Michal KUBAL, moderátor
Až 30 000 000 m3 smrkového lesa loni napadl kůrovec. Tento brouk, kterého u nás žije přes 100 druhů, má ještě radši stromy listnaté. Nejvíc teď kůrovci škodí dílům. Zabíjí je tak, že se na ně přenesou parazitické houby. Konkrétní druh ničící ořešáky teď objevili odborníci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd.
Miroslav KOLAŘÍK, laboratoř genetiky a metabolismu hub, Mikrobiologický ústav AV ČR
Ten strom je provrtaný jak řešeto.
Nikola TENEVOVÁ, redaktorka
Jilm habrolistý, dřív to byl v lužním lese každý třetí strom. Dnes je k vidění zřídka. Neodolal náletům kůrovce. Na 1 strom jich zaútočí až desítky tisíc. Samotný brouk by strom tak rychle nezabil. Přenáší ale parazitickou houbu. Ta naruší imunitní systém stromu a tím ho zabije.
Miroslav KOLAŘÍK, laboratoř genetiky a metabolismu hub, Mikrobiologický ústav AV ČR
Produkuje řadu toxinů, které vlastně následkem toho dělají malé bublinky, takže vlastně ty ucpou, udělají takovou embolii, ucpou ty cévní svazky. A ten strom najednou uschne jak podťatý.
Nikola TENEVOVÁ, redaktorka
Houba je schopná strom zabít během té samé sezóny, kdy ho kůrovec infikuje. Tento princip funguje u řady listnatých stromů. Ty totiž podle vědců tvoří víc než polovinu všech stromů, které kůrovec pomocí hub napadne. Výzkumníci z Mikrobiologického ústavu objevili nový druh parazitické houby, která zabíjí ořešáky, rostlinné buňky rozkládá díky speciálním enzymům.
Tereza VESELSKÁ, laboratoř genetiky a metabolismu hub, Mikrobiologický ústav AV ČR
Způsobuje vlastně rozsáhlé úhyny ořešáku, především v Severní Americe, ale tento druh už byl nalezen i v Evropě v severní Itálii.
Nikola TENEVOVÁ, redaktorka
Řešení, jak šíření kůrovce a parazitických hub zabránit, je podle odborníků stejné jako u smrkových lesů. Odchyt brouků a likvidace napadených dřevin. Nikola Tenevová, Česká televize.