logo Silvarium tisk

Další požáry lesů hořely v pondělí na Kutnohorsku a Českolipsku

Aktualizováno 11. 8. Extrémně horké a suché počasí nadále působí mnoho lesních požárů na celém území České republiky. Přinášíme informace o aktuálním stav na několika lokalitách. Hasičům se daří požáry dostávat pod kontrolu. Vzhledem k dlouhotrvajícímu tropickému počasí lesníci i hasiči nadále varují před používáním otevřeného ohně v přírodě!

Ilustrační foto: Lesy ČR

Kutnohorsko

V obci Vlastějovice na Kutnohorsku 10. 8. odpoledne vypukl požár lesa v rozloze asi 200 krát 200 metrů. Na místě zasahovalo šest jednotek hasičů a vojenský vrtulník. ČTK o tom informoval mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. Oheň už se dál nešíří.

Požár byl hasičům nahlášen před 14:00, vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. "Požár je vidět z dětského tábora v obci Březina," uvedl Holomčík. Evakuace dětí ale nebyla nařízena, protože nejsou ohrožené. Podle Holomčíka je zřejmě od požáru odděluje vodní plocha. "Oheň už se dál nešíří, probíhá vyhledávání a dohašování ohnisek," doplnil.

Rakovničtí radní v úterý vydali nařízení, jímž se dočasně zakazuje vstup do lesů ve vlastnictví města v katastrálním území Olešná a Chrášťany. Zákaz prozatím platí do 23. srpna. Dnes vyhlásily zákaz vstupu do lesa také Říčany u Prahy. Město zrušilo i hudební festival Starák, který měl být o víkendu v areálu starého koupaliště. "Několik hasičských sborů od pátku likvidovalo sedm požárů na Říčansku. V horkých suchých dnech totiž dokáže požár způsobit i malá jiskra nebo nedopalek cigarety. Odbor životního prostředí v Říčanech proto na žádost starosty vydal od dnešního dne zákaz vstupu do lesa mimo hlavní cesty," uvedla mluvčí Říčan Adéla Ambrožová.

Tropy v Česku pokračovaly, působily požáry a znečistily vzduch (ČTK)

Českolipsko

Požár lesa nedaleko Bezdězu na Českolipsku se podařilo hasičům v noci na úterý zcela uhasit. Poslední jednotky odjížděly kolem půlnoci. ČTK to řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. Oheň zasáhl zhruba dva hektary porostu, příčina i škoda se zjišťují.

"Příčinou byl s největší pravděpodobností otevřený oheň, ať už z nedbalosti nebo úmyslu. Škoda jen podle prvních odhadů 150 000 korun, z toho na hromadách klestí připravených ke štěpkování asi 50 000 korun," uvedla Štrauchová.

Požár u Bezdězu byl na operační středisko nahlášen v pondělí ve 14:45, na místě zasahovalo 12 jednotek. Před 17:30 hasičům pomohl krátký prudký déšť. "Předpokládali jsme, že hasit budeme muset minimálně ještě v úterý," řekla Štrauchová. U Bezdězu hořely velké hromady klestu, kdy jedna měla na výšku dokonce 30 metrů, a zapalovaly další lesní porost. Hořlavé kusy z hromad odlétávaly až do vzdálenosti 200 metrů. Rychlému šíření požáru napomáhal silný vítr.

Hasiči za první dekádu srpna vyjížděli v kraji k podobným požárům už více než čtyřicetkrát. Právě kvůli vysokému riziku podobných požárů v pondělí Liberecký kraj zakázal rozdělávat oheň i kouřit v přírodě. Důvodem je nedostatek deště a přetrvávající vysoké teploty, kdy podle předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu trvá nebezpečí požárů na území celého kraje. Takzvaná doba zvýšeného nebezpečí vzniku požáru platí pro celý kraj až do odvolání.

Středočeský kraj vyzval obce, aby zakázaly vstup do lesů

Středočeský kraj vyzval obce s rozšířenou působností, aby vzhledem k pokračujícímu suchu a riziku požárů zvážily možnost vyhlášení zákazu vstupu do lesů. Novinářům to dnes řekl hejtman Miloš Petera (ČSSD). Toto nařízení je podle něj v kompetenci pověřených obcí. Kdyby chtěl podobný krok učinit kraj, musel by to udělat v rámci správních řízení se všemi majiteli lesů.

Vstup do lesů už zakázaly Rakovník nebo Říčany u Prahy a podle Petery s tímto nařízením počítají i starostové z Mladoboleslavska. Za porušení hrozí lidem podle přestupkového zákona pokuta až do 30 000 korun.

Petera uvedl, že vysoké riziko požárů je nyní zejména na Rakovnicku a Slánsku. "Velice rizikové je také konání různých festivalů či zábavných programů v blízkosti lesa. Pořadatelé by měli apelovat na účastníky těchto akcí, aby se chovali svědomitě a zodpovědně," uvedl hejtman. V Říčanech už kvůli riziku požáru zrušily hudební festival Starák.

Takzvané období déletrvajícího sucha na území Středočeského kraje platí od 22. července. V rámci tohoto opatření platí plošný zákaz rozdělávání ohňů a táboření mimo vyhrazené prostory na území regionu.

Petera také vyzval starosty obcí s rozšířenou působností, aby pečlivě kontrolovali dodržování vyhlášek zakazujících nebo omezujících odběr z povrchových vod a vodních toků. Od začátku července klesají hladiny většiny toků a průtoky se pohybují hluboko pod úrovní dlouhodobých ročních průměrů. Výrazný pokles průtoků je na Sázavě a na Berounce, nízký průtok vykazuje i Cidlina v Sánech a Výrovka v Plaňanech. Klesá i hladina podzemních vod. Zásoba vody ve vodárenských nádržích je ale nadále dostatečná.

V případě porušení nařízení lze fyzické osobě uložit pokutu až 50 000 korun a podnikající fyzické či právnické osobě až 100 000 Kč. Vyžaduje-li to veřejný zájem, zejména při přechodném nedostatku pitné vody, může vodoprávní úřad omezit užívání pitné vody z vodovodu pro veřejnou potřebu pro činnosti, které nejsou nezbytně nutné, například na zalévání zahrad či napouštění bazénů.

red.

Jizerské hory

Požár půl hektaru lesa pod vrcholem Měděnce v Jizerských horách se podařilo hasičům v noci zlikvidovat. 9. 8. ráno ještě místo požáru zkontrolovali s lesníky, nic ale nenasvědčuje tomu, že by se oheň měl znovu rozhořet. ČTK o tom informovala krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

"Příčinou požáru byla manipulace s otevřeným ohněm," uvedla. řekla. Okolnosti vzniku požáru nadále prošetřuje policie.

Od sobotní dopoledne hořelo v části chráněné krajinné oblasti Jizerské hory u Nového Města pod Smrkem. Kvůli silnému větru se plameny dostaly na několika místech do korun stromů, hasiči si proto na pomoc přivolali policejní vrtulník s takzvaným bambivakem, který provedl 15 shozů. "Jedno naplnění vaku vodou, vzlet a shoz zvládali za 3,5 minuty," uvedla Štrauchová. Techniku i hasiče do nepřístupného terénu vozila na čtyřkolce horská služba. Při likvidaci požáru se střídalo deset hasičských jednotek, které měly k dispozici 13 cisteren. "Byl vytvořené 620 metrů dlouhé hadicové vedení s převýšením 180 metrů. Vodu dopravovali hasiči na místo kyvadlově," dodala Štrauchová. Hořelo na ploše 60x90 metrů.

Vysočina

Na Vysočině likvidovali hasiči během pátku 13 požárů v přírodě. Celkově způsobily škodu zhruba za 1,5 milionu korun. Nejvíc hasiče zaměstnalo hašení dvacetihektarového pole s obilím u obce Jiřičky blízko Křelovic a obilného pole a lesa na sedmi hektarech pozemků u Bělé na Havlíčkobrodsku. Vyplývá to dnešních informací krajských hasičů.

Od začátku týdne do pátku zasahovali hasiči na Vysočině u více než tří desítek požárů v přírodním prostředí, které vznikly kvůli dlouhodobému suchu. Hořely lesy, pole, louky i stohy.

Páteční požár pole u obce Jiřičky způsobila technická závada na stroji, vznikla tam škoda za 620.000 korun. Plameny hasilo šest jednotek hasičů. Stejný počet jednotek zasahoval u obce Bělá kde hořelo obilné pole a les, poničen byl majetek za 350 000 korun. Také tento požár vznikl od zemědělské techniky.

Ve Staré Říši na Jihlavsku v pátek shořel stoh za 200 000 korun. U Zmišovic vedle Červené Řečice začal hořet kombajn, jemuž se ve výfukovém potrubí vznítil prach. Na stroji vznikla škoda rovněž za 200 000 korun. Na dalších místech v kraji hořela strniště a lesní hrabanka.

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek v pátek kvůli extrémním teplotám vyhlásil období déle trvajícího nadměrného sucha. Lidé nesmějí zakládat ohně na volných prostranstvích, pálit trávu či používat zábavnou pyrotechniku. Mimořádná nařízení budou platit až do odvolání. Podobná opatření jako na Vysočině platí i v několika dalších krajích.

Rokycansko

Hasiči stále zasahují u požáru lesa mezi Dobřívem a Pavlovskem na Rokycansku. Požár už ale mají pod kontrolou, na místě je deset jednotek a celkem 50 hasičů. Oheň se v pátek dostal i do korun stromů, s hašením pomáhaly vrtulníky. "Na místě zůstaneme po celý zbytek dne, situaci pak budeme sledovat i nadále," řekl 8. 8. ráno ČTK řídící důstojník zasahujících hasičů.

Požár vzplál v pátek po poledni, hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu. Ze dvou chatek, které těsně sousedí s lesem, museli evakuovat čtyři lidi.

Na místě bylo 17 jednotek s 22 cisternami, jedno velkokapacitní čerpadlo a dva vrtulníky od policie a armády, řekla v pátek ČTK mluvčí HZS Plzeňského kraje Petra Jakoubková.

Požár podle ní zasáhl plochu zhruba 20 hektarů. Oheň vzplál na poli od jiskry od kombajnu, spálil pole a dostal se do přilehlého lesa. Zpočátku se šířil korunami stromů, na kterými byly místy vidět i plameny. Hustý dým byl viditelný i ve více než 20 kilometrů vzdálené Plzni.

S rozsáhlejšími požáry polí, luk a lesů bojují hasiči v Plzeňském kraji v posledních dnech denně. Na suché vyprahlé půdě se požár rychle šíří. Plzeňský kraj vyhlásil ve čtvrtek opatření, kterým se zakazuje rozdělávání ohňů ve volné přírodě, používání pyrotechniky, ohňostrojů a podobně. Jen za čtvrtek bojovali hasiči v kraji se zhruba 13 požáry porostů.

Říčansko

Hasiči během noci na 8. 8. zlikvidovali požár šesti hektarů lesa u Světic nedaleko Prahy. Požářiště ještě hlídají, protože je velké sucho a oheň se dostal i do kořenového systému. Škoda byla předběžně vyčíslena na 600.000 korun, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Požár byl nahlášen po páteční 17. hodině. Hasiči vyhlásili třetí poplachový stupeň, na místě zasahovalo 18 jednotek a vrtulník. "Požár se podařilo ve večerních hodinách lokalizovat a hasiči už tam byli v sobotu jednom na dohlídku," uvedl Svoboda.

Zcela uhašen byl už také lesní požár poblíž Jílového u Prahy, kde platil také třetí stupeň požárního poplachu a kde rovněž s hašením pomáhal vrtulník.

Další požáry ve Středočeském kraji

Středočeští hasiči i 8. 8. kvůli pokračujícímu suchu opět vyjížděli k požárům lesů a polí. Od sobotního rána do večera zaznamenali šest desítek událostí, z toho 25 požárů, což je nadprůměrný počet. Hořelo například pole na Rakovnicku a na Benešovsku a odpoledne hasiči vyjížděli k lesnímu požáru u Lhoty v okrese Praha-východ, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Podotkl, že když není sucho, hasiči zasahují spíše u dopravních nehod a poskytují technickou pomoc. Požárů podle něj obvykle bývá méně.

Lesní požár u Lhoty byl hlášen v sobotu před 16:30. Na místo byl vyslán vrtulník. "Podařilo se to podchytit včas. Vrtulník tam provedl pouze tři shozy a velmi rychle byla lokalizace," uvedl Svoboda.

Během sobotního dne hasiče zaměstnal také požár skládky v Radimi na Kolínsku, čtyři jednotky hasily hořící pole u Mrače na Benešovsku. U Velké Bukové na Rakovnicku hořelo strniště, oheň zasáhl plochu asi sto metrů čtverečních.

U Chanovic na Klatovsku a na Sokolovsku hoří les, hasí i vrtulník

Požáry na Rakovnicku a Mladoboleslavsku jsou dohašeny

red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Komentáře  

+2 # Taranis 2015-08-16 17:18
Zakazovat zakázané (rozdělávání ohňů) ? Je potřeba v tomhle extrému zakázat vstup do lesa!

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Zobrazení: 8654

Větší prostor pro samostatné rozhodování vlastníků lesů, lepší podmínky pro přizpůsobení lesů na klimatickou změnu, novou...

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4837

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4353

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 2909

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2788

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2517

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě