ANTONÍN PELÍŠEK
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Společnost Wotan Forest produkuje materiál 21. století, kterým je dřevo. V rámci firmy má několik divizí, vede je Martin Mašek. Jedna z poboček je také v Českých Budějovicích.
Vzděláním lesák, praxí manažer. Sedmatřicetiletý Martin Mašek řídí Wotan Forest dva roky jako předseda představenstva. Firma se zaměřuje hlavně na zpracování kulatiny a pěstování stromků. Divize lesních školek je pro ni vklad do budoucna.
- Vlastní dřevo využíváte jako surovinu pro další zpracování?
V rámci divize školek máme činnost kolem rekultivace zeleně. Stavíme zahrady, parky. Při dřevařské divizi je středisko vybavování dětských hřišť. Kromě toho jsme schopni dělat zahradní nábytek, ploty. Střediska máme po celé republice. Od jižní Moravy přes jižní, východní a západní Čechy.
- Veřejnost vnímá obchodníky se dřevem dost negativně. Často totiž jen les využijí a nepečují o něj.
Máme desítky lesních školek na našich i pronajatých pozemcích. Kulturu nakupujeme nebo si sazenice pěstujeme sami.
- Jaké sazenice? Hodně se mluví o tom, že majitelé lesa dnes chtějí hlavně rychle rostoucí stromy, které mohou brzy prodat.
Samotné rychle rostoucí dřeviny jsou dnes trendem nebo spíš pokusem směřujícím k energetice. Klasická školkařina se zabývá pěstováním stromů pro různé využití, třeba i okrasné.
- Mění se sortiment?
Samozřejmě. Jde to postupně, na fungování našich školek to velký dopad nemá. Máme na změny dostatečný časový úsek. Sazenice roste dva až pět let.
- Ptám se proto, že ochránci přírody tvrdí, že Šumavu devastuje správa parku ničením kůrovce. Nové divoce rostoucí stromy jsou proti němu víc odolné.
Je bláhové myslet si, že vznikne na tom místě soběstačný prales bez vlivu na okolní majetky a strukturu lesa. Les je dnes v určité kondici, je složité o tom diskutovat.