Michaela Blehová
Pelhřimovsko – Vánoce již pomalu klepou na dveře a s nimi je spojeno i pořizování vánočního stromku. Někdo si strom koupí, někdo se rozhodne dojít si pro něj sám do lesa. To se však může v mnohých případech vymstít.
"
Uhlídat krádeže stromků není snadné. „Samozřejmě víme, že se to děje, a je to těžké hlídat. Spousta soukromých lesů je rozlehlé plochy a u soukromých lesů se také velmi těžko pozná, zda majitel uříznutí stromečku povolil, nebo se zde jedná o krádež," sdělil odborný lesní hospodář Jiří Pohan z Nového Rychnova.
Jednou z možností, jak zabránit zlodějům stromků v činnosti, je zohyzdění jednotlivých kusů. „Nejlepší prevencí je upravení jehličnanů tak, aby nebyly hezké. Ořezáváme boční větvičky, a??stromek přestává být pro zloděje atraktivní. Před Vánocemi také musí do lesů chodit více lidí z obcí či státních a?městských lesů," vysvětlil Pohan.
Pokud bude někdo přistižen při krádeži, hrozí mu postih. „Lesní zákon nedovoluje brát dřevo z lesa, je to považováno za krádež. Pak záleží na ohodnocení ukradené dřeviny. Bude to posouzeno jako přestupek, tudíž je na místě pokuta," dodal Pohan.
Pachateli při krádeži stromku hrozí pokuta až patnáct tisíc korun. Pokutuje se mimochodem i trhání jmelí, a to až do pěti tisíc korun. Podle lesního hospodáře Pohana nejvíce lidé kradou jedle a borovice. „Borovice je velmi pracné vypěstovat, v lese nám pak nejvíce chybí," doplnil.
Koupit lze i levněji
Hlavním důvodem odcizování jehličnanů je zřejmě jejich pořizovací cena na trhu. „Kupované stromy jsou drahé, ale dají se pořídit i levněji než v prodejích před supermarkety. Stačí se informovat u obcí, obecních, státních či městských lesů. Tam se dá většinou sehnat stromek levněji. Ale stromky prodávané u obchodních domů jsou samozřejmě luxusnější a hezčí, jelikož jsou pěstovány pro tento účel na plantážích," upřesnil Pohan.
Nabídka druhů stromů je pestrá, podle prodejců chce každý zákazník něco jiného. „Trend v prodeji stromků je stále stejný, i když každý kupuje jiný druh stromku. Ceny zůstávají stejné jako v loňském roce," informoval Robert Šíma z hornocerekvické společnosti Abies Vysočina, která se prodejem vánočních stromků zabývá.
Lesní hospodář Pohan také prozradil, jak správně přechovávat stromek až do Vánoc nebo ještě déle. „Když si lidé přinesou zakoupený stromek domů, je ideální nechat ho v chladu například na balkoně nebo ve sklepě. Pokud je možný přísun vody, je to samozřejmě výhodou, takže když se strom dá do kbelíku s vodou, jen se prodlouží jeho životnost," sdělil.
Zavodňovat stromek, když je již ve stojánku, ztrácí většinou smysl. „Po umístění do stojanu je kmen většinou seříznutý, takže příjem vody už není možný, jelikož je narušeno pletivo," doplnil Šíma.
Kdo chce mít stromek doma hodně dlouho, měl by si vybrat z odolnějších jehličnanů. „Obecně nejdéle vydrží například borovice, jedle nebo stříbrný smrk," dodal Šíma.
Ke stromečku neodmyslitelně patří ozdoby. Co se týče jejich výběru podle ceny, názory se liší. „Je to různé, někdo na cenu hledí, někdo zase ne," řekla Martina Kocmanová z humpolecké prodejny a květinářství Plantica.
Není ani vyhraněn typ ozdob, který by „frčel". „Nemáme žádný jeden hit, ozdoby se kupují všelijaké. Záleží na tom, co komu se líbí," informovala Kocmanová. Jedna neobvyklost oproti loňským rokům se přece jen objevila – a to v barevnosti. „Letos chodí lidé hodně pro ozdoby růžové barvy," dodává Kocmanová.