Za jednu z možností adaptace současných smrkových porostů na sucho je jejich konverze na smíšené porosty s dřevinami, které jsou odolnější k suchu a zároveň nezvyšují stres smrku způsobený suchem. Od vhodně zvolených směsí lesních dřevin se očekává zmírňování nepříznivého působení sucha a celkově vyšší odolnost takových porostů vůči probíhajícím nepříznivým projevům klimatických změn. Mezidruhové interakce ve smíšených porostech však mají za následek změny ve fyziologii a morfologii jednotlivých dřevin a vedou ke změnám v zásobení a využívání živin, což následně také ovlivňuje produkci lesních porostů.
Na výzkum takové adaptivní strategie se zaměřili vědci z VÚLHM, v. v. i., Výzkumné stanice Opočno, ve svém projektu „Lesnické hospodaření v oblastech postižených dlouhodobým suchem“. Jedním z jeho výstupů je certifikovaná metodika „Pěstební postupy v lesích ohrožených suchem na stanovištích s převahou nepůvodních smrkových porostů“, která právě vyšla v edici Lesnický průvodce.
Cílem autorů je vytvoření a formulace postupů obnovy a výchovy lesních porostů ohrožených suchem. Pozornost věnují zejména umělé obnově porostů, včetně kalamitních holin a také výchově porostů, ve kterých dominuje aktuálně nejvíc zastoupený (a potenciálním suchem nejvíc ohrožený) stanovištně nepůvodní smrk.
Ing. David Dušek, jeden z členů autorského týmu vysvětluje: „Vliv smíšení lesních dřevin na jejich odolnost vůči suchu je značně variabilní v rámci proměnlivých přírodních podmínek. K suchu odolnější směsi dřevin jsou takové, které využívají vodu z různých horizontů půdy. V našich podmínkách představuje takovou typickou směs smrk, buk a jedle, v nižších polohách dub a borovice, či buk a modřín. Pro zakládání takové směsi může být výhodné i rozložení obnovy do delšího časového období. Z geograficky nepůvodních dřevin se jako perspektivní jeví douglaska tisolistá. Ta by měla být vysazována a pěstována pouze ve směsích s domácími dřevinami, nikoli v monokulturách."
Vědci mimo jiné zdůrazňují, že snaha o dosažení bohatě strukturovaných či dokonce víceetážových porostů je na stanovištích ohrožených suchem spíše iluzorní. Bohatě strukturované porosty mají vysoké nároky na vodu, a proto je třeba počítat s jednodušší porostní strukturou a smíšením maximálně tří hlavních dřevin (mimo dřeviny vtroušené). Snaha o založení bohatě strukturovaných porostů na suchem ohrožených stanovištích pravděpodobně povede k samovolnému zjednodušení porostní struktury prostřednictvím přirozené mortality převážně podúrovňové složky porostu.
Ilustrační foto: VÚLHM
Také využití některých přípravných dřevin může být vhodným způsobem obnovy porostů na suchem ohrožených stanovištích. Pro využití přípravných dřevin doporučují vědci stejné zásady jako pro výsadbu „cílových dřevin“, tj. používat dřeviny, které spotřebovávají vodu a živiny z různých horizontů půdy. Proto není vhodné využívat břízu jako přípravnou dřevinu pro smrk, protože si tyto dvě dřeviny výrazně konkurují v kořenovém prostoru. Potvrdila se také větší citlivost břízy k suchu ve srovnání s topolem osikou, který je tak pro směs se smrkem vhodnější.
Vhodně zvolenou výchovou mladých porostů lze do značné míry ovlivnit budoucí stabilitu, zdravotní stav a odolnost lesů. Porostní výchova hraje nezastupitelnou roli při úpravě druhového složení lesních porostů a má vliv na změnu porostního prostředí úpravou radiačního, tepelného a vodního režimu porostů a vliv na zrychlení koloběhu živin změnou množství opadu a rychlosti dekompozice organických půdních horizontů.
Výchovné zásahy v jehličnatých porostech většinou vedou k rychlejší obnově růstu (zvýšené resilienci) po suchých epizodách. V porostech listnatých dřevin dochází vlivem výchovy ke zvýšení rezistence stromů v období sucha. Výchovné zásahy mohou až na několik let zvyšovat množství podkorunových srážek. Výchovné zásahy v rozsahu a intenzitě současných modelů výchovy nevedou ke snížení půdní vlhkosti pod proředěnými porosty. Efekty porostní výchovy jsou významné zejména v mladých porostech.
Inovativnost publikované metodiky spočívá v modifikaci stávajících postupů zakládání a výchovy lesních porostů na stanovištích s dominancí smrkových porostů na základě zkušeností s reakcí dřevin a lesních porostů na suché epizody v posledních dvou dekádách (roky 2003, 2015, 2016, 2018). Autoři v ní kladou zvýšený důraz na zakládání a výchovu vhodných porostních směsí, u nichž je vyšší předpoklad odolnosti vůči suchu a menší riziko kalamitního rozpadu rozsáhlých porostních celků.
Přímý ekonomický přínos spočívá v zefektivnění postupů zakládání lesa v oblastech postižených suchem, a tím ke snížení hospodářských ztrát vzniklých z potřeby opakovaného zalesnění či nutnosti rekonstrukce nevhodně založených porostů. Při aplikaci doporučených metod lze v dlouhodobém horizontu předpokládat ca 5% zlepšení dřevoprodukční a ca 20% mimoprodukční sociálně-ekonomické ceny lesů ohrožených suchem.
Certifikovaná metodika Pěstební postupy v lesích ohrožených suchem na stanovištích s převahou nepůvodních smrkových porostů je ke stažení zde.
TZ VÚLHM
Bříza není vhodnou přípravnou dřevinou pro smrk, lepší je osika
- 18. únor 2021
- Komentáře (16)
Lesníci v mnoha oblastech řeší problém jak a jaké lesy pěstovat v lokalitách ohrožených suchem a s převahou nepůvodních smrkových porostů. Stále větší část našich lesů je totiž sužována zhoršováním zdravotního stavu a velkoplošným rozpadem porostů smrku a borovice, který většinou nastává v důsledku působení kalamitních hmyzích škůdců. Vysoké teploty ve vegetačním období, období sucha a změna rozložení srážek v průběhu roku k tomuto stavu významně přispívají.
Populární zprávy
Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy
Zobrazení: 8684
Větší prostor pro samostatné rozhodování vlastníků lesů, lepší podmínky pro přizpůsobení lesů na klimatickou změnu, novou...
Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok
Zobrazení: 4877
Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...
Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem
Zobrazení: 4369
V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...
Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů
Zobrazení: 2942
Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...
Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR
Zobrazení: 2806
Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...
Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody
Zobrazení: 2537
Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...
Monitoring médií
- pátek 22. listopad 2024
- Hasič u soudu: Cesty v Českém Švýcarsku při požáru v roce 2022 byly neprůjezdné (ČTK)
- Lesy ČR postiženým povodněmi dovezly většinu slíbeného palivového dřeva (ČTK)
- Sdružení připravilo miliony sazenic na zalesnění lesů, poptávka ale chybí (ČTK)
- Drobní vlastníci lesů volají po podpoře (Právo)
- Lidé z lesů na Žďársku nosí stovky tajemných předmětů. A přibývají další (idnes.cz)
- Jak získat palivové dříví pro pro vyplavené domácnosti? (Karviná-Havířov-Frýdek-Místek-Třinecký deník)
- Letošní ročník Dne otevřených dřevostaveb přilákal téměř tisíc návštěvníků (drevostavitel.cz)
- Národní park Bavorský les, navazující na Šumavu, je prestižním světovým parkem (ČTK)
- Stromy, lesy a udržitelné hospodaření ve hře Forestry (gamepress.cz)
- Vracíme vodu lesu: Tři tůně zadržují vodu v lesích na Jindřichohradecku (TZ LČR)
Poslední komentáře
-
VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?
" Vzhledem k rozdílnému chování dřevin podle skupin stanovišť v různých ... -
VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?
Porovnávat taxační tabulkový hausnumera ? :cry: Každej vidí, že má ve 30 ... -
Hospodaření v lesích města Blovice v letech 2023 a 2024 (blovice-mesto.cz)
" Doufejme, že se kůrovcová kalamita už zastaví a mohli bychom začít ... -
Kudy obchází konfliktní dřevo cla a válečné sankce?
Plynu nerozumím. Dřevo máte rovnou od Váni z Rosleskolchozu ... -
SVOL: Malým vlastníkům lesů by pomohlo sdružování, jeho podpora má být v zákoně
Pro malýho sedláčka by i takováhle brožurka bodla. -
SVOL: Malým vlastníkům lesů by pomohlo sdružování, jeho podpora má být v zákoně
https://www.wbv-kempten.de/holzmarkt " Ceny kulatiny vzrostly! Ceny ... -
SVOL: Malým vlastníkům lesů by pomohlo sdružování, jeho podpora má být v zákoně
Někdo začít musí. Jenže zatím si to u nás každej představuje jako ROH ... -
Kudy obchází konfliktní dřevo cla a válečné sankce?
Nekoukejte tolik na ČT. Odkud si myslíte,že bereme plyn,ropu? EU jde ...
Komentáře
K bříze mám osobně tento vztah. Dlouho jsem byl jejím zarytým nepřítelem a ničil ji, jak to jenom šlo. Pozitivní vliv na úrodnost půdy záměrně pominu, ale do stádia mlazin prokazatelně vyčesává větve jehličnanů a neprospívá ani buku a zejména dubu, který předrůstá a silně potlačuje. Avšak: na obtížně zalesnitelných holinách se vždy jedná o lepší variantu než neúmyslně vzniklý "trvalý travní porost". Zázrak březového účinku přichází mnohem později, ve věku kolem 40-50 let, ještě před nástupem stádia rozpadu. Březiny v tomto věku jsou vždy rozvolněné, na zemi je řídká tráva, což tvoří ideální podmínky pro téměř zázračnou obnovu jedle či buku. Srovnáme-li totiž stejné zakmenění buku na dané ploše, dostaneme podstatně stinnější porost, jehož půda bude navíc kryta vrstvou listí znesnadňujícího obnovu. V březině však máme řídkou trávu, dostatečně řídkou pro buk či jedli, avšak dostatečně hustou, aby zabránila expanzi paseční buřeně. Mám v péči březinu, která má v podúrovni pouze přirozeně nalétlý buk s jedlí, přestože matečný porost je stovky a stovky metrů vzdálen. Považuji to za zázrak. Jen je třeba ctít princip, na nějž jsme již zapomněli - trpělivost. Kdo to neumí, ten musí mít po mýtní těžbě, třeba i nahodilé, do pěti sedmi let zajištěnou kulturu. Z toho pak udělá etalon a vše mimo něj považuje za nezdar. Přírodní prostředí však s těmito ryze lidskými měřítky není a nebude v souladu.
P.S.: zařazeného Vás nemám
Jestliže smrk byl od 17. století ve středních polohách pěstován, a to celkem úspěšně, tak to asi přírodní podmínky úplně nebyly. Tak proč zde nedokázal buku a jedli konkurovat, že byl jimi vytlačen do horských poloh? A vytlačen byl, protože střední polohy opanoval před příchodem buku a jedle.
Smrk nedokáže konkurovat buku a jedli, protože se rozmnožuje jiným způsobem. Na podzim se nejprve rozpadnou šišky jedle, poté opadají bukvice, na semena jedle a bukvice napadá listí z buku, to přikryje sníh a svojí vahou umáčkne a až teprve na tuto vrstvu vypadávají semena smrku (modřínu, borovice). Takže na jaře velká semena jedle a buku, navíc klíčící pod vrstvou bukového opadu, mají větší šanci zakořenit a vzejít, než drobnější semena smrku (modřínu, borovice), nucená prorážet bukový opad. Dosáhne-li zastoupení buku v porostu určité hranice, nemá smrk šanci vedle buku vyrůst. Buk se chová, z dnešního pohledu, téměř jako invazivní rostlina (a profituje z toho jedle). Smrk má šanci jenom v polohách, kde se buk nemůže reprodukovat, kde mu umrzají květy – tedy převážně na horách.
Že se smrku v současné době daří hůře než kdysi, že je stále častěji postihován kalamitami? Ano, je. Avšak to, že smrkové monokultury jsou nestabilní, se ví dlouho, od jejich zakládání. Proto byly vynalezeny (odpozorovány) postupy ochrany lesa proti škodám kůrovcem, větrem a sněhem, i proti degradaci půdy. Jsou to hlavní a nejobsáhlejší kapitoly učebnic pěstování lesa, ochrany lesa i lesní těžby. Naši lesniční předci je nejen znali, ale i používali. Klást lapáky je dnes přežitek, postřik insekticidem pomalu zločin, termíny odluka, rozluka či závora nebo postup proti bořivému větru pomalu neznámý pojem. V poslední době jsou hitem pěstební opatření proti suchu (rozvolněné porosty) – ale to je pořád stejné jako výchova k odolnosti proti větru a sněhu z doby minulé, výchova mladých porostů k odolnosti proti imisím z let sedmdesátých, nebo racionalizace pěstebních postupů z let devadesátých.
Naše lesy jsou nemocné. Jsou nemocné, protože nemocná je lesní půda. Nejen proto, že na ní roste převážně smrk, ale hlavně proto, že více než 150 let zachytávají průmyslové emise v míře několikanásobně vyšší, než zemědělská půda, a bohužel smrkový porost jich v zimě svým jehličím zachytí víc, než holý bukový porost, přičemž potřebná neutralizace vápněním a hnojením se na rozdíl od zemědělství v lese až na výjimky v minulosti imisních oblastech neprovádí. Obrovský, až sto násobný spad oxidů dusíku zabíjí půdní mikroorganismy včetně podhoubí, bez něhož stromy nemohou existovat, což odnáší nejdříve mělce kořenící dřeviny.
Smrkové porosty chřadnou také proto, že byly původně zakládány a pěstovány s předpokladem převážně osmdesátiletého obmýtí. Jsou-li předržovány v průměru o téměř čtyřicet let, roste jejich labilita, podíl shnilého dřeva. Navíc je daleko překračováno ekonomické obmýtí, takže klesá výnos z lesa.
Ano, smrk půdu degraduje. Na horách to nikomu nevadí, ve středních polohách je to zločin. Jenže on půdu bohatou na minerály vlastně ani tak nepotřebuje. V porovnání s bukem na vyprodukování stejného množství člověkem žádané biomasy – dřeva – spotřebuje několikrát méně minerálů než buk. Jako každý organismus přizpůsobuje prostředí své existenci a znevýhodnění pro jiné (jako buk svým opadem).
Ne, nejsem zastáncem čistých smrčin. Ale když nám je naši předchůdci založili a vypěstovali jako plantáže na dřevo, považuji za nezodpovědné se k nim jako k plantážím a monokulturám přestat chovat. Bylo by to asi stejné, jako bránit hašení požáru dřevěné stodoly z předminulého století, protože její majitel měl dost času vyměnit došky za tašky, roubené nahradit zdivem a namontovat hromosvod.
Pokud jde o nároky smrku na živiny, resp. minerály, že by potřeboval několikrát méně minerálů než buk, to tak úplná pravda asi není, nemyslíte?
Tím vlastně říkáte vše. Jasně, když se ochrana lesa nedělá, jak by se dělat měla, tak jej holt neochráníme.
Vidíte, já si taky myslím, že kůrovcovou za kalamitu můžou lesáci. V jakém podílu, je už svědomím každého toho soudruha.
A k těm minerálům: spalte stejné váhové množství dřeva smrkového a bukového (bez kůry) a uvidíte sám.
Tak co byste chtěl? Píšete to dobře. Buk s jedlí smrk u nás přirozeně vytlačí, jsou na to adaptovány. Lidi na práci dnes do lesa nedostanete, za ty peníze nikdo dřít nebude, brzy už ani ti Ukrajinci ne. Suchého dřeva i drobného chrouští je nadbytek a kdo by se s tím dnes tahal? Jen se podívejte, co ubylo různých lesních cest a pěšin, nikdo je léta nepoužívá. Smrk potřebuje chladné a deštivé léto a půdu, co nikdy úplně nevyschne. Kde je dnes máte? Jak chcete zachránit smrk jako hlavní naši lesní dřevinu? Snad by to i šlo, ale za cenu obrovských nákladů, kdo je zaplatí a z čeho? A i kdyby zaplatil, bude nám to ještě pořád finančně štymovat, nebo už nám víc vydělá ta jedle nebo dokonce buk? Pan Košulič má pravdu, doba smrku už skončila. A nikdo z nás, ani všichni lesníci či vlastníci lesa v republice, nejsou s to to změnit.
A že smrk potřebuje chladné a deštivé léto? Doporučuji (už po několikáté zde) závěry výzkumu, publikované doc. Pokorným v Lesnické práci, ročník 2012 (tuším, nedohledávám,nechává m na jiných). Při vzrůstajícím obsahu CO2 se asimilační optimum i pro smrk posouvá k vyšším teplotám.
A to se velkou oklikou vracíme k těm přípravným dřevinám. Právě při jejich použití ve fázi obnovy holin lze dosáhnout mnohem pestřejší prostorové struktury následného porostu s velkým zastoupením přirozeně obnoveného smrku i ve středních polohách, v porovnání s umělou jednorázovou výsadbou. Tím velkým zastoupením ale nemyslím 90-100 % v porostu, ale možná 50, možná 20 nebo cokoliv podobného.