logo Silvarium tisk

ADAM PLUHAŘ

LIBERECKÝ KRAJ Když budete chtít zajít do čistého lesa, máte největší možnosti právě v Libereckém kraji. Ale pozor. S trochou nadsázky budete na cestě téměř v největším nebezpečí ze všech krajů právě na Liberecku.

Jsou to dva střípky z rozsáhlého výzkumu s názvem Místo pro život, který zveřejnila společnost Datank. Podle nejrůznějších kritérií sleduje, ve kterém kraji včetně Prahy mají lidé nejlepší podmínky pro život. A Liberecko v celkovém součtu nedopadlo vůbec špatně.

Patří mu čtvrtá příčka, před ním se umístily jen Hlavní město Praha, Plzeňský a Královéhradecký kraj. V roce 2011 skončil kraj na průměrném devátém místě, za dva roky tak udělal velký skok. I tak ale z výsledků „bliká” spousta vykřičníků, které kvalitu života snižují. V žádné jiné kategorii však Liberecký kraj nepřeválcoval ostatní regiony tak, jako v ekologii a životním prostředí. Bodoval i díky největší ploše chráněných oblastí ve vztahu k rozloze kraje nebo úrovně znečištění.

Zlepšování životního prostředí v kraji pozorují také ochranáři. Například do Lužických hor se nedávno vrátil sokol stěhovavý a zahnízdil. „Dřív tu byl běžný, pak i kvůli velkému používání pesticidů na více než padesát let zmizel. A teď se zase vrací. Objevují se u nás ale třeba i jeřábi a další druhy ptáků, které jsme tu dlouhá léta neměli,” raduje se šéf CHKO Lužické hory Tomáš Besta.

Postupné zlepšování životního prostředí je podle něj vidět i na tom, že se do potoků a řek vrací nové druhy živočichů a v lesích se objevují původní druhy rostlin, které v Lužických horách léta nerostly. Lesy se také v mnohem větší míře přirozeně obnovují. „Třeba u buků dochází k masivnímu přirozenému zmlazení, buky mnohem víc plodí, prakticky každý rok. Mají lepší klíčivost a malé semenáčky lépe odrůstají. Předpokládáme, že na to vše má vliv také úbytek zdrojů znečištění,” zmínil Tomáš Besta.

Zatímco dříve platily Jizerské hory za synonymum zničeného lesa, obroda je dnes patrná i tam.

Má to ale jeden háček, na který před časem upozornil ředitel Správy CHKO Jizerské hory Jiří Hušek. Některé škodliviny nahradily jiné. Zatímco problém se sírou z elektráren už dnes není, hrozí však oxidy dusíku především z automobilové dopravy.

Jsou uložené v lesní půdě. Stromy pak díky nim rostou rychleji a vyčerpávají živiny ze stále znečištěné půdy. Ztrácejí listí nebo jehličí. Díky nepřeberným možnostem turistiky je na tom kraj velmi dobře i v počtu lůžek na tisícovku obyvatel. Dvojnásobně převyšuje republikový průměr. Lépe je na tom jen Karlovarský kraj.

Avšak zatímco v ekologii a také možnostech pro turisty nemá Liberecko konkurenci, v oblasti bezpečnosti v průzkumu zcela propadlo. Umístilo se až na dvanácté příčce.

Z výzkumu například vyplývá, že je Liberecko krajem se čtvrtým největším počtem trestných činů na 1000 obyvatel. Přitom je tu na stejný počet lidí podprůměrný počet policistů.

Překvapil dokonce i nového ředitele krajské policie Vladislava Husáka. Dříve působil v Praze, kde je naopak počet policistů mnohem větší, než je republikový průměr.

„Velmi mě překvapilo, jak je tu vysoký počet obvodních oddělení, která mají počet policistů menší než deset. Těchto obvodních oddělení je v kraji jedenáct. To je pro mě velmi nepříjemné. Kolegové tam velmi složitě zajišťují výkon služby,” konstatoval Vladislav Husák, když se seznamoval s novináři. Upozornil i na to, že pak není prostor pro prevenci nebo hlídkovou službu. Policisté citelně chybí i v příhraničí.

Možná se ale kraji blýská na lepší časy, nový ředitel se chce zasadit o změnu. Husák slíbil, že se pokusí otázku otevřít a řešit. Jednou z možností je podle něj navýšení počtu míst, tabulkově jich má policie pro celý kraj 1257. „Není to optimální,” uzavřel policejní ředitel.

Málo odběrů krve, ale hodně dobrovolných hasičů

Liberecko má co dohánět třeba i v počtech odběrů krve na 1000 obyvatel. Ve srovnání s ostatními regiony skončilo na posledním místě.

Tuto kategorii občanské společnosti ale zase vyvažují počty dobrovolných hasičů, které řadí Liberecko na sedmé místo a do středu tabulky. Studie rovněž upozornila na podprůměrný podíl lidí, kteří jsou v kraji napojeni na kanalizaci. Nebo lehce podprůměrný počet míst v mateřské školce na 100 dětí školkového věku.

Ještě v jedné oblasti ale nemá Liberecký kraj absolutně konkurenci. Je to podíl bezbariérových spojů městské hromadné dopravy. Vysoký počet bezbariérových autobusů jezdí například v Libereckém kraji. Ze 100 autobusů je 95 bezbariérových.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě