VÁCLAV JANOUŠ
ŠUMAVA Národní park Šumava čeká na svůj zákon, který by vymezil, kolik území bude patřit do první zóny a určil další pravidla. Rozpuštění Sněmovny může přijetí zákona zhatit. Kritici se radují, tvrdí, že norma stejně byla připravena špatně a přírodě by uškodila.
Národní park Šumava byl po 22 letech své existence nejblíže okamžiku, že by mohl mít svůj vlastní zákon. Upravoval by, jak velké budou nejpřísněji chráněné zóny, jak se bude hospodařit i jak se budou obce rozvíjet.
Jenže Poslanecká sněmovna chystá své rozpuštění a vládní návrh, který byl respektovaný zejména šumavskými lidmi, skončí pod stolem. Noví poslanci už jej nebudou moci podle zákona projednat.
A co víc: někteří šumavští starostové říkají, že vládní návrh byl stejně tolikrát upravován, že z něj zbyl pouze paskvil.
Největším kritikem, který je zklamaný z toho, že se vládní návrh zákona nepodařil prosadit, je starosta Modravy a předseda Svazu šumavských obcí Antonín Schubert. Sám seděl v pracovní skupině, která zákon připravovala. Pak jej však ministerští úředníci přepracovali.
„Poslední verzi zákona neautorizoval ani ministr. Je tak strašná, že bychom ji nikdy jako šumavské obce nevyjádřily podporu. Toto není výsledek, který potřebuje šumavský region,” kritizoval Schubert s tím, že stále věří, že jednou se podaří zákon o parku prosadit.
Jihočeský hejtman Jiří Zimola vyzval poslance, aby než rozpustí Sněmovnu, zákon přijali.
„ Zákon, o jehož potřebě se mluví 20 let, Šumava nutně potřebuje. Na Šumavu je třeba vrátit řád a dát konečně pojítko mezi tři klíčové prvky: efektivní ochranu přírody, kde se první zóna s nejpřísnějším režimem v čase může rozšiřovat a kam turismus přinese ekonomický růst a potřebnou stabilitu, aniž by na to příroda doplácela,” komentoval hejtman Zimola z ČSSD.
Ředitel správy parku Jiří Mánek stále věří, že zákon bude. Opakuje, že pevná norma je potřeba, aby se nemohla měnit pravidla hry za pochodu, tedy jak se bude pečovat o lesy, které části budou v první zóně a které nikoliv.
„Je třeba udělat vše pro to, aby Sněmovna zákon schválila. I přepracovaná verze je pro mě přijatelná, protože máme konkrétní zonaci, což je naprosto klíčové,” prohlásil v pátek Mánek.
Ekologičtí aktivisté a část vědců, kteří mají podobný názor, jsou naproti tomu rádi, že zákon prozatím neprošel. Poškodil by podle nich šumavskou přírodu. „Zákon otevírá dveře národního parku těžařům a developerům na úkor přírody a turistů. Umožní nové projekty a zástavbu v srdci parku,” zopakoval Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.
„Poslední verze zákona je tak strašná, že bychom jí nikdy jako šumavské obce nevyjádřily podporu.” Antonín Schubert starosta Modravy
„Je třeba udělat vše pro to, aby Sněmovna zákon schválila. I přepracovaná verze je přijatelná, protože máme konkrétní zonaci, což je naprosto klíčové.” Jiří Mánek ředitel národního parku