MARTINA HAŠKOVÁ
Vyškovsko – Skoro šedesát vzrostlých stromů zmizelo od začátku února z větrolamu u bývalého zemědělského družstva u Zvonovic. Šlo o habry, buky, duby a topoly. Vysoké byly až patnáct metrů a průměry kmenů se pohybovaly mezi čtrnácti a dvaapadesáti centimetry.
Po zloději od pondělí pátrá policie. „Celkem skácel a odnesl devětapadesát listnatých stromů. Škodu, kterou způsobil, vlastník předběžně vyčíslil na dvacet tisíc korun,” potvrdila mluvčí vyškovské policie Iva Šebková.
Majitelem stromů je obec Rostěnice-Zvonovice, na jejímž katastru se větrolam nachází. „Proto jsme také krádež ohlásili policii. Protože je ale případ v šetření, nebudu poskytovat žádné informace,” uvedl starosta vesnice Roman Petřík.
Podle Šebkové nejde o ojedinělý případ. Další se stal v sobotu. Nešlo ovšem o krádež, kdy si pachatel muset stromy sám nařezat. „U jednoho z rodinných domů na začátku rousínovské místní části Vítovice ležela volně hromada smrkového dřeva. Zloděj si ji vyhlédl, a když si pro ni v noci ze soboty na neděli kolem půlnoci přijel, vyrušil ho soused majitele domu, jemuž pokácené stromy patřily. Okamžitě zavolal policii, která pachatele dopadla,” řekla Šebková.
Zajistit dřevo na zimu si chtěl zřejmě i zloděj, který se vypravil krátce před Vánocemi do kobeřického lesního revíru. Odnesl si odtamtud dvacet metrů kubických habrového dřeva za zhruba dvacet tisíc korun. Další tři metry čtvereční dřeva složené v jednom z bučovických rodinných domů byly velkým lákadlem prodělníka, který se podílel na jeho rekonstrukci.
Od poloviny loňského roku tak policie zaznamenala devět případů krádeže dřeva. „Šlo jak o trestné činy, tak i přestupky. Největší škoda byla v Nemojanech, kde ležely na volném prostranství už pokácené smrky. Ty si pachatel odvezl a způsobil tím újmu ve výši jedenatřiceti tisíc korun,” připomněla Šebková.
Krádeže trápí i lesníky, ačkoliv v poslední době jich podle šéfa bučovické lesní správy Otakara Pavlíka moc není. „Potíže však máme jak v lesích, tak ve větrolamech. Ty se navíc hůř hlídají, takže se stane častěji, že se čas od času nějaký strom ztratí,” podotkl Pavlík.
Co se týká lesů, krádeže podle něj nejsou nijak závažné. „Škody se pohybují většinou v řádech stovek korun, takže to ani nejsou trestné činy,” naznačil Pavlík. Těch lesníci zaznamenají ročně jen minimum. „Škodu převyšující pět tisíc korun evidujeme tak jednou nebo dvakrát do roka. Než se samotnou ztrátou pak máme víc starostí s nahlašováním,” dodal Pavlík.