logo Silvarium tisk

Cisterciáci z Vyššího Brodu propustí lesníky, zbude 235 ha lesa

Cisterciácké opatství Vyšší Brod propustí do konce roku všechny lesníky. Nejvyšší soud v říjnu potvrdil rozhodnutí Vrchního soudu, že cisterciáci nemají restituční nárok na 2084 hektarů lesa. Lesy teď patří státnímu podniku Lesy České republiky. Cisterciákům zbude 235 hektarů lesa, budou si na jejich údržbu najímat externí pracovníky. Řekl to představený kláštera Justin Berka.

Cisterciáci pozemky původně získali v restituci v roce 2017 na základě rozhodnutí Státního pozemkového úřadu. Státní podnik s tím nesouhlasil a obrátil se na soud. Vedení kláštera nyní chystá ústavní stížnost.

"Lesníky musíme propustit, protože nám zbude asi 235 hektarů lesů. Vypadá to, že k 31. říjnu podají výpověď, poběží jim dvouměsíční lhůta a od prvního ledna (2020) si budou muset najít jinou práci. Je mi to líto, ale my je nebudeme mít z čeho platit," řekl Berka.

Dodal, že řád propustí i administrativní pracovníky. Ve firmě Bernardinum, jež se o majetek cisterciáků stará, tak podle něj zbudou jen jednatel, účetní a zaměstnanec, který pečuje o rybníky.

Lesy ČR začaly vrácené lesy u Vyššího Brodu a na Českokrumlovsku znovu spravovat v červenci. Oblast je zasažená kůrovcovou kalamitou. Do konce roku tam chce firma vytěžit asi 8000 metrů krychlových dřeva poškozeného kůrovcem, v roce 2020 na vrácených pozemcích zalesnit asi 12 hektarů.

Jak Berka už dříve řekl, vracení lesů brzdí obnovu kláštera. Řád může přijít i o část rybníků. Cisterciáci vlastnili 3400 hektarů lesů. Ondřej Dušek z firmy Bernardinum v létě uvedl, že řád bude muset vrátit 2500 hektarů a Státní pozemkový úřad chce obnovit řízení, z nějž by připadly státu další lesy i část z 20 hektarů rybníků. Řádu patří ještě 300 hektarů polí.

Čtěte také: Cisterciáci Vyšší Brod podle Nejvyššího soudu nemají nárok na 2084 ha státních lesů

Firma Bernardinum spravuje cisterciácký majetek. Kromě lesníků zprostředkovávala práci dalším 40 lidem, těžařům, spedičním firmám, které vozily dřevo, i stavařům. Dosud pro klášter pracovalo denně 60 lidí. Roční obrat firmy byl 90 milionů Kč. Klášter ročně navštíví 30.000 lidí.

Vyšebrodský klášter je jediný fungující mužský cisterciácký klášter v ČR a národní kulturní památka. Opatství založil v roce 1259 Vok z Rožmberka. Po vzniku Československa přišel klášter po pozemkové reformě o většinu statků. Za nacismu obsadilo budovy gestapo, mělo tam depozitář nakradených cenností. Komunisté klášter v roce 1950 zrušili, obnoven byl v roce 1990.

Berka již dříve řekl, že nechápe závěr soudu, podle nějž nemá řád nárok na restituce majetku, který "ukradli jak nacisti, tak potom komunisti..., že Nejvyšší soud potvrzuje ty křivdy," komentoval soudní verdikt Berka.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Komentáře  

+13 # najše 2019-10-16 07:12
majetek cisterciáků sebral Hitler a zapsal jej jako majetek III. říše do katastru nemovitostí už v roce 1939. Tento zápis byl v katastru až někdy do roku 1948, než je j přepsali zpátky na cisterciáky a o dva roky později zase na stát (nevím pod jakou instituci pověřenou spravováním majetku). Vrácení a znovu-sebrání lesů ze strany státu v současnosti je právě proto, že k roku 1948 byl majetek zapsán v katastru na III. říši a té se majetek nevrací. Paradoxně to neplatí o budovách kláštera pivovaru, které byly (hlavně ten pivovar) v naprosto desolátním stavu. Tragédie pokračuje v tom, že zatímco do poslední chvíle letošního roku kluci z Bernardina vytrvale a úspěšně bojovali proti broukovi, současní kluci z LČR s.p. zapadli do obvyklého bludného kruhu výběrových řízení a nikdo tam nic od června neudělal, což broučkovi plně vyhovuje. Kde zůstal rozum stát?? No asi někde hodně vysoko ??

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

Zobrazení: 3543

Introdukované druhy dřevin jsou v lesním hospodářství českých zemí využívány dlouhodobě, stejně jako v jiných zemích...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 3259

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Zobrazení: 2973

Video uvnitř článku! Dne 22. října 2014 byla v lese na Železnobrodsku vybrána a přeměřena douglaska tisolistá...

Vědci zkoumali, v čem spočívá riziko pěstování některých dubů a ořešáků v době klimatické změny

Vědci zkoumali, v čem spočívá riziko pěstování některých dubů a ořešáků v době klimatické změny

Zobrazení: 2367

Zásadním problémem, s nímž se musí potýkat současný lesnický sektor, je globální klimatická změna. V Evropě...

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Zobrazení: 2339

Tři důležité zákony vypracované Ministerstvem zemědělství (MZe) projednali dne 11. 12. 2024 poslanci v 1. čtení. Novely...

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Zobrazení: 1960

Právě začala sezóna dražeb nejkvalitnějšího dříví. Vyrábí se z něj hudební nástroje, sudy na alkohol, pažby zbraní...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě