Přihlásit

Do Ralska se po třech letech vrací největší lesnická akce pro veřejnost

V sobotu 18. června odstartuje v srdci přírodní lokality Ralsko na Liberecku po dvouleté pandemické pauze největší tuzemská lesnická akce pro veřejnost – LESNICKÝ DEN V RALSKU 2020. Nekomerční prezentaci lesnictví, na níž se představuje lesnická technika, závodí dřevorubci, vystavují trofeje z místních honiteb a děti soutěží ve znalostech a dovednostech spojených s přírodou a lesem, zde tradičně uspořádá státní podnik Vojenské lesy a statky ČR (VLS). Lesnický den v Ralsku není komerční akcí a vstup na něj je zdarma.

Doporučený Foto: VLS ČR Foto: VLS ČR

Na Lesnický den do areálu Skelná huť v Ralsku v uplynulých letech každoročně mířilo okolo deseti tisíc návštěvníků, letos se odehraje již 44. ročník této oborové akce, kterou zde pořádají Vojenské lesy jako dlouholetý správce této lokality od roku 1977.

„Ve více než čtyřicetileté historii to bylo v uplynulých dvou letech poprvé, kdy jsme museli Lesnický den kvůli pandemii zrušit. Navíc před několika měsíci nebylo jasné, jaký bude další osud této akce spojené s VLS, protože Ralsko mělo přejít pod správu Lesů ČR podle plánů minulé vlády, které však v březnu nový kabinet zrušil. To jsou také dva hlavní důvody, proč se na návštěvníky letos mimořádně těšíme,“ uvedl ředitel VLS Roman Vohradský.

Program akce, nad kterou převzala záštitu ministryně obrany Jana Černochová, bude mít stejnou základní osnovu, jako v posledních letech. Divize VLS v Mimoni zde připravuje především pro příznivce myslivosti výstavu trofejí z honiteb ve své správě. Letos na ní mimořádně právě kvůli „pandemické pauze“ představí to nejlepší za tři poslední lovecké sezóny.

Již tradičním tahákem akce budou souboje nejlepších tuzemských i zahraničních dřevorubců v rámci národního šampionátu v práci s motorovou pilou. V rámci startovního pole se představí hned tři mistři světa i tuzemští šampioni. Barvy Vojenských lesů a statků ČR, pořadatele akce, budou ve startovním poli hájit především dva dřevorubci – dvojnásobný mistr republiky Jindřich Fazekaš z Ralska a vicemistr ČR Jaroslav Štelc z moravské lesnické divize státního podniku Plumlov.

Z německé reprezentace se v Ralsku představí tři závodníci a dva z nich reprezentují absolutní světovou špičku. Absolutní mistr světa ze švýcarského Brienzu, „bavorská mašina“ Uli Huber se v Ralsku představí již poněkolikáté, úroveň závodů v režii VLS si zjevně oblíbil, letos s ním navíc přijede jeden z nejlepších světových závodníků v technických disciplínách (výměna řetězu, kombinovaný řez a přesný řez) Dirk Schmidt. Slovensko, které se usadilo mezi světovou elitou v minulých letech, do bojů vysílá mistra světa v kácení z norského Lillehammeru Tomáše Kvasničáka, juniorského světového šampiona z polské Wisly Marka Lubase a druhého vicemistra světa v přesném řezu Jaroslava Perveku.

Na plochách okolo závodišť si pak zájemci budou moci prohlédnout zahradní a lesnickou techniku – od sekaček na trávu až po ty nejsofistikovanější těžební stroje harvestory. Ve vzduchu svůj stroj pak představí také Armáda ČR, která s pomocí vrtulníku s bambivakem předvede simulaci hašení lesního požáru.

Na podiu pak proběhnou dvě show – Biketrial vystřídají vyznavači efektního dřevorubeckého sportu s kořeny v USA Stihl Timbersports, jehož hlavními rekvizitami jsou vedle svalů závodníků ostré sekery a obří ruční i motorové pily.

Myslivecký program dá prostor vystoupení trubačů, ukázce sokolníku, prezentaci plemen loveckých psů i ukázkám vábení zvěře. Návštěvníci si budou moci zakoupit vybavení pro pobyt v přírodě, nebo si vyzkoušet svou obratnost s oboustrannou sekerou při hodu na sedm metrů vzdálený terč.

A přilehlé lesy budou patřit hlavně dětem. Pro ně zde lesní pedagogové VLS nachystají bohatý zábavně-naučný program, za jehož absolvování malí návštěvníci dostanou zajímavou odměnu.

TZ VLS ČR

Naposledy změněno: čtvrtek, 16 červen 2022 23:21

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Dalibor Šafařík byl jmenován ekonomickým ředitelem Lesů České republiky

Dalibor Šafařík byl jmenován ekonomickým ředitelem Lesů České republiky

Lesnictví

Na základě výsledku výběrového řízení byl 20. června jmenován ekonomickým ředitelem Lesů České republiky Dalibor Šafařík.

České lesy chřadnou, 80 % jehličnanů starších 59 let není v dobrém stavu

České lesy chřadnou, 80 % jehličnanů starších 59 let není v dobrém…

Lesnictví

České stromy trápí úbytek jehličí a listí. Defoliace je známkou toho, že stromy nejsou v dobrém stavu. Zcela zdravých jehličnanů starších 59 let (pokud jde...

Zalesnění v loňském roce: Nový rekord

Zalesnění v loňském roce: Nový rekord

Lesnictví

Rekordní a úspěšná. Tak lze dle Ministerstva zemědělství označit loňskou obnovu lesa po rozsáhlých kalamitách. Obnoveno bylo téměř 50 tisíc hektarů, jde o dosud nejvyšší...

Transfer inovací do praxe nevyroste sám jako stromy v lese

Transfer inovací do praxe nevyroste sám jako stromy v lese

Lesnictví

Efektivní přenos vědeckých poznatků do praxe je vnímán jako slabé místo českého lesnictví. Občas to vypadá, že výzkumníci a lesníci žijí v oddělených entitách. Rozhovor...

Populární zprávy

Policie dopadla organizovanou skupinu, která kradla z lesů kulatinu

Policie dopadla organizovanou skupinu, která kradla z lesů kulatinu

Lesnictví

Zobrazeno:5184

Policistům na Vysočině se podařilo dopadnout organizovanou skupinu, která z lesních skládek kradla kulatinu a následně ji vozila na zpracování do zahraničí. Způsobená škoda zatím...

Reportáž z jednoho z nejmodernějších pilařských provozů ve střední Evropě

Reportáž z jednoho z nejmodernějších pilařských provozů ve střední Evropě

Lesnictví

Zobrazeno:4660

O pile LABE WOOD, která byla slavnostně otevřena v říjnu 2020, se mluví jako o nejmodernější velkokapacitní pile ve střední Evropě. Závod s nejmodernějšími pilařskými...

Do vedení Lesů ČR se podle České televize vrátí tři manažeři z týmu bývalého ředitele Szóráda

Do vedení Lesů ČR se podle České televize vrátí tři manažeři z…

Lesnictví

Zobrazeno:4098

Do funkcí úsekových ředitelů státního podniku Lesy České republiky (LČR) se podle České televize od 1. dubna vrátí ekonomický ředitel Karel Buchta, správní ředitel Igor...

Lesy ČR mají správního a obchodního ředitele

Lesy ČR mají správního a obchodního ředitele

Lesnictví

Zobrazeno:3476

Dva ze čtyř postů v top managementu Lesů ČR jsou od 1. dubna obsazené. Správním ředitelem byl na základě výsledků výběrového řízení, kterého se zúčastnilo...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby