Pokud by k zavedení poplatku za vstup do Krkonošského národního parku došlo, měl by spíše symbolickou hodnotu. „Případné vstupné do českých národních parků nevnímám jako nástroj regulace návštěvnosti.
Vstupné nemůže být nikdy takové, aby si někdo nemohl dovolit národní park navštívit, ale šlo by o možný zdroj příjmů pro udržení turistické infrastruktury, bezpečí a pohodlí návštěvníků," vysvětluje ředitel nejstaršího českého národního parku.
DESÍTKY MILIONŮ
Podle Böhnische státní příspěvek na chod Správy Krkonošského národního parku nepokrývá všechny náklady.
„A to ani zdaleka.
Správa KRNAP udržuje stovky kilometrů cest, stezek, chodníků, vyměňuje a umisťuje lavičky a celé sedací sety, zábradlí, povaly, dřevěné směrovky, informační cedule, mosty a mostky, turistické přístřešky a útulny, stará se o drobné toky, vydává časopis Krkonoše – Jizerské hory a tak dále. Stojí to desítky milionů korun ročně," popisuje. „Ne všechno se dá také řešit prostřednictvím dotací, ať už evropských nebo domácích. V minulých letech získávala Správa KRNAP takové dodatečné zdroje prostřednictvím prodeje dřeva z hospodaření v lesích, ty ale nejsou v době středoevropské krize trhu se dřevem k dispozici," dodává. Místo vstupného můžou letos návštěvníci přispět na chod národního parku dobrovolně, nákupem samolepek v hodnotě 100, 500 a 1000 Kč, které jsou k dispozici v informačních centrech Správy KRNAP a na e-shopu.