logo Silvarium tisk

Čína odmítá EUDR: konflikt by mohl EU uvrhnout do krize v zásobování

Čína je další zemí, která se postavila proti nařízení EU o odlesňování. Odmítá sdílet geolokační údaje z „bezpečnostních důvodů“. Podle GD Holz , německého sdružení obchodníků se dřevem, se ocitají dva největší světové trhy se dřevem (Čína a USA) v otázce pravidel ve slepé uličce.

Foto: Adobe Firefly Foto: Adobe Firefly

Originál článku najdete zde

Tento krok přichází jen několik dní poté, co Bidenova administrativa zvýšila tlak na EU, aby odložila zavedení svých „nereálných norem“, poté, co 27 senátorů varovalo, že nová pravidla v podstatě znamenají „necelní obchodní bariéru“ a mohou ukončit obchod s produkty ze dřeva mezi Evropou a Amerikou v hodnotě 3,5 miliardy dolarů.

„EU v diskusích s čínskou vládou a dodavateli jasně vyjádřila svůj postoj,“ uvedlo v prohlášení GD Holz, německé sdružení obchodníků se dřevem, a dodalo: „je nesporné, že dovoz bez zeměpisných souřadnic nebude možný a pro země jako Čína nebudou existovat žádné výjimky“.

K pokusům o řešení této otázky nebylo vydáno žádné prohlášení, což podtrhuje odhodlání EU zachovat svou politiku.

Potenciální dopad stažení Číny

Odstoupení Číny od pravidel EUDR, které má vstoupit v platnost v prosinci, by mohlo mít obrovské důsledky pro globální dodavatelské řetězce dřeva, papíru a výrobků z celulózy. Prostřednictvím hospodářské iniciativy Nová Hedvábná stezka kontroluje Čína více než 30 % celosvětového dodavatelského řetězce lesních produktů, což upevňuje její klíčovou roli v tomto odvětví.

Podle Eurostatu, statistického úřadu Evropské unie, se Čína v loňském roce podílela na dovozu dřevěného nábytku do regionu více než 47 %, čímž výrazně předstihla Turecko (10,2 %), Ukrajinu (10,1 %) a Vietnam (5,1 %).

Kromě nábytku je Čína prakticky největším výrobcem lepenkových krabic v Evropské unii, stojící za 41 % všech papírových krabic a sáčků dovezených do EU před Tureckem (20,3 %), Srbskem (7,7 %) a Švýcarskem (7,4 %).

Globální obavy a kritika

Obavy Číny přicházejí poté, co dvacet (z 27) evropských ministrů zemědělství vyzvalo k odložení pravidel kvůli obavám o globální dodavatelské řetězce, což se shoduje s varováním vládních představitelů Austrálie, Nového Zélandu, Brazílie, Indonésie a Malajsie.

Problém s předpisy EUDR

EUDR je jedním z mála témat, které sjednotilo Spojené státy a Čínu, dva největší producenty lesních produktů, kteří jsou stále v hlubokém rozporu v otázce řízení lidí a ekonomik.

V dopise, který spolupodepsali republikáni podporující Trumpa, demokraté podporující Bidena a jižanští nezávislí, Spojené státy (stejně jako Čína) vyjádřily obavy ohledně geolokačního mapování: „EUDR ukládá požadavek na geolokační sledovatelnost, který vyžaduje, aby každá zásilka dřevařských výrobků byla sledována až k jednotlivým pozemkům,“ upozornili senátoři.

Podle čínských zákonů jsou geografické informace vyhrazeny subjektům se zvláštním povolením Správního odboru pro geodézii a mapování při Státní radě - a vzhledem k současnému geopolitickému klimatu se zdá být nemyslitelné, že by Čína takové údaje poskytla.

Jak EUDR funguje

Nařízení přidělí regionům nízkou, standardní nebo vysokou úroveň rizika spojeného s odlesňováním a znehodnocováním lesů. Podle této klasifikace se budou řídit povinnosti hospodářských subjektů a orgánů členských států při provádění inspekcí a kontrol. To zefektivní monitorování vysoce rizikových regionů a zjednoduší procesy náležité péče v regionech s nízkým rizikem.

Odpovědné orgány budou muset kontrolovat 9 % hospodářských subjektů a obchodníků nakládajících s produkty z vysoce rizikových regionů, 3 % z regionů se standardním rizikem a 1 % z regionů s nízkým rizikem. Cílem této kontroly je potvrdit dodržování povinností stanovených nařízeními.

Podle globalwoodmarketsinfo.com, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Komentáře  

0 # schutzmeister@iex.cz 2024-10-28 20:16
" Čína kontroluje více než 30 % celosvětového dodavatelského řetězce lesních produktů "

Teď zase o pár procentíček přijdou. 8)

https://www.ft.com/content/bb02dc50-80b4-4d8d-b1f0-463559becf50


" Veškerý dovoz čínského zboží bude muset být registrován na hranicích EU. Pokud by se EU rozhodla uvalit cla, uplatňovala by se zpětně.
Podle údajů Eurostatu EU dovezla v roce 2023 asi 750 000 metrů krychlových překližky z tvrdého dřeva v hodnotě 327 milionů eur.
To představovalo více než polovinu dovozu překližky a 30 procent celkového trhu EU "

Ale překližkovej trh je stejně zajímavej.
Zatím co Mëtsa zavírá největší fabriku ve Finsku na 200 tis kubíků překližky, Pobaltí jede o otevírá nové závody. A skupuje břízu ve velkým.
A Ukrajina - je tam několik velkých fabrik na břízu a borovici i buk - hlásí nejlepší sezonu s 200 tis exportem - letos.
Ani Polák si moc nestěžuje - aspoň v bříze.
+2 # schutzmeister@iex.cz 2024-10-28 20:21
Omlouvám zpoplatněnej odkaz. :sad:
Tady snad bude vidět.

https://getfea.com/international-markets/eu-launches-anti-dumping-investigation-into-chinese-plywood-imports

" Evropská unie zahajuje antidumpingové šetření čínských dovozů překližky, oznámil Timberbiz (10-16-24). Výrobci v EU uvádějí prudký nárůst levné překližky z tvrdého dřeva, která podle nich pochází z Číny, ale věří, že pochází z Ruska.
Greenwood Consortium, které zastupuje vlastníky lesů, těžaře a dodavatele, iniciovalo stížnost na Čínu na konci srpna s tím, že čínský dovoz se prodává za velmi nízké ceny, podbízí evropské společnosti a pochází z konfliktních oblastí dřeva. Členské státy EU jako Polsko, Finsko, pobaltské státy a Francie vyrábějí překližky."
+7 # schutzmeister@iex.cz 2024-07-23 12:06
Jak EUDR funguje ? :lol:

Takže názorně - čínská papírna koupí štěpku z Kanady, vietnamu, Konga, Běloruska a vlákninu z Estonska, Rakouska, Turecka, Nového Zélandu a Indonésie.
To nasype na jednu hromadu a postupně navaří do kartonu na balení.
Takže co bude na krabici ?
Něco jako teď u nás na sklenici medu - vyrobeno v EU a mimo EU. :lol:
To je celý výstup, je jasný, že si všichni mimo Brusel myslí, že nám hrabe . 8)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

Zobrazení: 3521

Introdukované druhy dřevin jsou v lesním hospodářství českých zemí využívány dlouhodobě, stejně jako v jiných zemích...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 3235

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Zobrazení: 2959

Video uvnitř článku! Dne 22. října 2014 byla v lese na Železnobrodsku vybrána a přeměřena douglaska tisolistá...

Vědci zkoumali, v čem spočívá riziko pěstování některých dubů a ořešáků v době klimatické změny

Vědci zkoumali, v čem spočívá riziko pěstování některých dubů a ořešáků v době klimatické změny

Zobrazení: 2349

Zásadním problémem, s nímž se musí potýkat současný lesnický sektor, je globální klimatická změna. V Evropě...

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Zobrazení: 2326

Tři důležité zákony vypracované Ministerstvem zemědělství (MZe) projednali dne 11. 12. 2024 poslanci v 1. čtení. Novely...

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Zobrazení: 1910

Právě začala sezóna dražeb nejkvalitnějšího dříví. Vyrábí se z něj hudební nástroje, sudy na alkohol, pažby zbraní...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě