logo Silvarium tisk

Škody v rekordní hodnotě 3,7 milionu korun loni podle údajů Českého statistického úřadu napáchala zvěř v lesích na území Olomouckého kraje, které v předchozích letech zdecimovaly vichřice následované kůrovcovou kalamitou. Mladé stromky na holinách jsou totiž pro lesní zvěř vítaným soustem a jejich ochrana je nákladná. V celém Česku zvěř na lesních porostech loni napáchala škody za 33,274 milionu korun, meziročně byly o pětinu vyšší.

Škody způsobené zvěří v lesích Olomouckého kraje se v posledních letech postupně zvyšují. V roce 2015 obnášely zhruba 1,5 milionu korun, v roce 2016 činily 1,8 milionu korun a v následujících dvou letech shodně 1,6 milionu. V roce 2019 pak vzrostly na 2,1 milionu korun a loni na 3,7 milionu korun, což je zatím nejvyšší hodnota.

Škody v lesích v Olomouckém kraji byly loni v mezikrajském srovnání čtvrté nevyšší. Větší škody napáchala zvěř v Ústeckém, Jihočeském a Plzeňském kraji. „Na celkové hodnotě škod způsobených zvěří v České republice se Olomoucký kraj podílel 11 procenty,“ komentovala údaje Jarmila Benešová z olomoucké pobočky ČSÚ.

Podle statistik Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti se v posledních letech zvyšuje poškození mladých porostů a naopak mírně klesají škody na starších lesních porostech. Rostoucí škody souvisí také se zvyšováním početního stavu spárkaté zvěře. Majitelé lesů proto musí novou výsadbu chránit oplocením a speciálními nátěry, což zvyšuje náklady na obnovu lesa.

V Olomouckém kraji bylo loni nově zalesněno 3 788 hektarů pozemků. Meziročně se zalesněná plocha v kraji snížila o 1091 hektarů z rekordních 4879 hektarů v roce 2019. Zalesněná plocha byla loni přesto v Olomouckém kraji ve srovnání s ostatními kraji třetí nejvyšší.

Těžba dřeva v Olomouckém kraji v roce 2020 meziročně klesla o 27 procent na 2,120 milionu metrů krychlových z 2,926 milionu metrů krychlových v roce 2019. Meziročně nižší byla těžba dřeva v kraji i předloni, naopak v předchozích několika letech kvůli odstraňování stromů napadených kůrovcem i likvidaci rozsáhlých polomů výrazně rostla až na rekordních 3,369 milionu metrů krychlových v roce 2018.

Většinu dřeva vytěženého v Olomouckém kraji i loni tvořila takzvaná nahodilá těžba, která zahrnuje především odstraňování polomů a likvidaci stromů napadených škůdci. Nahodilá těžba v roce 2020 obnášela 1,939 milionu metrů krychlových. Kvůli kůrovci a dalším škůdcům bylo vytěženo 1,164 milionu metrů krychlových dřeva, s polomy souviselo 425 000 metrů krychlových vytěženého dřeva.

V Olomouckém kraji v posledních letech padlo za oběť kůrovci, suchu a vichřicím několik stovek tisíc stromů. Kalamita nejvíce postihla lesy v Jeseníkách, severní části Olomoucka a ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Obnova zničených lesů, ve kterých vznikly rozsáhlé holiny, potrvá léta a bude stát stovky milionů korun.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě