PRAHA Šumavský národní park se přiblížil vysněnému cíli. Získat zákon, který by jasně vymezil, co všechno se v parku smí. Norma by měla dát lidem jistotu práce a obcím zase větší rozhodovací práva.
Sněmovna včera návrh zákona o Národním parku Šumava, který předložil Plzeňský kraj, poslala do dalšího čtení, zároveň míří do výboru pro životní prostředí a do zemědělského výboru.
A to přes celou řadu kritických hlasů. Proti se postavil i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). „Chápu, že kraj, obce i veřejnost volají po kvalitním zákonu. Nicméně, ač v tomto návrhu jsou kusy, s nimiž lze souhlasit, ve výsledku k němu vláda zaujala negativní stanovisko,” vysvětloval Chalupa svůj postoj.
Jeho úřad přitom dosud žádný vlastní návrh zákona poslancům nepředložil. A to i přesto, že ministerstvo životního prostředí poslalo svou předlohu do připomínkového řízení už loni v srpnu.
Chalupa ale za něj tehdy inkasoval nebývale silný políček z Hradu. „Nezbývá mi než konstatovat, že se jedná o návrh, který vykazuje řadu ústavněprávních chyb a nedostatků, ale především se jedná o předpis zbytečný a bezdůvodný,” napsal tehdy ministrovi kancléř prezidenta Václava Klause Jiří Weigl.
Rozporuplné reakce přitom vyvolal i včerejší návrh zákona. Přečkat musel i hlasování o zamítnutí. Podal ho zpravodaj Bořivoj Šarapatka (TOP 09), ke schválení však chyběly tři hlasy.
Proti zákonu se dále vymezili i zástupci nejmenší vládní strany LIDEM. „Návrh by de facto znamenal likvidaci národního parku, přesněji řečeno jeho přeměnu na lunapark,” uvedl poslanec Viktor Paggio. Podobně se už dříve vyjádřili i ekologičtí aktivisté. Paggio zároveň připomněl, že zákon by například rozšířil stavební parcely.
Nejde prý o betonování parku, ale ochranu před kůrovcem Autoři oproti tomu tvrdí, že hlavním cílem krajského návrhu je ochrana před kůrovcem.
Předloha navrhuje scelení prvních bezzásahových zón a vytvoření čtvrté zóny na území obcí parku či ustavení neziskové organizace, která by se starala o hospodaření parku.
V prvních zónách by měl platit režim podle zákona o ochraně přírody, tedy primárně bezzásahový. Naopak v druhých a třetích zónách má v boji proti škůdcům platit režim podle lesního zákona – tedy kácení napadeného dřeva. Zákon má také dovolit, aby turisté mohli běžně využívat i dosud zakázané cesty v první zóně parku.
Jenže už dříve se ukázalo, že kvůli tomu by park mohl přijít o zařazení na mezinárodní stupnici chráněných území. Dokonce by mu mohlo hrozit vyškrtnutí ze seznamu národních parků.