logo Silvarium tisk

Borovice lesní trpí suchem, trápí je vysoké teploty i škůdci

Nejen smrky trpí suchem a různými škůdci, kteří si libují ve vysokých teplotách. To samé trápí i naší druhou nejvýznamnější hospodářskou jehličnatou dřevinu – borovici lesní. Extrémně vysoké teploty a výrazný srážkový deficit spojený s poklesem hladiny spodní vody způsobují oslabení lesních dřevin, a tím usnadňují aktivitu řady houbových patogenů a podkorního hmyzu.

Ilustrační foto: Usychající borovice, archiv VÚLHM

Průzkumu prosychajících porostů borovice lesní se dlouhodobě věnuje Lesní ochranná služba (LOS) Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. Podle jejího šetření jsou hlavními příčinami odumírání borovic sucho a podkorní hmyz, zejména lýkožrout vrcholkový a lýkohub sosnový, houby pouze sekundárně (hlavně kuželík borový, kornice borová).

V oblastech Českomoravské vrchoviny (Třebíčsko, Znojemsko) byl loni z podkorního hmyzu nejvýznamnější lýkožrout vrcholkový s kalamitním výskytem, z patogenních hub byla nejvíce zastoupena kornice borová a poté kuželík borový. V oblastech Polabí a Středočeské pahorkatiny byl výskyt podkorního hmyzu nižší, nejčastěji se vyskytoval lýkohub sosnový, z patogenních hub nejvíce kuželík borový," informuje vedoucí LOS Miloš Knížek.

Evidované kůrovcové těžby borového dříví se v roce 2017 zvýšily více než pětinásobně na 57 100 m3 (2016 – 10,6 tisíce m3, 2015 – 9,3 tisíce m3 a 2014 – 4,1 tisíce m3). Na napadení porostů se podle evidovaných množství kůrovcových borových těžeb jednoznačně největší měrou podíleli lýkožrout vrcholkový (přes 75 %), lýkohubi rodu Tomicus (do 20 %), krasec borový (2 %) a lýkožrout borový (2 %). „Nejvíce kůrovcových stromů bylo vytěženo na jižní Moravě a na Vysočině, zejména v souvislosti s obecným zhoršením zdravotního stavu borovice v posledních třech letech. Nejvýznamnějším druhem je zde lýkožrout vrcholkový, který se kalamitně rozmnožil zejména v oblasti jižní Moravy, kde dochází k rozpadu borových porostů, stavu, který jsme pozorovali v polovině 90. let," uvádějí pracovníci LOS.

Vzhledem k tomu, že ani loni nedošlo k doplnění zásob spodní vody, borové porosty nadále prosychaly, chřadly a odumíraly. Při terénních šetřeních pracovníci LOS pozorovali nezdravé šedozelené zbarvení jehličí, proředění korun a lokální vysoký výskyt jmelí. Letošní výhled je obdobný. Odumírání borovic pokračuje nebývalou měrou, obranné zásahy, pokud vůbec, jsou uplatňovány v minimálním rozsahu. Nadále trvá přemnožení lýkožrouta vrcholkového, v současné době nikoliv již jen v oblasti Českomoravské vrchoviny a Znojemska, ale i na řadě míst v Čechách. Situace je tedy krajně nepříznivá. Na jihovýchodním okraji Českomoravské vrchoviny je v přítomné době doslova alarmující stav, borové porosty plošně odumírají, jednotlivá kůrovcová ohniska se spojují a dosahují rozloh i několika hektarů! Panující klimatické podmínky gradaci dále stimulují a účinná obrana se až na výjimky bohužel stále prakticky neprovádí. Na dalších místech lze pozorovat příznaky vznikající kalamity v podobě jednotlivých kůrovcových ohnisek, vyznačujících se „svítivě" rezavou barvou korun, které rovněž nejsou účinně asanovány a riziko tak dále narůstá.

Pro lesníky, majitele lesů, odborné lesní hospodáře a další lesnickou veřejnost vydává Lesní ochranná služba ve spolupráci s nakladatelstvím Lesnická práce informační letáky o jednotlivých škůdcích lesa s návodem, jak jim předcházet nebo se proti nim bránit. Najdete je na stránkách VÚLHM zde nebo na stránkách webu Silvarium zde.

Podle TZ VÚLHM (8. 8. 2018), red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Zákon o ochraně přírody a krajiny prošel prvním čtením. Poslanci podpořili vznik NP na Křivoklátsku navzdory odporu starostů

Zákon o ochraně přírody a krajiny prošel prvním čtením. Poslanci podpořili vznik NP na Křivoklátsku navzdory odporu starostů

Zobrazení: 6745

Křivoklátsko se má stát pátým národním parkem v Česku. Jeho zřízení předpokládá vládní novela o ochraně...

VÚLHM: Má smysl vychovávat březové porosty?

VÚLHM: Má smysl vychovávat březové porosty?

Zobrazení: 6012

Nejčastější dřevinou, která přirozeně obsazuje místa vzniklá po narušení smrkových porostů na většině stanovišť střední Evropy...

Trump v nadcházejících týdnech plánuje zavést 25% clo na dřevo od světových vývozců

Trump v nadcházejících týdnech plánuje zavést 25% clo na dřevo od světových vývozců

Zobrazení: 2543

Americký prezident Donald Trump ve středu 19. února oznámil, že se Spojené státy chystají zavést novou...

Němečtí vlastníci lesů posílí své zastoupení v EU

Němečtí vlastníci lesů posílí své zastoupení v EU

Zobrazení: 2188

Němečtí vlastníci lesů se snaží posílit své zájmy v Evropské unii. Za tímto účelem založili počátkem...

Jarní kolo Programu rozvoje venkova: Lesníci mohou získat až 1,2 miliardy Kč

Jarní kolo Programu rozvoje venkova: Lesníci mohou získat až 1,2 miliardy Kč

Zobrazení: 1612

V 5. kole příjmu žádostí o poskytnutí dotace na projekty rozvoje venkova v rámci Strategického plánu Společné...

Trump podporuje domácí produkci dříví, chce omezit dovoz

Trump podporuje domácí produkci dříví, chce omezit dovoz

Zobrazení: 1581

Prezident USA Donald Trump podepsal exekutivní příkaz a memorandum určené ke zvýšení domácí produkce řeziva a...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě