Odhadovaná hodnota služeb a prací v tendru je 5,2 miliardy korun, objem dřeva k těžbě činí 5,1 milionu metrů krychlových. Plánovaná těžba by se měla odehrát na 278 000 hektarech státních lesů. Soutěží se i o obnovu lesa na ploše 8 500 hektarů, tedy asi 2 000 hektarů ročně. Na získaných jednotkách by měly vítězné firmy začít pracovat od začátku roku 2024.
Firmy podaly celkem 579 nabídek, což představuje průměr 9,7 nabídky na jednu jednotku. Loni na jednu jednotku připadalo v průměru osm nabídek, když na 84 zakázek přišlo 676 nabídek.
356 nabídek podaly firmy ve 39 zakázkách spojených s lesnickými činnostmi a prodejem dříví. V dalších 18 zakázkách zaměřených na provádění lesnických činností bez prodeje dříví obdržel podnik 191 nabídek. Na tři pěstební zakázky pak zájemci předložili 32 nabídek.
Pětiletých zakázek bude 45. Dvanáct zakázek bude na dva roky, jedna zakázka bude čtyřletá, jedna tříletá a jedna roční.
„Připravili jsme více menších zakázek. Díky tomu dostaly příležitost i malé a střední firmy, což je dobře,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík a dodal: „Smlouvy chceme uzavřít do konce roku, aby mohly práce v lednu bez problémů začít“.
Každoroční zadávání lesnických prací soukromým firmám je základním nástrojem hospodaření podniku v lesích. Vlastními kapacitami, které jsou především soustředěné v pěti lesních závodech, podnik letos zajišťuje přes 12 procent těžebních prací. Ve vlastní režii podnik letos obchoduje téměř 40 procent vytěženého dřeva.
V loňském lesnickém tendru 2023+ se na 84 jednotkách soutěžily práce a služby téměř za 12 miliard korun. Zakázky si loni rozdělilo 21 firem v čele s těžařskou firmou Uniles z koncernu Agrofert, která získala 16 kontraktů. Na druhém místě skončily se šesti smlouvami firmy Stora Enso Wood Products Ždírec, Lesostavby Frýdek-Místek a skupina PETRA z Hodonína.
Podle ČTK a TZ ČR