Zástupci AČMD ministru zemědělství popsali své problémy se zásobováním dřívím v letošním roce, jejich dopady do podnikání a zaměstnanosti v oboru a zároveň mu doporučila např.:
- Prověřit závěry hodnotitelské komise MZe, která posuzovala v návaznosti na tzv. Memorandum mezi MZe a KLDS (z roku 2007) ekonomickou výhodnost způsobů prodeje dříví u Lesů ČR.
- Vyhodnotit dopady výsledků aktuálních tendrů do podnikání v lesnicko-dřevařském odvětví, kdy podle AČMD předběžné výsledky nasvědčují vzniku oligopolu a porušení Národního lesnického programu.
- Respektovat soubor doporučení Transparency International ze dne 17.10.2011, a to zejména v pravidle nové soutěže v případě, že vítěz tendru odstoupí z prvního místa.
- Prověřit míru zadluženosti vítězů tendru vůči zadavateli.
- Prověřit riziko insolvence vítěze tendru.
- Neodkladně zahájit analýzu stavu navazujícího dřevozpracujícího odvětví.
Soubor doporučení podle názorů AČMD ministr zemědělství uvítal a konstatoval, že se všemi body bude zabývat a stav nechá prověřit.
Jednání bylo historicky prvním jednáním AČMD na půdě MZe. „Jakákoli snaha o zlepšení dlouhodobě žalostné situace kolem zakázek a dostupnosti dříví Lesů ČR či o nalezení odborně i morálně kvalitního, stabilního řešení k fungování Lesů ČR a navazujícího dřevozpracujícího průmyslu ČR má naši podporu.“ říká prezident AČMD Zdeněk Valný.
Podle údajů na stránkách asociace činila k 31. 12. 2010 celková roční zpracovatelská kapacita 15 členů AČMD více než 1 milion krychlových metrů dříví a celkem zaměstnávali cca 1800 lidí v přímém pracovním poměru a jejich celkový roční obrat přesahoval 3,5 miliardy korun.
Celou zprávu AČMD si můžete přečíst zde.