logo Silvarium tisk

Slovácko – Jako obvykle se vydal revírník Lesů ČR Michal Procházka na pravidelnou obchůzku rajónu. Nic nenasvědčovalo tomu, že by kontrola měla být výjimečná. Jaké bylo jeho překvapení, když na katastru Svatobořic – Mistřína objevil místo vzrostlých silných stromů pouze uřezané pahýly. „Našel jsem čtyři pařezy, což není výjimečné. Tímto způsobem se na Hodonínsku mohlo poslední dobou ztratit přibližně sto kubíků, což odpovídá pěti kamionům dříví," informoval Procházka.
Podle něj se dřevo krade nejvíce právě v oblasti Svatobořic­Mistřína, Dubňan a Milotic. „Lesy se snažím projíždět dvakrát týdně. Nejvíce se dřevo ztrácí v soukromých lesích, o které se lidé příliš nestarají," konstatoval revírník, který má na starost většinu Hodonínska.
V minulém týdnu po nahlášení ztráty dřeva vyhlásilo vedení svatobořické radnice výzvu soukromým vlastníkům, aby si své lesy zkontrolovali. „Uvědomili jsme majitele také o tom, že je důležité nahlásit každé zvláštní chování v lese. Pokud uvidí o víkendech těžbu s pomocí traktoru či jiné techniky, je nutné to nahlásit odbornému lesnímu hospodáři nebo policii," uvedl starosta Svatobořic­ Mistřína Miroslav Veselý.
Dopadnout zloděje není jednoduché. „Tato krádež se těžko prokazuje. Nejlepší je chytit člověka přímo při činu," uvedl revírník.
Kradené dřevo končí většinou v kamnech zlodějů nebo se dále prodává. Šance, že by se dostalo na pilu, je minimální. „Odebíráme výhradně od našich dodavatelů. Nestává se, že by k nám přijel někdo s vozíkem a nabízel dřevo," řekl Tomáš Motloch z ratíškovické dřevozpracující firmy.
Podle revírníka Procházky by šlo krádežím zabránit větší pozorností lidí. „Poslední větší lup jsem objevil asi dvacet metrů od silnice. Normální lidi totiž nenapadne, že jde o krádež, považují to za obvyklou těžbu," upozornil Procházka. Zároveň dodal, že za své devítiměsíční působení už nachytal kolem patnácti lidí. „Většinou to bývají lidé sociálně slabší nebo ti, kteří se dřevem obchodují," uvedl.
Krádeže v lesích jsou problémem v celém Česku. „V loňském roce jsme řešili šest set dvacet tři případů krádeží dříví. Škoda byla vyčíslená na bezmála šest a půl milionu korun. Oproti předchozím letům krádeží ubývá, a to v řádu desítek. Letos byl zatím nahlášený jediný případ, a to na Královéhradecku," informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Odcizení dřeva v lesích řeší i policie v hodonínském okrese. Podle mluvčího hodonínské policie Petra Zámečníka nejsou ale tyto případy časté a samotné dopadení viníka je komplikované. „O nelegální těžbě nebo krádežích dřeva se dozvídáme až s časovým odstupem, kdy je obtížné zajistit stopy nebo poznatky, které by vedly k pachatelům. Jsou ale také případy, které se podaří objasnit," uvedl Zámečník s tím, že poslední případ odcizení dřeva evidují policisté v lese mezi Dolními Bojanovicemi a Starým Poddvorovem. „Za několik posledních měsíců majiteli lesa zmizelo několik stromů, a to z různých míst," sdělil Zámečník.
Ke spolupráci se strážci zákona vyzvala i mluvčí Lesů ČR. „Každý, kdo se dozví o takové události, tak by měl informovat policii. Pokud si někdo načerno odveze z lesa dva vozíky za autem plné dříví, páchá trestný čin," dodala mluvčí státního podniku.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě