„ČIŽP se do budoucna má zaměřit spíše na větší kauzy, které mají zásadní vliv na životní prostředí, tedy nikoli marginální případy. Přitom byly vybírány ty kompetence, jejichž redukce zasáhnou ochranu životního prostředí co nejméně a které jsou sdílené s jinými orgány: není to tedy tak, že by nově agendu neměl kdo vykonávat,“ uvedl pro ČTK Bejček.
Inspekce nově nebude řešit případy nepodnikajících fyzických osob, které způsobí škody přírodě a krajině. „Tím se velká část marginálních případů na úrovni sousedských sporů přesune do kompetence orgánů ochrany přírody na úrovni samospráv,“ uvedl. Změny se týkají i kontroly ochrany lesů či vydávaní stanovisek k vlivům záměrů na životní prostředí, které se označuje jako proces EIA.
V ČIŽP jsou podle Bejčka jedny z nejnižších platů ve státní správě, průměrná mzda inspektora je pod celostátním průměrem. Uvedl, že pro specializovaný úřad je hlavní to, aby byli inspektoři zaplaceni odpovídajícím způsobem. Kvůli rozpočtové situaci je podle něj potřeba posílit platové možnosti v instituci.
„Tímto opatřením by mělo dojít k navýšení platů o více než deset procent. Vyšší platy zajistí v dlouhodobém horizontu vyšší odbornost v rámci inspekce a tím i vyšší rychlost a efektivitu. Při zachování stávajícího stavu je přitom jistotou, že by se ČIŽP z platových důvodů postupně personálně vyprázdnila,“ napsal.
Na změny v inspekci upozornila Společnost pro trvale udržitelný život, ta se obává kompetentnosti obcí s rozšířenou působností, které by měly převzít část úkolů inspekce. „Nejedná se o převzetí kompetencí, tyto kompetence měly obce s rozšířenou působností vždy. Doposud je však paralelně je vykonávala i inspekce. Podle zákona nyní daný případ řeší ten orgán, který řízení zahájí jako první. Lze tak jen těžko dovozovat, že ORP nejsou dostatečně kompetentní, když uvedenou kompetenci v celé šíři měly i dnes,“ reagoval Bejček.
ČIŽP
ČIŽP je odborný orgán podřízený ministerstvu životního prostředí. Vznikla v roce 1991 a je pověřená dozorem nad respektováním právních předpisů týkajících se životního prostředí. Zároveň dohlíží na dodržování závazných rozhodnutí správních orgánů ve vztahu k životnímu prostředí. Zabývá se například ochranou přírody, odpadovým hospodářstvím, ochranou ovzduší, ochranou vod nebo podporou inspekční činnosti a chemické bezpečnosti.
ČTK