V článku z minulého týdne s názvem Vytunelované lesy NP Šumava jsou dále těženy, tentokrát za účelem zisku! Petr Martan kritizuje, že dnes se v lesích NP Šumava těží standardní objemy dřeva při přeměně smrkových monokultur na smíšené lesy, přestože je „předtěženo" díky vysokým těžbám při nuceném kácení během kůrovcové kalamity v letech 2007 až 2013.
Skutečnost, že správa parku dnes konečně intenzivněji převádí smrkové monokultury na smíšené lesy v nižších polohách a logicky tam kvůli tomu těží smrky, je zcela v pořádku. Mělo se to však dělat už před dvaceti lety, jak navrhovali ekologové a přírodovědci. Dnes už by tam rostly dvacetileté buky a například riziko kůrovcových kalamit by bylo výrazně menší. Tehdejší ředitel Žlábek ale místo toho „bojoval" s kůrovcem v nejvyšších polohách, kde jsou přirozené horské smrčiny a buky ani jedle tam neporostou. Tím dnešní stav Šumavy zavinil. Jednoznačně bylo totiž dokázáno, že vznik dnešních holin a toho „předtěžení", o kterém Petr Martan mluví, jsou důsledkem těžby kůrovcem napadených stromů v horských smrčinách na hřebenech ve druhé polovině devadesátých let právě za ředitele Žlábka. Tehdy mnohé lokální těžby narušily stabilitu rozsáhlých lesních porostů natolik, že vítr pak mohl daleko snadněji tyto vzniklé holiny rozšiřovat a Kyrill v roce 2007 těžbou narušené porosty úplně rozmetal.
Světe div se – tedy přesně to, co Petr Martan navrhuje jako „recept" či prevenci, bylo naopak důvodem polomů a následných velkých těžeb. Tam, kde se předtím nezasahovalo, Kyrill pokácel jen jednotlivé stromy, nebyly tam plošné polomy. Kdyby ministr životního prostředí Bursík nerozhodl v roce 2007 o ponechání části polomů a došlo by k jejich vytěžení, tak by nově obnažené lesní stěny vyvracel další vítr, a tak by se vše opakovalo, dokud by nebyly šumavské hřebeny zcela holé. Takto se sice rozmnožil kůrovec, avšak suché stromy dnes zároveň fungují jako větrolam i ochrana mladých smrků, které pod nimi vyrůstají. Problém byl, že se pak proti kůrovci zasáhlo v nižších polohách na mnoha místech dříve, než gradace kůrovce samovolně odezněla. Tam vznikly obludné holiny. Za připomenutí stojí, kdo nejvíce k zásahům proti kůrovci, a tím i k těžbě tehdejšího ředitele parku Krejčího nejvíce tlačil – hejtman Zimola a senátor Jirsa, kteří jej teď z velkých těžeb nejvíce obviňují. Pouze na několika místech, kde bylo bezzásahové území dostatečně široké, se potvrdilo, co říkali vědci – kůrovec se sám zastavil, aniž se tam těžilo. A ještě snad pár slov k duchu celého článku pana Martana – neznalý čtenář by z něj totiž mohl nabýt dojmu, že autorovi nejde o nic jiného, než o blaho šumavské nedotčené přírody. Pravdou je však bohužel opět opak – je třeba říci, že pan Martan je dlouholetým bojovníkem proti bezzásahovému vývoji na Šumavě, autorem petice Petice NE35 procent prvních zón v NP Šumava atd. Dokonce i senátní návrh zákona o NP Šumava, předložený senátory Jirsou a Eybertem (ODS), který sněmovna loni zamítla pro jeho vstřícnost k developerům a možnosti zástavby na většině území parku, mu byl příliš vstřícný k přírodě a sám se k němu vymezoval. Asi proto, že se k němu vymezuje rovněž prezident Zeman, jeho velký vzor.
Možná by tak bylo lépe, aby se pan Martan zasadil o to, aby slovo „duchovní" v názvu Komunity pro duchovní rozvoj, pod jejíž hlavičkou svůj článek vydal, nahradil slovem „těžební". Bylo by to pravdě daleko blíže a velmi by to napomohlo srozumitelnosti jeho textů.
Zastánce těžařů v roli kazatele o duchovním rozvoji (Českobudějovický deník)
Monitoring médií
- středa 27. listopad 2024
- Lesy ČR budou nejkvalitnější dřevo na nábytek či sudy opět prodávat v aukcích (ČTK)
- Obyčejná práce: Dobrovolné spolky by pomohly chránit lesy, říká lesní hospodář o projednávaném zákonu (newstream.cz)
- Střelba a psi. V lesích nad Lomem a Osekem proběhne lov, pozor na omezení (mostecky.denik.cz)
- Děti pečují o les. Spolupráce se Skautským institutem přináší ovoce (Chomutovský, Mostecký, Žatecký, Lounský deník)
- Houbové šílenství aneb Národní sport, který hledá konkurenci (medium.seznam.cz)
- MŽP předloží na vládě návrh zákona, který má zlepšit ochranu přírody (ČTK)
- Ministerstvo zemědělství získalo Speciální cenu za ukázkový příklad řešení digitalizace služeb veřejné správy (zpravy.kurzy.cz)
- Inspirace a příležitosti: Češi představili plány na EXPO 2025 v Ósace (e15.cz)
- Poznejte krásy Českého lesa. Prestižní fotosoutěž má své vítěze (plzensky.denik.cz)
- úterý 26. listopad 2024
- Kůrovcová kalamita v lesích je na ústupu. Holin ubývá. Nově vysázené lesy budou pestřejší a odolnější (hn.cz)
Poslední komentáře
-
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
Jasan - klesá nabídka i špičková cena, což bude na vrub kvality a ... -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
A ještě pár postřehů ke dříví. -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
Aby to nevyznělo negativně - kluci deblický by měli dostat nějakej ... -
Skladba šumavských lesů se mění, přibývá například jedle, ukázala inventarizace
Vrchní zelený parazit plká svoje moudra o přirozené obnově. Přitom ... -
Obyčejná práce: Dobrovolné spolky by pomohly chránit lesy, říká lesní hospodář o projednávaném zákonu (newstream.cz)
"Novela lesního zákona – méně regulace, více motivace" Prdlačky. -
Od sousedů: Kůrovcového dřeva ubylo na obou stranách Šumavy (prachaticky.denik.cz)
Jo, teď je právě ta chvíle, kdy začnou padat zpracovatelé, jak už to ... -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
No, že by ? Sice podzimní sezona skončila jak tady, na Slováči i v ... -
VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?
No jestli jsou to výsledky vyhodnocení údajů, které do LHP píšu já ...