logo Silvarium tisk

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, hrozba kalamity je zatím malá

Příchod chladného počasí v minulých dnech zastavil v lesích rojení kůrovce. Letos jej probudilo velmi teplé počasí na začátku dubna. První masivní rojení kůrovce lesníci očekávají v květnu. Hrozba kůrovcové kalamity je zatím malá, uvedl Ladislav Půlpán z odboru lesního hospodářství a ochrany přírody státního podniku Lesy České republiky (LČR). 

Aktuálně se lesníci připravují na první masivní rojení kůrovce. 

„Zatím jsme brouky odchytli v lapačích a na ležícím smrkovém dříví. Naprosto ojediněle se objevili ve stojících stromech. Podle předpovědi počasí očekáváme první masivní rojení v květnu,“ uvedl Ladislav Půlpán z Odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR. Takzvaný kalamitní základ, tedy míra ohrožení lesů kůrovcem, je letos podle Půlpána v porovnání s vrcholem nedávné kůrovcové kalamity pouze zhruba na třech procentech.

V porostech lesníci Lesů ČR nainstalovali téměř sto tisíc lapáků, z toho 22 tisíc stojících otrávených a 13 tisíc feromonových lapačů. Menší část lapáků lesníci nechávají na stojato, letos jich je zatím přes 8 000. Z nich je asi 3 000 postříkaných insekticidem. Postřik kmene stromu lesníci dělají ze země postřikovačem nebo speciálním strojem, který po kmeni šplhá do koruny stromu.

Většinu kůrovcových stromů Lesy ČR zpracovaly do konce loňského roku. Lesníci tak nedali šanci broukovi přezimovat ve stromech pod kůrou a na jaře napadnout okolní porosty.

„Díky tomu jsme letos v prvním čtvrtletí zpracovali jen 51 000 metrů krychlových napadených stromů, což je 25 procent loňské kůrovcové těžby v tomto období,“ uvedl výrobně-technický ředitel Lesů ČR Libor Strakoš. V žádném regionu podnik neeviduje kůrovcovou kalamitu.

Letos Lesy ČR předpokládají, že by kůrovcová těžba mohla být na úrovni jednoho milionu metrů krychlových dřeva. Loni činila 1,6 milionu metrů krychlových a v roce 2019, kdy kalamita vrcholila, to bylo 9,7 milionu metrů krychlových. Lesy ČR už také zalesnily skoro všechny kalamitní paseky.

„Díky teplým dnům jsme letos začali s obnovou 14 000 hektarů lesa a výsadbou 56 milionů sazenic už počátkem března. Z toho se 4 000 hektarů obnoví přirozeně ze semen a plodů stojích stromů. Sedmašedesát procent vysazených stromů budou listnáče,“ uvedl Strakoš.

Loni LČR s odezněním kůrovcové kalamity snížily těžbu dřeva o 16 procent na 7,77 milionu metrů krychlových z 9,22 milionu v roce 2023. Těžba se tak po pěti letech dostala na úroveň před kůrovcovou kalamitou, která v českých lesích naplno vypukla v roce 2018. Finanční výsledky za loňský rok podnik zatím nezveřejnil.

Podle TZ LČR a ČTK

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(1 hlas)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 5209

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4577

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 3211

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

Zobrazení: 3151

Introdukované druhy dřevin jsou v lesním hospodářství českých zemí využívány dlouhodobě, stejně jako v jiných zemích...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2849

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Zobrazení: 2469

Video uvnitř článku! Dne 22. října 2014 byla v lese na Železnobrodsku vybrána a přeměřena douglaska tisolistá...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát podporovat sdružování drobných vlastníků lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě