logo Silvarium tisk

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

Téměř pět milionů sazenic dřevin plánují letos na svých polesích vysadit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL). Reagují tak na následky kůrovcové kalamity, která postihla lesní porosty napříč celou republikou. Nejen výrazné navýšení výsadby, ale i milionové investice do sněžných jam, lesních cest a manipulačních skladů pomohou v boji kůrovci. Uvedla to společnost ve své tiskové zprávě.

Oproti loňskému roku, kdy ALSOL vysadily něco přes tři miliony sazenic, chtějí letos výsadbu navýšit alespoň na čtyři miliony osm set tisíc kusů sazenic. Co se týče druhové skladby, tak mezi sazenicemi převažují listnaté dřeviny - především duby a buky. Smrky, borovice, jedle a douglasky tvoří zhruba třetinu celkové výsadby.

"Kromě intenzivní výsadby je pro nás neméně důležitá i investice do hospodářských objektů či lesních cest a tvorba rezervy na pěstební činnost. Pro srovnání, v roce 2018 jsme postavili šest sněžných jam, včetně jednoho klimatizovaného skladu, k uskladnění a uchovávání sazenic před výsadbou. Stejné množství sněžných jam plánujeme vybudovat i v letošním roce. Největší částka však poputuje do rekonstrukcí či budování lesních cest," říká Petr Skočdopole, jednatel společnosti.

Podle vedení ALSOL je ohledně vývoje kůrovcové kalamity v roce 2019 důležité, jak se k celé problematice krize lesnictví postaví státní instituce. Dále také, jestli se stejným úsilím budou zpracovávat kůrovcem napadené stromy všichni vlastníci lesů, včetně Lesů České republiky a Ministerstva životního prostředí v národních přírodních rezervacích. Pozitivním signálem je podle Petra Skočdopole alespoň průběh letošní zimy, která je po mnoha letech konečně s pořádnou nadílkou sněhu a přinese tolik očekávanou vodu do lesů i krajiny.

"Naprosto zásadní je pro boj s kůrovcem nejbližších 5 měsíců. První kvartál bude ve znamení tzv. asanačních těžeb, kdy budeme intenzivně vyhledávat a těžit stromy ve stěnách porostů, kde kůrovec přezimuje, za účelem snížení jeho populační hustoty v lese. Naše snaha je jít s co nejmenšími zásobami dřeva do druhého kvartálu a nepromarnit boj do konce května, kdy probíhá období jarního rojení kůrovce. Velice náročný úkol bude dokázat umístit vytěžené dřevo na trhu. Samozřejmě bude záležet i na našich obchodních partnerech, jak se jim podaří dodržet nasmlouvané objemy dodávek dřeva. Co se týče obnovy lesa, je pro mne zásadní zalesnit stejnou plochu holin, jakou vytvoříme, včetně přirozené obnovy. To vše vyžaduje ohromné osobní a odborné nasazení zaměstnanců daleko za hranice obyčejných pracovních povinností," uvádí jednatel ALSOL.

Aby Arcibiskupské lesy a statky Olomouc mohly vůbec pokračovat v těžbě, tak v červenci loňského roku vytvořily dva náhradní sklady dřeva. Jeden pro polesí Chvalčov a druhý pro polesí v Jeseníkách. Na ploše manipulačního skladu na polesí Vápenná byl vytvořen náhradní sklad vlákniny i surových kmenů. "Celkem jsme na sklady v kritickém druhém pololetí průběžně naskladnili 40 tis. m3 dřeva. Začátkem roku 2019 se nám podařilo koupit druhý manipulační sklad v Písečné v Jeseníkách. Máme tak v Jeseníkách dvě logistická centra s vlastní železniční vlečkou. Od této investice si slibujeme zefektivnění boje proti kůrovci, včetně zrychlení odvozu kůrovcem napadeného dřeva z lesa," dodává Petr Skočdopole.

Podle TZ ALSOL, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(1 hlas)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

Zobrazení: 3546

Introdukované druhy dřevin jsou v lesním hospodářství českých zemí využívány dlouhodobě, stejně jako v jiných zemích...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 3265

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Zobrazení: 2979

Video uvnitř článku! Dne 22. října 2014 byla v lese na Železnobrodsku vybrána a přeměřena douglaska tisolistá...

Vědci zkoumali, v čem spočívá riziko pěstování některých dubů a ořešáků v době klimatické změny

Vědci zkoumali, v čem spočívá riziko pěstování některých dubů a ořešáků v době klimatické změny

Zobrazení: 2371

Zásadním problémem, s nímž se musí potýkat současný lesnický sektor, je globální klimatická změna. V Evropě...

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Zobrazení: 2341

Tři důležité zákony vypracované Ministerstvem zemědělství (MZe) projednali dne 11. 12. 2024 poslanci v 1. čtení. Novely...

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Zobrazení: 1961

Právě začala sezóna dražeb nejkvalitnějšího dříví. Vyrábí se z něj hudební nástroje, sudy na alkohol, pažby zbraní...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě