Projekt za jeden a půl milionu eur podpořila Evropská unie v rámci programu Interreg Slovensko–Česko.
„Cílem je mít v pohraničí odolnější lesy. Projekt se bude týkat vybraných oblastí, na české straně to jsou Lesní správa Rožnov pod Radhoštěm a Lesní správa Luhačovice,“ uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová. Aktuálně je to podle ní největší přeshraniční projekt, na kterém se Lesy ČR podílejí.
Z rozpočtu projektu připadne na Lesy ČR asi třetina. Soustředí se na efektivní hospodaření s vodou, ochranu vodních zdrojů a přirozenou obnovu porostů.
„Všichni partneři se budou podílet na vytvoření společné strategie adaptace lesů na slovensko-českém pohraničí a realizaci přírodě blízkých opatření s využitím vědeckých poznatků i zkušeností z praxe,“ říká Petra Počtová, vedoucí odboru výzkumu a dotací z Lesů ČR.
Faktické zahájení projektu, který je naplánován do podzimu 2026, se odehrálo 21. až 22. listopadu terénní exkurzí lesníků a odborníků na slovenské Lesní správě Duchonka v Trenčínském kraji. Státní Lesy Slovenské republiky jsou vedoucím partnerem projektu.
Výsledkem projektu by kromě výzkumné části měla být i praktická opatření v pohraničních lesích. Například přirozenou obnovu lesů Lesy ČR využívají po nedávné kůrovcové kalamitě stále více. Letos podíl přirozené obnovy u LČR dosáhne zřejmě dosud nejvyšších 30 procent.
Podle TZ LČR a ČTK