logo Silvarium tisk

VELETRH WOOD-TEC V INOVOVANÉ PODOBĚ OČEKÁVÁ CESTU Z KRIZOVÝCH ČASŮ

Již 13. ročník dřevařského veletrhu Wood-Tec 2013, který se uskuteční 22.–25. října 2013 v areálu brněnského výstaviště, Je pro každého zpracovatele dřeva nejen v čr, ale i v okolních zemích tradiční událostí. nábytkářský průmysl, jež byl vždy nedílnou součástí veletrhu, se letos nově obJeví i v podtitulu veletrhu.

Veletrh WOOD-TEC, který vznikl v roce 1994 vyčleněním dřevozpracujících technologií z MSV Brno, má za sebou bohatou historii a patří mezi tradiční veletrhy z portfolia brněnského výstaviště. Od roku 1999 přešel na přání vystavovatelů na dvouletou periodicitu. Posledního ročníku veletrhu WOOD-TEC 2011 se zúčastnilo celkem 477 vystavovatelů, z čehož přes 60 % (61,3 %) tvořily zahraniční firmy z 22 zemí, jejichž expozice přilákaly na brněnské výstaviště více než 14 000 návštěvníků (z toho 8 % přijelo ze zahraničí).

Pod novou taktovkou

Do letošního ročníku vstupuje WOOD-TEC s novým vedením (ředitelem byl jmenován Ing. Miloň Mlčák, manažery projektu René Jurčík a Radek Talafous, všichni jsou však zkušenými pracovníky s letitou praxí v BVV) a s novým podtitulem: Mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl. Tento název podle mínění organizátorů lépe a „v kostce” vystihuje kompletní portfolio odborného veletrhu WOOD-TEC a vyzdvihuje ve svém názvu nejen dřevozpracující, ale i nábytkářský průmysl, který je tradiční a nedílnou součástí veletrhu.

„Nábytkářský průmysl se prezentuje na WOOD-TECu již od jeho počátku a veletrhu se účastní stále více vystavovatelů z tohoto oboru. Proto jsme se rozhodli jej zdůraznit i v názvu veletrhu. Nový podtitul tak bude srozumitelný nejen pro vystavovatele, ale hlavně pro odborné návštěvníky, kteří se v nábytkářském průmyslu pohybují,” vysvětluje Miloň Mlčák.

Za dobu své téměř 20leté existence se veletrh vypracoval na jednu z nejprestižnějších akcí svého oboru nejen v ČR, ale i v novém prostoru Evropské unie. Důkazem respektovaného postavení je i podpora evropského sdružení výrobců dřevozpracujících strojů EUMABOIS, jehož členskými svazy je hodnocen jako jeden z nejdůležitějších veletrhů v oblasti dřevozpracujícího průmyslu.

„Je pro nás důležité, abychom si toto postavení udrželi, snažíme se podporovat a rozšiřovat spolupráci se zeměmi, o které mají naši klienti zájem. V minulých letech veletrh navštívila organizovaná mise zahraničních novinářů z Německa, Rakouska, Maďarska, Polska, Ruska, Ukrajiny, Běloruska či Chorvatska, v současné době například pracujeme na přípravě obchodní mise ze zemí Bosna a Hercegovina, Chorvatsko a Srbsko,” doplňuje Miloň Mlčák.

Trendy v oborech dřevozpracujícího průmyslu

Ekonomická krize se nevyhnula ani dřevozpracujícímu průmyslu, ale podle mínění ředitele veletrhu se v některých jeho odvětvích situace už pomalu zlepšuje a signály od vystavovatelů nasvědčují, že v oblasti strojů a nástrojů dochází ke stagnaci trhu, či k mírnému oživení. „Zákazníci již tolik nešetří a investice do strojů a nástrojů se pomalu obnovují a mají progresivní charakter,” říká Mlčák. Modernizaci výroby v dřevozpracujícím průmyslu v ČR mohou podle něj napomoci i některá nová prorůstová opatření na podporu malého a středního podnikání, ale i podpora v rámci Operačního programu podnikání a inovací financovaného se spoluúčastí prostředků ze strukturálních fondů EU. Český dřevozpracující průmysl je schopen prakticky ve všech svých výrobkových skupinách produkovat vysoce konkurenceschopné výrobky, přičemž značnou konkurenční výhodou jsou bohaté vlastní zdroje obnovitelné ekologické suroviny. Čeští výrobci v dřevozpracujícím průmyslu patří svojí kvalitou i cenovou nabídkou k žádaným dodavatelům svých výrobků nejen na tuzemský trh, ale i na trhy ostatních zemí v EU i ve třetích zemích. „Řada vystavovatelů plánuje na letošním WOOD-TECu představit novinky ze své produkce. Výhodou veletržní prezentace je přímý kontakt s odborným návštěvníkem nejen z tuzemska, ale i ze zahraničí, a možnost představit mu výrobek přímo na místě. Další výhodou veletrhu je příležitost zmapovat konkurenci, zjistit informace o nabídce, portfolio konkurenčních firem, marketingové komunikace a prodejní strategie, a to vše pohodlně na jednom místě,” vysvětluje Miloň Mlčák.

Stěžejní témata: nábytkářství i biomasa

Nábytkářský průmysl, který je z podstatné části přímo navázán na průmysl stavební, se ekonomické krizi také nevyhnul. Postupný pokles prodeje nábytku od roku 2008 je přitom jedním z hlavních signálů útlumu stavebních činností v ČR, a to prakticky ve všech kategoriích, především při vybavení kanceláří a bytových jednotek – právě v důsledku hospodářské recese. Hlavní potenciál českých výrobců je dostupnost základního materiál (přířezy, dřevotřískové desky, dýhy, hranoly aj.), který pochází z tuzemska. Dále je to unikátnost českých výrobců, zejména pak ohýbaný nábytek, ale i designové prvky. Z hlediska mezinárodní konkurence představují právě čeští výrobci v tomto oddílu špičkovou evropskou úroveň. Tradiční inovované, či zajímavě designově řešené kování, úchytky, zámky, spojovací prvky a jiné, se na veletrhu WOOD-TEC samozřejmě také prezentují. Návštěvníkům se tyto výrobky představí v pavilonu F. Pro perspektivu odvětví nábytkářského průmyslu je důležité rozšiřování obchodních i kooperačních vztahů nejen na vnitřním trhu EU, ale i ve vztahu ke třetím zemím, zejména se zaměřením na Ruskou federaci. Účast na veletrhu může být právě tím krokem k upevnění stávajících kontaktů, obnovení obchodních vztahů či získání nových kontraktů. Další potenciál dřevozpracujícího průmyslu, na který je WOOD-TEC primárně zaměřen, spočívá v biomase, a to včetně jejího využití pro energetické účely. Dřevo totiž stále patří k nejlevnějším palivům, navíc jde o domácí a obnovitelný zdroj energie, což odpovídá požadavkům EU, že v roce 2020 by měla minimálně pětina z celkové spotřeby energie pocházet z obnovitelných zdrojů. Ve snaze dosáhnout tohoto cíle se řada zemí orientuje na dřevní hmotu, ať již ve formě štěpků nebo dřevěných granulí (briket, pelet). I z tohoto důvodu bude téma biomasy jedním z významných témat veletrhu WOOD-TEC, jemuž se bude věnovat i speciální odborný doprovodný program veletrhu, který pořadatelé připravují ve spolupráci s Mendlovou univerzitou v Brně. Odborní návštěvníci budou mít možnost navštívit celou řadu přednášek, seminářů a odborných setkání, kde získají konkrétní informace k aktuálnímu dění v dřevozpracujícím průmyslu.

Společné úsilí může vytvořit lepší podmínky

V budoucnu bude nutné zvýšit a zefektivnit využití odpadů vznikajících ve výrobě např. formou pelet. Tomuto cíli by mělo napomáhat rozšiřování činnosti tzv. dřevařských klastrů, které byly zakládány s perspektivou účasti zahraničních subjektů. V ČR byl nedávno založen klastr Česká peleta, která v současné době zastupuje přes 30 firem. Při koncentraci výrob do větších celků jsou lepší předpoklady k dosažení vysoké produktivity práce a k produkci výrobků s vyšší přidanou hodnotou. Výhodou větších celků je také možnost častějších finančně náročných inovací – zaváděním nejnovějších technik a technologií. „Představitelé českého dřevozpracujícího průmyslu nebudou však před sebou mít rozhodně snadnou cestu. I přes snahu překonat důsledky obtížné ekonomické situace, se musí v řadě případů společnými silami vypořádat s nepříznivou zátěží minulých let,” jak vysvětluje Ing. Tomáš Vystyd, jednatel společnosti Felder-Group CZ, která je jedním z vystavovatelů na letošním WOOD-TECu. Podle jeho názoru charakterizuje současnou situaci na trhu s dřevozpracujícími stroji a zařízeními ostrý konkurenční boj v důsledku nepříznivé ekonomické situace, což má za následek napjatější vztahy a tlak zákazníků na snížení ceny při požadavku co možná nejvyšší kvality výrobků a poskytovaných služeb. Z tohoto honu za co nejnižší cenou však nemá nakonec prospěch ani dodavatel a ani odběratel. Nicméně ukazuje se i to, že zákazníci dokážou ocenit kvalitu, zodpovědnost, serióznost a zázemí renomovaného výrobce. „Je nutno se dívat kupředu pozitivně, naučit se žít a bojovat s okolní realitou a napnout síly. Není to lehké, přestaňme si ale stěžovat, dělejme co umíme a dělejme to co nejlépe,” konstatuje Tomáš Vystyd. K novinkám, které bude firma prezentovat na letošním WOOD-TECu patří mj. zcela nová typová řadu srovnávacích a tloušťkovacích frézek či nové typy CNC dřevoobráběcích center. Své novinky z portfolia nabízených výrobků a služeb budou ovšem prezentovat i další vystavovatelé. Z již přihlášených se na veletrhu, který bude probíhat v nejmodernější části areálu brněnského výstaviště v pavilonech P a F a přilehlých volných plochách představí např. společnost ABIRON, FORMAT, Blum, CZECH KONIG, EFB, Ether CZ, GreMi KLIMA CZ, INTEA SERVICE, JEŘÁBEK – stroje, LINAK C&S, SEKAR, SEMACZ, Simpson Strong-Tie, ŠPINAR – software, UNIVERSUM, VYDONA a řada dalších. Ze zahraničních vystavovatelů to budou např. německé firmy Weto AG či OHRA Rgalandlagen GmbH. *

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě