Evropa a další regiony
Průměrná teplota na evropské pevnině v lednu 2025 byla 1,80 °C, což je o 2,51 °C více než průměrná teplota v lednu v letech 1991-2020. Jde o druhou nejvyšší hodnotu po lednu 2020, kdy byla teplota o 2,64 °C nad průměrem.
Nejvíce nad průměrem z let 1991 až 2020 byly v lednu teploty v jižní a východní Evropě, včetně západního Ruska. Naopak podprůměrné byly nad Islandem, Británií a Irskem, severní Francií a Skandinávií a poloostrovem Kola.
Mimo Evropu byly teploty nejvíce nadprůměrné nad severovýchodní a severozápadní Kanadou, Aljaškou a Sibiří. Nadprůměrné byly také na jihu Jižní Ameriky, v Africe a na většině území Austrálie a Antarktidy.
Nejvýrazněji podprůměrné teploty byly ve Spojených státech a v nejvýchodnějších oblastech Ruska, na Čukotce a Kamčatce. Arabský poloostrov a pevninská část jihovýchodní Asie byly rovněž teplotně podprůměrné.
Měsíční globální anomálie přízemní teploty vzduchu (°C) mezi lednem 1940 a lednem 2025 ve srovnání s lety 1850-1900, vynesené v časové řadě pro každý rok. Leden 2025 je znázorněn červeným bodem, rok 2024 oranžovou čarou, rok 2023 žlutou čarou a všechny ostatní roky tenkými šedými čarami. Zdroj: ERA5. Kredit: Copernicus Climate Change Service/ECMWF
Teplota povrchu moře
Průměrná teplota povrchu moře (sea surface temperature, dále jen „SST“) v lednu 2025 nad 60 ° j. š.-60 ° s. š. činila 20,78 °C, což je druhá nejvyšší zaznamenaná hodnota pro tento měsíc. Zároveň je o 0,19 °C nižší než rekord z ledna 2024.
Nad centrální částí Tichého oceánu byla teplota vzduchu pod průměrem, ale nad jeho východní částí se blížila průměru nebo byla nad průměrem, což naznačuje zpomalení nebo zastavení přechodu k podmínkám La Niña. V mnoha dalších oceánských pánvích a mořích zůstala SST neobvykle vysoká.
„Leden 2025 je dalším překvapivým měsícem, který pokračuje v rekordních teplotách pozorovaných v posledních dvou letech, a to navzdory vývoji jevu La Niña v tropické části Tichého oceánu a jeho dočasnému ochlazovacímu efektu na globální teploty. Program Copernicus bude i nadále pečlivě sledovat teploty oceánů a jejich vliv na vývoj klimatu v průběhu celého roku 2025,“ uvedla Samantha Burgess ze služby Copernicus.
Leden 2025 - Hydrologické zajímavosti
V lednu 2025 převládaly nadprůměrně vlhké podmínky v oblastech západní Evropy a v některých částech Itálie, Skandinávie a Pobaltí; vydatné srážky vedly v některých oblastech k záplavám.
Naopak nadprůměrně suché podmínky se vytvořily na severu Spojeného království a Irska, ve východním Španělsku a severně od Černého moře.
Mimo Evropu bylo nadprůměrně vlhko na Aljašce, v Kanadě, ve středním a východním Rusku, ve východní Austrálii, v jihovýchodní Africe a v jižní Brazílii; v těchto regionech se vyskytly záplavy a s nimi spojené škody.
Nadprůměrně suché podmínky se vytvořily na jihozápadě Spojených států a v severním Mexiku, v severní Africe, na Blízkém východě, v celé střední Asii a ve východní Číně, jakož i ve velké části jižní Afriky, na jihu Jižní Ameriky a v Austrálii.
Podle climate.copernicus.eu, red.