Vypomoci Fakultní nemocnici Plzeň s nedostatkem krve se rozhodlo 16 zaměstnanců Správy NP Šumava, kteří přijeli do Plzně darovat krev.
Byli to zaměstnanci ze všech sekcí. Darovat krev teď budou pravidelně. Jihočeskénovinky.cz informoval Pavel Pechoušek tiskový mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.
Statný lesník ze Šumavy při odběru krve omdlel jako špalek. Je to chlap jako hora, celý život tvrdě pracuje v lese a snaží se, aby šumavské lesy byly stále zelené, když se tento pátek rozhodl darovat krev, skácel se po odběru jako špalek.
Řeč je o Vítu Chladovi, zaměstnanci Správy NP a CHKO Šumava, který se společně se svými 15 kolegy rozhodl v pátek darovat krev. Nejdřív v klidu daroval 450 mililitrů krve, pak ale náhle ucítil slabost a věděl, že něco není v pořádku. „Všechno se se mnou zatočilo a pak už si vůbec nic nepamatuju. Když jsem se probral, tak se nade mnou sklánělo pět sestřiček,” s úsměvem vypráví sympatický modravský lesník. Darovat krev se rozhodl po druhé v životě. Poprvé to bylo ještě na vojně. Teď přijel do Plzně na výzvu zdejší fakultní nemocnice, která trpí nedostatkem krve a podpořil dlouholetou a tradiční akci Českého rozhlasu Plzeň s názvem Daruj krev s Českým rozhlasem.
„Byla to jen krátká nevolnost. Určitě mi to nezabrání v tom abych se stal pravidelným dárcem,” popisuje Chlada. V jeho rozhodnutí navštívit transfúzní stanici hrál totiž velkou roli i fakt, že jeho otec měl havárii, při které málem přišel o život. „Potřeboval tehdy hodně krve a lékařské péče, tak bych chtěl lékařům tuhle službu vrátit, alespoň touto cestou,” vysvětluje Chlada.
Podle Máji Švojgrové, lékařky z Transfúzního oddělení FN Plzeň nejde rozhodně o nějakou ostudu. „Takové věci se nám stávají. Pan Chlada nemá žádné zdravotní problémy. Někdo se s náhlým úbytkem krve prostě vyrovná trochu hůř než ostatní. Doufám, že ho tato zkušenost neodradí od další návštěvy,” uvádí lékařka.
Spolu s ním přijeli do Plzně 15 dalších zaměstnanců Správy Národního parku Šumava. „Byli to lidé ze všech oborů, kterým se park věnuje. Přijeli lesníci, vědci, pracovníci informační a strážní služby i státní správy, zaměstnanci ekonomické i provozní sekce,” jmenuje Pavel Pechoušek, mluvčí NP a CHKO Šumava.
Poprvé daroval krev Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.
„Až příliš často se v různých situacích přímo či nepřímo setkáváme s potřebou krve pro záchranu lidských životů. Naši pracovníci strážní a informační služby krev darují pravidelně. Patří jim za to můj obdiv a proto jsem se rozhodl je osobně následovat. Příklady táhnout a věřím, že příště zlákáme další dobrovolníky. Stejně jako má krev může pomoci někomu v nouzi, mohu já příště potřebovat stejnou pomoc. Všichni máme pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, jsme v dobré kondici a proto doufáme, že naše šumavská, ochranářská krev bude pro plzeňské lékaře a jejich pacienty přínosem,” uvádí ředitel Mánek.
Naopak pravidelným dárcem je Tomáš Fait, náměstek ředitele Správy NP a CHKO pro vnější vztahy. „Před dvaceti lety jsem měl těžký úraz a málem přišel o život. To, že jsem pravidelným dárcem krve, beru jako poděkování lékařům z plzeňské fakultní nemocnice, kteří mi tehdy zachránili život. Navíc nikdy nevím, kdy budu krev znovu nutně potřebovat,” uzavírá Fait.