logo Silvarium tisk
m_rozhovor_3.jpgRozhovor s Jaroslavem Nevludem, místopředsedou Sdružení živnostníků v lesním hospodářství (SŽLH).

Živnostenský sektor v lesním hospodářství je dlouhodobě ovlivňován silným tlakem na co nejnižší ceny zakázek ve výběrových řízeních LČR. Situace na mnoha místech republiky dospěla k hromadnému odlivu pracovníků lesnické prvovýroby do jiných konkurenčně silnějších oborů. Živnostníci, kteří zůstali a jsou odhodláni současnou situaci změnit, založili sdružení, které by mělo být silným zástupcem živnostníků při jednání s majiteli a správci lesů. O rozhovor jsme písemnou formou požádali Jaroslava Nevluda – spoluzakladatele sdružení.

- Jaké důvody vedly k založení Sdružení živnostníků v lesním hospodářství?

Hlavním důvodem byl neutěšený vývoj situace v lesním hospodářství (LH) ČR, zvláště v poslední době. Z pohledu živnostníků došlo k absolutní absenci možnosti podílet se na tvorbě cenových podkladů pro výběrová řízení, důsledkem čehož je současná situace, kdy jsou živnostníci nuceni k dodávkám prací pro smluvní partnery LČR za pro ně zcela nevýhodných podmínek, které nevycházejí z reálných kalkulací. Tyto faktory v důsledku způsobily masivní odliv kvalifikované pracovní síly z LH do atraktivnějších odvětví. Značnou ztrátu atraktivity pocítilo odborné školství, zvláště na úrovni středních odborných učilišť. Chybějící kapacity jsou většinou nahrazovány nekvalifikovanými pracovníky, často i ze zahraničí. Důsledkem je ve většině případů snížení kvality prováděných prací, absence dodržování bezpečnostních a hygienických norem a v neposlední řadě další pokles cen za dodávané práce. Živnostenský sektor následkem současné cenové politiky také postrádá prostor pro tvorbu finančních rezerv a možnosti investic do inovace technologií. Z našeho pohledu není tato situace přínosem pro žádný ze subjektů působících v lesním hospodářství ČR, potažmo pro les sám. Naším hlavním cílem je snaha o změnu této situace k lepšímu, zvláště pro subjekty působící přímo v lesní prvovýrobě.

- Pro koho je sdružení určeno?

Sdružení je cíleně určeno osobám podnikajícím v ČR na základě živnostenského zákona v LH, a to bez ohledu na konkrétní prováděnou činnost (pěstební činnost, těžba, přibližování dříví). Zvláště pak v našich řadách uvítáme všechny ty, kterým současný stav LH v ČR není lhostejný a chtějí se aktivně podílet na jeho změnách.

- Jaká bude hlavní náplň činnosti sdružení a jeho hlavní cíle?

Rádi bychom, aby sdružení plnilo následující cíle, které vyplývají ze stanov:

- SŽLH prosazuje a obhajuje společné zájmy členů a pomáhá jim,
- snaží se aktivně podílet na vytváření co nejlepších podmínek pro rozvoj všech forem podnikatelské a profesní činnosti podnikatelů, živnostníků; dále se podílí na vytváření legislativních norem souvisejících s podnikatelskou sférou formou předkládání připomínek,
- zajišťuje pro své členy přenos informací z podnikatelského prostředí domácího i zahraničního,
- vyvíjí též aktivity v navazování kontaktů se zahraničními partnery; zajišťuje přenos jejich zkušeností a poznatků v oblasti podnikání,
- mezi své členy prosazuje zákony tržní ekonomiky a etiky v podnikání s vyloučením nekalé soutěže, obhajuje zájmy svých členů při jednání s orgány státní správy a samosprávy,
- vysvětluje živnostníkům v LH postoje a názory sdružení v odvětví LH a vytváří tak optimální podmínky pro šíření důležitých informací pro podnikatelskou činnost svých členů.

- Budete se snažit, aby se povolání dřevorubce (kočího) stalo živností vázanou?

Domníváme se, že při respektování současných trendů zvyšování kvality prováděných prací v LH (návaznost na certifikaci), což vyžaduje následně i vyšší kvalifikaci pracovníků, je přechod živností v LH z volných na vázané nevyhnutelný.

- Budete se např. aktivně podílet na výuce nových dřevorubců?

V dnešní době ztrácí lesnické školství atraktivitu. Progresivní obory zaměřené na provoz harvestorů a vyvážecích traktorů tento trend nepociťují tak znatelně jako obory zaměřené na využití motomanuálních metod. S několika výjimkami zcela chybí obory zaměřené na přibližování dříví koňmi. Po vytvoření nutného legislativního prostoru vidíme ve spoluúčasti živnostenského sektoru na vzdělávání nových pracovníků v LH reálnou možnost oživení lesnického školství a pevně věřím, že se v našich řadách najdou lidé, kteří v této oblasti přispějí svými zkušenostmi.

- Kdo budou vaši potenciální partneři pro jednání? 

V současné době by našimi partnery pro jednání měly být v prvé řadě státní instituce (LČR, MZe). Po překonání bariéry mezi živnostenským sektorem a smluvními dodavateli LČR a vytvoření dostatečného prostoru k diskuzi bychom se chtěli i nadále podílet na hledání řešení současné situace a s ostatními zúčastněnými subjekty budeme hledat společné zájmy.

- Jak hodnotíte dynamický nákupní systém podniku VLS (viz LP 12/2007), který dává prostor pro získání zakázky přímo i drobným živnostníkům? Budete směřovat vaše snahy k tomu, aby mohli živnostníci získávat zakázky přímo i od LČR?

Výsledky systému fungujícího u VLS jsou dle mého názoru dostatečným argumentem pro jeho další rozšíření na majetky ve správě LČR. Tento systém je značně dynamičtější a flexibilnější než současný systém fungující u LČR. Zároveň také poskytuje chybějící prostor pro větší zapojení živnostenského sektoru na přímém výkonu prací v LH. Jeho funkčnost je prověřena provozem, proto vidím možné východisko ze současného stavu i v širším zavedení tohoto systému.

- Budoucnost těžby dříví je často spojována s harvestory a vyvážecími traktory. Jak vidíte budoucnost motomanuální těžby a přibližování dříví koňmi?

Technologickému vývoji se v žádném případě nelze bránit. Možnosti využití harvestorů a vyvážecích traktorů jsou však limitovány přírodními podmínkami a specifikou některých prováděných prací. Budoucnost hospodaření v lesích si proto nelze představit bez využití klasických technologií. Řešení konfliktu těchto technologií spočívá pouze ve stanovení kritérií vhodnosti jejich použití.

- Jsou tyto klasické metody schopné konkurovat moderním technologiím? V čem a za jakých podmínek? 

V předchozím bodu jsem zmiňoval specifika jednotlivých technologií. Z našeho pohledu si při vhodném stanovení kritérií tyto technologie přímo nekonkurují, což se v dnešní době bohužel neděje. SŽLH je otevřeno i segmentu části živnostenského sektoru provozujícími TDS. Po posouzení argumentů zástupců obou technologií by i SŽLH mohlo být spolutvůrcem stanovení kritérií vhodnosti využití jednotlivých technologií v daných podmínkách.

- Co vzkážete českým živnostníkům ještě stále pracujícím v lesním hospodářství?

Z vlastní zkušenosti víme, že pozice živnostenského podnikatele v lesním hospodářství ČR není lehká. Je třeba proto dle mého názoru soustředit maximum úsilí do změny současného stavu. SŽLH je jednou z alternativ, jak toto úsilí sjednotit a snáze tak dosáhnout toužebně očekávaných změn. Pasivní postoj situaci v žádném případě nezmění.

Naše sdružení je otevřeno všem, kteří nejsou k současnému stavu lhostejní a ocení každý názor či příspěvek směřující ke zlepšení stávající situace.


Děkuji za odpovědi (16. 6. 2008), Jan Příhoda

Kontakt SŽLH: 
Petr Šubert (předseda sdružení) 
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jaroslav Nevlud (místopředseda sdružení)
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě