Podle Správy národního parku Šumava nejde o novou situaci. K problému podle něj mají obě strany domluvené osobní jednání, které by mělo být nejpozději příští týden.
„S představiteli Lesů ČR, Lesní závod Boubín, problematiku nebezpečných souší podél turistických tras v národní přírodní rezervaci Boubínský prales diskutujeme již od loňského roku,“ uvedl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
Souše mohou podle lesníků nečekaně dopadnout na turistickou cestu a naučnou stezku lemující bezzásahovou zónu. Nedá se podle nich odhadnout, kdy se zlomí nebo vyvrátí a ohrozí tak zdraví i životy turistů.
„Krajní variantou je rizikové cesty dlouhodobě uzavřít a počkat na samovolný pád souší, což bychom ale neradi,“ uvedl pověřený generální ředitel podniku Jiří Groda.
V bezzásahovém jádru Boubínského pralesa se v minulých letech podle lesníků nekontrolovaně rozšířil kůrovec, po kterém zbyly stovky souší. „Kolem plotu rezervace vede turistická naučná stezka, po níž projdou v sezoně denně stovky návštěvníků,“ uvedla mluvčí podniku s tím, že dubnový začátek turistické sezony se blíží. Rizikový je podle lesníků zejména úsek na modré turistické trase od Boubínského jezírka k rozcestníku Knížecí cesta.
Boubínský prales tvoří kromě jádra i ostatní navazující porosty, v nichž Lesy ČR po dohodě se správou parku už lesnicky hospodaří. I v těchto lesích jsou podle lesníků nebezpečné souše. Například podél Lukenské cesty je asi 60 uschlých stromů.
„Podle rozhodnutí správy parku jsme je v minulých letech nezpracovali, ale jen oloupali napadenou kůru. Dnes ohrožují návštěvníky. Chceme vyhovět požadavkům ochrany přírody a zároveň včas udělat všechno pro bezpečnost,“ uvedl Groda.
Podle TZ LČR a ČTK