Martin Zavřel
Lesníky z Vyškovska opět trápí zloději jehličnanů. Někteří kradou i jmelí a ničí stromy. Pachatelům hrozí nemalé pokuty.
Vyškovsko – Mít na Vánoce živý stromek je stále v módě. Ale ne každému se chce vytáhnout z kapsy třeba i tisícovku a radši se vydá do lesa nakoupit si za pět prstů. Zloděje jehličnanů teď lesníci očekávají mnohem víc než jindy.
„V těchto dnech je v lese někdo prakticky pořád. I mimo pracovní dobu a o víkendech. Ale je nutné říct, že jeden revírník na průměrných sedmnáct set hektarů nemá šanci všechno uhlídat, a proto se nám několik stromků občas ztratí,” potvrdil šéf bučovické lesní správy Otakar Pavlík.
Lesy, o které se bučovičtí lesníci starají, jsou však převážně listnaté. „Problém u nás tedy není takový, jako v okolí. Kolegové mladé stromky znehodnocují, aby pro zloděje nebyly tak atraktivní. Buď uříznou některou z vrchních větví nebo je postříkají chemikálií, která začne při pokojové teplotě zapáchat,” poznamenal.
Kontrolují kufry
Podle informací vyškovských policistů jsou obyvatelé Vyškovska v tomto směru převážně ukáznění. V poslední době totiž žádný takový případ nezaznamenali. „Policisté teď častěji kontrolují auta v lesích a jejich okolí, jestli například nevezou nějaký stromek v kufru. V blanenském okrese však v nedávné době lupič odnesl z lesa několik smrků, jejichž hodnota přesáhla hranici pěti tisíc. Věc šetříme jako krádež. Pod touto hranicí jde o přestupek,” popsala vyškovská policejní mluvčí Iva Šebková.
Podle ní ke krádežím jednotlivých stromků může docházet i na Vyškovsku, ale záleží na vlastníkovi lesa, jestli to policii vůbec nahlásí. „Když v případě krádeže zloděje chytíme, může zaplatit pokutu až jeden tisíc korun. Pokud by případ postoupil do přestupkového řízení, tak viníkovi hrozí až patnáctitisícová pokuta,” připomněla mluvčí.
Lidé ovšem podle lesníků nemusí vůbec riskovat. V hájenkách můžou získat vánoční stromy levněji než u jiných obchodníků. „Prořezáváme husté porosty, pokácené stromy prodáváme. Tím se nám daří nasytit zájemce z okolních obcí. Ceny se pohybují mnohem níž než u velkých prodejců, ale k dispozici jich máme jen několik stovek,” zmínil šéf lesní správy.
Tak nakupuje například Tomáš Barbořák z Vyškova. „Mám známého hajného, který mi každý rok prodá stromek zhruba za poloviční cenu, než se pohybuje ve městě,” pochvaloval si Barbořák.
Podle lesníků ovšem nejde jen o jehličnany, pro které si před Vánoci chodí zloději do lesa, zájem je také o jmelí. „S několika takovými případy jsme se už setkali. Největší potíž spočívá v tom, že pro něj šplhají vysoko do korun stromů a používají stupačky s kovovými hroty. Tím poškozují zdravé stromy. Lidem, kteří při krádežích v lese přistihneme, můžeme ihned udělit pokutu. Pokud je ale hodnota stromků vyšší než pět tisíc korun, voláme policii,” doplnil Pavlík.