Jiří WOLF
Chtěl bych apelovat na všechny poslance, kteří budou schvalovat zákon o Národním parku Šumava, a zároveň reagovat na článek v Právu z 10. dubna s titulkem Ze Šumavy zbude plantáž prken. Poslanec Viktor Paggio a Jaromír Bláha z Hnutí Ducha v něm pláčí a bědují, že schválením návrhu se zmenší výměra parku o jednu třetinu. Na rozdíl od nich jsem pro návrh zákona, který vzešel od zastupitelů Plzeňského kraje a který umožňuje zasahování k zvelebení parku po celé ploše.
Současní mocní dnes již uznávají, že po několika letech uznaná bezzásahovost zón způsobí totální žír kůrovce třeba i v přirozených horských smrčinách. Máme zkušenosti. Před léty nám sousední Bavorský národní park poslal kůrovce (Modrava - Mokrůvky - Luzný) do první zóny a vznikly tak u nás kůrovcové holiny s výměrou 3500 hektarů. Náš Národní park Šumava Bavory nežaloval a nepožadoval náhrady škod, dle mezinárodního práva, ale nedávno nám bavorský ministr zemědělství poslal výhružný dopis, že k nim posíláme kůrovce. Inu podivné sousedské vztahy.
Zastánci nesprávných teorií, že kůrovec je jediný způsob obnovení pralesů a že bezzásahová zóna má 75 procent plochy parku, což je optimální stav současného řízení parku, jsou dozajista mimozemského původu, když nevnímají současnou legislativu vtělenou do Plánu péče nebo permanentní varování předních českých vědců. Ti nejzasvěcenější čeští vědci z vysokých škol, univerzit a výzkumných ústavů ekologického zaměření (nikoli geologové a hvězdopravci) z Prahy, Brna, Olomouce a Zbraslavi totiž sami nedávno varovali otevřeným dopisem před výroky stínové vědecké rady parku, když vědci píší: „že chybí integrační krajinářskogeobiologické hledisko a že je aktivní sanace kůrovce po celé ploše legitimní”. Přesto se stále ozývají nezodpovědní ochránci kůrovce. Vážení poslanci, zastavte žír kůrovce a vyslechněte přání místních šumavských obyvatel, starostů i české vědecké obce.