logo Silvarium tisk

ČIŽP snižuje počet kompetencí i pracovních míst, má se zaměřit na větší kauzy. Změny se týkají i kontroly ochrany lesů

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) by se měla do budoucna zaměřit hlavně na větší kauzy, které mají zásadní vliv na životní prostředí. ČTK to sdělil ředitel ČIŽP Petr Bejček. Kvůli rozpočtu propustí inspekce od ledna příštího roku asi 20 inspektorů, v instituci se zruší 33 tabulkových míst ze stávajících 569. Sníží se i počet jejích kompetencí, převezmou je jiné orgány.

JUDr. Ing. Petr Bejček, ředitel České inspekce životního prostředí. Foto: ČIŽP JUDr. Ing. Petr Bejček, ředitel České inspekce životního prostředí. Foto: ČIŽP
„ČIŽP se do budoucna má zaměřit spíše na větší kauzy, které mají zásadní vliv na životní prostředí, tedy nikoli marginální případy. Přitom byly vybírány ty kompetence, jejichž redukce zasáhnou ochranu životního prostředí co nejméně a které jsou sdílené s jinými orgány: není to tedy tak, že by nově agendu neměl kdo vykonávat,“ uvedl pro ČTK Bejček.

Inspekce nově nebude řešit případy nepodnikajících fyzických osob, které způsobí škody přírodě a krajině. „Tím se velká část marginálních případů na úrovni sousedských sporů přesune do kompetence orgánů ochrany přírody na úrovni samospráv,“ uvedl. Změny se týkají i kontroly ochrany lesů či vydávaní stanovisek k vlivům záměrů na životní prostředí, které se označuje jako proces EIA.

V ČIŽP jsou podle Bejčka jedny z nejnižších platů ve státní správě, průměrná mzda inspektora je pod celostátním průměrem. Uvedl, že pro specializovaný úřad je hlavní to, aby byli inspektoři zaplaceni odpovídajícím způsobem. Kvůli rozpočtové situaci je podle něj potřeba posílit platové možnosti v instituci.

„Tímto opatřením by mělo dojít k navýšení platů o více než deset procent. Vyšší platy zajistí v dlouhodobém horizontu vyšší odbornost v rámci inspekce a tím i vyšší rychlost a efektivitu. Při zachování stávajícího stavu je přitom jistotou, že by se ČIŽP z platových důvodů postupně personálně vyprázdnila,“ napsal.

Na změny v inspekci upozornila Společnost pro trvale udržitelný život, ta se obává kompetentnosti obcí s rozšířenou působností, které by měly převzít část úkolů inspekce. „Nejedná se o převzetí kompetencí, tyto kompetence měly obce s rozšířenou působností vždy. Doposud je však paralelně je vykonávala i inspekce. Podle zákona nyní daný případ řeší ten orgán, který řízení zahájí jako první. Lze tak jen těžko dovozovat, že ORP nejsou dostatečně kompetentní, když uvedenou kompetenci v celé šíři měly i dnes,“ reagoval Bejček.

ČIŽP

ČIŽP je odborný orgán podřízený ministerstvu životního prostředí. Vznikla v roce 1991 a je pověřená dozorem nad respektováním právních předpisů týkajících se životního prostředí. Zároveň dohlíží na dodržování závazných rozhodnutí správních orgánů ve vztahu k životnímu prostředí. Zabývá se například ochranou přírody, odpadovým hospodářstvím, ochranou ovzduší, ochranou vod nebo podporou inspekční činnosti a chemické bezpečnosti.


ČTK

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4920

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Zobrazení: 4722

Ve funkci ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS) končí Roman Vohradský. Informovalo o tom ministerstvo...

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Zobrazení: 3976

Škody jarními mrazy na rozpěstovaném sadebního materiálu lesních dřevin pro obnovu lesních porostů v ČR budou...

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

Zobrazení: 3578

Lýkožrout smrkový zahubil v posledních pěti letech v jižním Švédsku a střední Evropě několik set milionů...

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Zobrazení: 2925

Ministryně obrany Jana Černochová pověřila řízením státního podniku Vojenské lesy a statky Jaroslava Nerada, ředitele divize...

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Zobrazení: 2465

18 tisíc redukovaných pozic během roku a půl, dalších 5 tisíc se očekává. Jen v roce...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě