, kde s ním dělala rozhovor Michaela Weissová z Home for Trees. Naší snahou bylo ukázat, jak komplexní a náročná práce lesníka může být, a to jak v lese, tak mimo něj, a že často sahá daleko za hranice běžné pracovní doby. Milan původně nechtěl, aby se ve filmu tolik objevoval, ale nakonec jsme ho přesvědčili. Z pohledu přehlednosti filmu je lepší, aby nositelem linky „ze života lesníka“ byla jedna osoba, i když samozřejmě Milan není zdaleka jediný lesník, který se již dlouhé roky v lesích snaží docílit změny.


Trailer filmu

  • Kde všude jste natáčeli a jak dlouho film vznikal?

Od důkladných příprav, přes natáčení, procházení natočených materiálů, stříhání a další postprodukci vznikal film asi rok a půl během let 2022 a 2023. Natáčeli jsme v různých částech naší země – na Liberecku, v Českém ráji, Středních Čechách (Klokočná, Samechov), Vysočině, Svitavsku, v okolí Brna a v Beskydech.  

Na některá místa jsme se vraceli opakovaně, hlavně na Svitavsko, kde Milan Hron profesně působí, protože jsme se snažili autenticky zachytit každodenní práce, a ne dělat organizované natáčení vměstnané do několika málo dní. 

Tomáš Vrška (vpravo) s Karlem Svobodou při natáčení dokumentu. Foto: archiv Karla Svobody

  •  Komu je film primárně určen?

Film je určen pro širokou veřejnost, hlavně diváky, kteří mají zájem o přírodu, krajinu nebo ekologii. Vedle samotného filmu ještě vznikly video-bonusy, které obsahují delší verze rozhovorů s odborníky vystupujícími ve filmu a které jsou určené pro diváky s hlubším zájmem o věc, odbornou veřejnost, popř. můžou být využity i jako doplněk k výuce studentů. Po odvysílání filmu budou tyto video-bonusy zpřístupněné na YouTube kanálu Pro Silva Bohemica.

  • Film byl již představen divákům na několika festivalech v ČR a na Slovensku – jaké na něj máte ohlasy?

Film byl uveden v rámci festivalů Ekofilm, Prague Science Film Festival, festival Agrofilm a v dubnu bude uveden na festivalu Academia Film Olomouc.

Co se prvních reakcí týče, na diváky poměrně silně působí příběh Milana Hrona a někteří diváci nám říkali, že je film pozitivně posunul, resp. změnil jejich dosud spíše negativní vnímání profese lesníka. Že najednou vidí, jak náročná práce to může být, a že těžba v lese automaticky nemusí znamenat jen „kácení pro zisk“, ale že to může být cesta, jak dlouhodobě skloubit ekonomickou a ekologickou funkci lesa. Někteří diváci byli také překvapení, jak velkou výzvou na cestě k pestřejším lesům je v praxi často zvěř.

Do filmu jsme s ženou vložili opravdu hodně energie a velmi nás zajímá, jak na diváky působí, takže budeme moc rádi za zpětnou vazbu i od čtenářů Silvaria. Kontakty na nás jsou dostupné na našem webu www.fofrfilms.cz.

Děkuj za odpovědi, Petra Kulhanová

Film bude odvysílán na České televizi, kanál ČT2, v neděli 24. března 2024 v 17:35 (repríza ve středu 27. března v 10:15).

Po odvysílání bude film dostupný ke zhlédnutí na stránce pořadu zde (na stránce je dostupná i anotace filmu). Film vznikl v rámci projektu nové učebnice Ekologie lesa: Jak se les mění a funguje Mendelovy Univerzity v Brně.

Více o filmu níže:

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=2e9nYJOPPFc&t=5s

Nejbližší chystané promítání mimo ČT: Academia Film Festival Olomouc, 23.-28. duben 2024

 

 

 

 

 

Líbil se vám článek?
(3 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 3734

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2090

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 1982

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Zobrazení: 1729

Od poloviny loňského roku jedná církev o směnách lesních pozemků s Lesy České republiky. Jaké jsou hlavní důvody...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 1503

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1496

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě