Čestmír Klos
Na hranici s Německem ve Šluknovském výběžku byl vyfotografován vlk. Správci národního parku se těší, že se v Českém Švýcarsku usídlí.
Vlk přestává být ve střední Evropě pohádkovou bytostí a znovu osídluje i zalidněná místa. Letos byla po staletích zaznamenána jeho přítomnost v Krkonoších a aktuální snímek z fotopasti zachycuje vlka i ve Šluknovském výběžku. Zatím jde spíš o nahodilé návštěvy, ale zoologové předpokládají, že se vlci mohou časem usadit třeba v Českém Švýcarsku, Lužických či Jizerských horách nebo v Krkonoších.
Jak ukázalo sledování jednoho z lužických vlků pomocí obojku s vysílačkou GPS, mohou tato zvířata při hledání nového teritoria během několika měsíců urazit i vzdálenost 1500 kilometrů.
Odborníci se na české vlky už těší. Jak z přírodovědného, tak z lesnického hlediska by byl jejich návrat pro zdejší přírodu prospěšný. Za všechny to říká ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda: "Vlci jsou pro naši krajinu důležití. Pomáhají regulovat vysoké stavy spárkaté zvěře. Zejména v případě divokých prasat by byla jejich pomoc více než vítána. Ze Slovenska i odjinud je známo, že tam, kde se vyskytují vlci, se mnohem lépe zmlazují mladé stromky, které jinde spásají přemnožení jeleni. Vlci tak pomáhají vytvářet v lesích rovnováhu a lesníkům snižují náklady na budované oplocenky a další umělou ochranu mladých listnáčů a jedlí," uvádí Benda.