logo Silvarium tisk

Česká lesnická společnost vyhlásila V. ročník Ceny Ing. Jiřího Nováka

Česká lesnická společnost vyhlásila V. ročník Ceny Ing. Jiřího Nováka, dlouholetého člena Republikového výboru a místopředsedy ČLS, udělovanou ministrem zemědělství. Nominován na cenu může být kdokoliv, kdo uskutečnil výrazný počin dotýkající se lesnicko-dřevařského sektoru v období od minulého ročníku lesnického veletrhu Silva Regina, tudíž v období od dubna 2022 do února 2024. 

Výrazným počinem je myšleno široké spektrum činností dotýkajících se jednotlivých oborů v lesnictví, lesnicko-dřevařského sektoru a dalších lesnických aktivit v oblasti vydavatelské a ediční, vzdělávací a výzkumné, zájmové a spolkové činnosti dotýkající se lesa a jeho přírodního prostředí.

Nominace posuzuje komise pro udělení Ceny Jiřího Nováka, kterou jmenuje ministr zemědělství ČR. 

O udělení ceny, na základě podkladů připravených komisí, rozhoduje ministr zemědělství. Cena pro dané období nemusí být rozhodnutím ministra udělena, pokud shledá, že za dané období nenastal žádný výrazný počin pro udělení Ceny.

Vyhlášení a předání ceny proběhne v Brně na veletrhu Silva Regina 2024. K ocenění náleží grafický pamětní list, lovecký tesák a finanční prémie.

Své nominace je možné zasílat do 22. 2. 2024 na adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Ocenění v předešlých ročnících

V prvním ročníku tohoto prestižního ocenění, které nese jméno významné osobnosti lesnického sektoru Ing. Jiřího Nováka, byla udělena 3. dubna 2016 v rámci veletrhu Silva Regina cena křivoklátskému patriotu Ing. Miroslavu Pechovi staršímu. Oceněným počinem bylo vydání autobiografické knihy „Křivoklátský lesník vzpomíná". Jedná se o  unikátní kroniku z pohledu života lesníka, o lesnictví a myslivosti ve druhé polovině 20. století na Křivoklátsku. 

Ve druhém ročníku za výrazný počin v rámci lesního hospodářství v České republice Cenu Jiřího Nováka obdržel prof. Ing. Vladimír Simanov, CSc., za publikaci souborného díla „České lesy v datech a číslech“. Publikace podrobně rozebírá vývoj a stav lesního hospodářství, lesů a lesnictví jako producenta dřeva. Cena byla předána opět při slavnostním ceremoniálu zahájení veletrhu Silva Regina 8. dubna 2018.

Třetím držitelem Ceny Jiřího Nováka se stal ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem Ing. Jaromír Vašíček, CSc., kterému byla cena udělena jako vedoucímu kolektivu, který zhotovil „Generel obnovy lesních porostů po kalamitě“, jenž je metodikou pro vlastníky lesů v oblastech postižených kalamitou. Generel obnovy lesů detailně analyzuje situaci a přináší rámcová doporučení pro obnovu lesa s cílem zabezpečit vznik stabilních, trvale udržitelných, multifunkčních porostů pomocí druhové, věkové a prostorové rozrůzněnosti. Cena byla předána opět při slavnostním ceremoniálu zahájení výstavy NATURA VIVA dne 8. září 2021.

Ve čtvrtém ročníku za výrazný počin v rámci lesního hospodářství v České republice Cenu Jiřího Nováka obdržel Ing. Josef Kapras, vedoucímu a kapelníkovi trubačské skupiny „Markazíni“, kterému byla cena udělena za píseň „Klimatická“ a propagaci lesnictví u široké laické veřejnosti formou populárně naučných videoklipů. Markazíni jsou hudebním souborem mysliveckých trubačů, kteří se věnují nejen lovecké hudbě. Cena byla předána při slavnostním ceremoniálu zahájení veletrhu Silva Regina 3. dubna 2022.

TZ ČLS

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4920

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Zobrazení: 4721

Ve funkci ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS) končí Roman Vohradský. Informovalo o tom ministerstvo...

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Zobrazení: 3975

Škody jarními mrazy na rozpěstovaném sadebního materiálu lesních dřevin pro obnovu lesních porostů v ČR budou...

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

Zobrazení: 3578

Lýkožrout smrkový zahubil v posledních pěti letech v jižním Švédsku a střední Evropě několik set milionů...

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Zobrazení: 2923

Ministryně obrany Jana Černochová pověřila řízením státního podniku Vojenské lesy a statky Jaroslava Nerada, ředitele divize...

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Zobrazení: 2464

18 tisíc redukovaných pozic během roku a půl, dalších 5 tisíc se očekává. Jen v roce...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě