logo Silvarium tisk

Ludvík Pouza

Čekací doby na palivové dřevo jsou prozatím krátké. V zimě bývají i jeden dva měsíce

Klatovsko – Zájem o palivové dříví na Klatovsku rok od roku roste, ale ještě rychleji stoupají jeho ceny. Provozovatelé pil tvrdí, že se jeho prodej nevyplácí. Stále více odvážlivců míří proto do lesů dřevo ukrást.

Se zloději v lesích se dnes prý setkáváme poměrně běžně. „Do lesa dneska jezdí s přívěsnými vozíky skoro každý. Naloží si čtyři kousky dřeva, aby nebyla velká škoda, a zase odjede,” potvrzuje majitel soukromého lesa na Klatovsku Zdeněk Kočandrle. Řešit to prý nemá smysl. „Pokud neudělají nějakou paseku nebo větší škodu, nehlásím to. Čekat na policii a řešit papírování, na to opravdu nemám čas. Dřeva je dostatek, a když o něj někdo projeví zájem, není problém se domluvit,” říká vlastník. Jednou z možností, jak za příznivou cenu získat palivové dříví, byla ještě nedávno takzvaná samovýroba. Zájemce se dohodl s lesníky a sám si dřevo pokácel a odvezl.

„Zájem o palivové dřevo je opravdu každoročně. Snažíme se lidem nabízet jak různé výřezy v obecních lesích, tak prodáváme i odpad a přebytky z obecní pily. Tam se snažíme upřednostnit především obyvatele našich obcí, přesto tam je v současné době čekací doba kolem jednoho měsíce,” říká vedoucí obecních lesů Hrádek Milan Sopek. Za prostorový metr odpadového dřeva tam lidé zaplatí kolem 450 korun.

Také na Pile Černý v Žichovicích je o odřezky a palivové dřevo zájem. „Lidé se ptají tak posledních čtrnáct dnů. Zatím máme dostatek odpadu na to, abychom pokryly poptávku, ale stává se každoročně během zimy, že zájem bývá tak vysoký, že musíme dělat i pořadníky, a na dřevo jsou pak i delší čekací doby,” potvrdila Renata Prokopová z Pily Černý Žichovice. Za 1,5 prostorového metru tohoto odpadového dřeva tam zaplatíte také zhruba 460 korun.

„Zájem o palivové dřevo mezi lidmi je, kdo měl zájem, snažili jsme se mu vyjít vstříc, na zbytek dřeva z obecních lesů pak máme odbyt. Výřezy pro lidi děláme opravdu jen zřídka. Ne proto, že bychom nechtěli, ale je to kvůli bezpečnosti práce. Ne každý totiž umí pracovat s motorovou pilou a nebo porážet stromy. Chceme předcházet úrazům, které se bohužel v lesích vinou nepozornosti stávají,” uvedl starosta Petrovic u Sušice Karel Ruda.

I když dřevo zatím stále je, v lesích přesto můžete potkat zloděje. Lesníci se snaží proti nim bojovat. Například monitorují místa, kde skladují dřevo pomocí takzvaných fotopastí. Jedno maskované zařízení, které reaguje na pohyb a dělá kvalitní snímky i ve tmě, přijde ale na zhruba pět tisíc korun.

„Každoročně se setkáváme s tím, že Policie ČR musí řešit krádeže dřeva v soukromých ale i státních a obecních lesích. Zloději odvezou například již připravené a nařezané dřevo a nebo pokácí stromy, které se jim hodí,” informuje okresní policejní mluvčí Dana Ladmanová. Podle Ladmanové je na Klatovsku ročně nahlášeno zhruba deset případů krádeží.

„My se snažíme například dřevo z obecního lesa lidem nabízet za téměř symbolické ceny. Předcházíme tak tomu, aby lidé jezdili do lesů krást a nebo dělat paseku,” prozradil fintu na nenechavce starosta Hejné Milan Novák.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě