logo Silvarium tisk

České kaštanovníky v ohrožení

Rostlinolékařská správa varuje před výskytem velmi nebezpečné karanténní vosičky parazitující na stromech kaštanovníků (Castanea spp.), která může způsobit až odumření napadených stromů. Škůdce byl do České republiky zavlečen spolu s dodávkou stromků kaštanovníků původem z Itálie.

labatka_1Žlabatka Dryocosmus kuriphilus je celosvětově považována za nejzávažnějšího živočišného škůdce kaštanovníků, způsobujícího vážné ekonomické a ekologické škody. Usídlení tohoto škůdce na našem území by mohlo mít za následek environmentální degradaci oblastí s výskytem kaštanovníků a dokonce omezení školkařské produkce kaštanovníků.
Několik set napadených rostlin kaštanovníku setého (Castanea sativa) bylo dodáno z Itálie slovenskou firmou zahradnické společnosti v Brně. Po provedení kontroly u této firmy bylo zjištěno, že do obchodní sítě v ČR bylo dále distribuováno téměř 200 kusů stromků kaštanovníku. Ostatní neprodané kusy byly zlikvidovány. Odběrateli zmíněných stromků jsou zahradnická centra rozmístěná po celé České republice, která mohla tyto stromky dále rozprodat. Existuje proto reálné nebezpečí masivního rozšíření žlabatky na území celého našeho státu.
V současné době provádí rostlinolékařská správa intenzivní kontroly u subjektů, kterým byly napadené kaštanovníky prodány, neboť je nezbytné dohledat všechny rostliny z partie, u níž byl potvrzen výskyt škůdce, a byly expedovány na území České republiky.
„Pěstitelé, kteří si v nedávné době zakoupili a vysadili stromky kaštanovníků, by měli věnovat zvýšenou pozornost těmto rostlinám a při podezření z výskytu tohoto škůdce ihned informovat kterékoli naše pracoviště“ vyzývá ředitel Státní rostlinolékařské správy Zdeněk Mach. Kontakty na jednotlivá pracoviště lze nalézt webu SRS.
Zatímco v době nákupu rostlin kaštanovníku nebyly příznaky jejich napadení žlabatkou patrné, v současné době by měly být výrazné. Těmito příznaky jsou hálky, způsobené žírem larev, které se začínají vyvíjet od dubna. Hálky dorůstají v průměru 5–20 mm. Tvoří se na větvičkách, listových řapících, nebo na středním žebru listu, jsou zeleně nebo růžově zbarvené a často obsahují části vyvíjejících se listů, stonků a řapíků.
Podle evropské i národní legislativy je tento škodlivý organismus zakázáno zavlékat a rozšiřovat na území České republiky a každý, kdo zjistil jeho výskyt nebo má důvodné podezření z výskytu, je povinen toto zjištění nebo důvodné podezření neodkladně ohlásit rostlinolékařské správě.
Podrobnější údaje o tomto karanténním škodlivém organismu lze získat zde.

red.
Foto: SRS

labatka_2

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4935

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4404

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 3005

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2831

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2596

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2593

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě