logo Silvarium tisk

Budoucnost českých lesů? Duby a jedle ve věkově strukturovaných porostech

Video uvnitř. Klimatická změna ovlivňuje život na planetě a stále více se dostává do popředí zájmu veřejnosti i výzkumu. Velmi výrazně zasahuje také lesní ekosystémy, které reagují na měnící se podmínky. Ukládáním uhlíku z COdo své biomasy zároveň přispívají k mitigaci změny klimatu. Na to, jak měnící se klimatické podmínky ovlivňují růst lesnicky významných dřevin v různých boreálních pásmech střední Evropy, jak se posouvají přirozené areály výskytu jednotlivých druhů dřevin a co to může znamenat pro české lesnictví, jsme se ptali Václava Tremla, který se dlouhodobě zabývá interakcí lesa a klimatu a dopady klimatických změn na produktivitu lesních ekosystémů, zejména s využitím dendrochronologických metod.

Příčný řez plně vytvořeným letokruhem  smrku, kambiem a lýkem. Foto: Archiv Př.f. UK Příčný řez plně vytvořeným letokruhem smrku, kambiem a lýkem. Foto: Archiv Př.f. UK
  • Jaké trendy v růstu lesních dřevin pozorujete v poslední době a odkdy zaznamenáváte výraznější změny, které by se daly spojit s globální změnou klimatu?

Na základě dlouhodobých studií je zřejmé, že trend zrychleného růstu dřevin se projevuje minimálně posledních 30 let. Oproti tomu však vidíme také jiný důležitý trend, a to zvýšení mortality. To znamená, že dřeviny sice v průměru rostou rychleji, ale zároveň je daleko větší četnost extrémních událostí, kdy dochází k oslabení celých porostů, následuje gradace různých patogenů a z toho plynoucí větší mortalita. Důsledkem je stagnace objemu kmenové biomasy v lesích jako celku, a u smrku dokonce pozorujeme její pokles vlivem rozpadu porostů po kůrovcové kalamitě.

  • V současnosti v lesnictví dochází ke  změnám druhového složení nově vysazovaných porostů. Přesto zde ale bude smrk dominovat ještě poměrně dlouhou dobu. Jak vidíte budoucnost těchto smrků?

Z  hlediska růstového potenciálu má u nás smrk stále v určitých oblastech budoucnost. Podle některých modelů, které používáme, nám vychází, že v nejvyšších polohách, přibližně od 900 – 1 000m n. m., budou minimálně pro příštích 30 až 40 let podmínky pro růst smrku příznivé.

  • Jsou některé lesní dřeviny výrazně méně náchylné ke změnám klimatu?

Jako nejvíce rezistentní nám vycházejí duby, tedy jak dub letní, tak dub zimní, které jsou opravdu relativně tolerantní k  extrémním suchým obdobím, jsou schopné se velmi rychle navrátit v růstové křivce k původním hodnotám a zároveň velká část jejich růstu v  sezóně probíhá na  jaře, tedy za relativně optimálních podmínek. Sucho přichází v době, kdy už mají hlavní část růstu ukončenou, a není tak výrazným limitujícím faktorem ročního přírůstu. Z jehličnanů se v poslední době jako nejlepší jeví určitě jedle. Přesto, že na  sucho reaguje citlivě, v posledních 30 letech je jehličnanem, který vykazuje trvalou akceleraci růstu, nejvýraznější z našich dřevin.

 

V následujícím videu najdete podrobnější odpovědi na tyto a další otázky a můžete se podívat na krátkou ukázku fungování dendrochronologické laboratoře Př.F. UK.

 

Celý rozhovor si můžete přečíst v únorovém čísle Lesnické práce, předplatit si můžete časopis zde. 

Red.

 

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Zákon o ochraně přírody a krajiny prošel prvním čtením. Poslanci podpořili vznik NP na Křivoklátsku navzdory odporu starostů

Zákon o ochraně přírody a krajiny prošel prvním čtením. Poslanci podpořili vznik NP na Křivoklátsku navzdory odporu starostů

Zobrazení: 6766

Křivoklátsko se má stát pátým národním parkem v Česku. Jeho zřízení předpokládá vládní novela o ochraně...

VÚLHM: Má smysl vychovávat březové porosty?

VÚLHM: Má smysl vychovávat březové porosty?

Zobrazení: 6023

Nejčastější dřevinou, která přirozeně obsazuje místa vzniklá po narušení smrkových porostů na většině stanovišť střední Evropy...

Trump v nadcházejících týdnech plánuje zavést 25% clo na dřevo od světových vývozců

Trump v nadcházejících týdnech plánuje zavést 25% clo na dřevo od světových vývozců

Zobrazení: 2581

Americký prezident Donald Trump ve středu 19. února oznámil, že se Spojené státy chystají zavést novou...

Němečtí vlastníci lesů posílí své zastoupení v EU

Němečtí vlastníci lesů posílí své zastoupení v EU

Zobrazení: 2222

Němečtí vlastníci lesů se snaží posílit své zájmy v Evropské unii. Za tímto účelem založili počátkem...

Jarní kolo Programu rozvoje venkova: Lesníci mohou získat až 1,2 miliardy Kč

Jarní kolo Programu rozvoje venkova: Lesníci mohou získat až 1,2 miliardy Kč

Zobrazení: 1625

V 5. kole příjmu žádostí o poskytnutí dotace na projekty rozvoje venkova v rámci Strategického plánu Společné...

Trump podporuje domácí produkci dříví, chce omezit dovoz

Trump podporuje domácí produkci dříví, chce omezit dovoz

Zobrazení: 1588

Prezident USA Donald Trump podepsal exekutivní příkaz a memorandum určené ke zvýšení domácí produkce řeziva a...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě