Pavel Bajer, Milan Slavinger
Kalamitu v lesích způsobila bouřka, která se minulou středu prohnala Jihlavskem. Jaký je rozsah škod, při blížil vedoucí oddělení lesního hospodářství a myslivosti magistrátu Milan Slavinger.
* V jakých oblastech aktuálně platí zákaz vstupu do lesa?
Zákaz vstupu do lesa byl vydán na lesní pozemky u Pávova, mezi dálničním přivaděčem, Dubovým rybníkem a Lesnovem. Přesně v nejvíce postižené lokalitě, v k. ú. Bedřichov u Jihlavy, konkrétně na lesní pozemky p. č. 332/2, 370/1, 451, 518 a 516.
Uvedený prostor je v lese vyznačen výstražnými tabulkami s mapou. Zákon o lesích však současně zakazuje vstup na všechny lesní pozemky, kde se provádí těžba dřeva, její přibližování a odvoz.
* Kdy byl zákaz vyhlášen a dokdy potrvá?
Do lesních porostů uvedených v rozhodnutí platí zákaz vstupu od 17. 6., a byl vyhlášen na dobu nezbytně nutnou, a to je do 15. 7.
Pokud by se zpracování kalamity nepodařilo do tohoto termínu ukončit, s ohledem na velký rozsah, může být zákaz prodloužen. Zákaz vstupu do porostů, kde se provádí těžba, platí ze zákona o lesích obecně, kdykoliv jsou tyto práce v lese prováděny.
* Respektují občané tento zákaz?
Zkušenosti jsou různé. Většina obyvatel je rozumná a uvedené lokalitě se ve vlastním zájmu vyhne. Vždy se však najde nějaký „hrdina”. Osoba, která poruší zákaz vstupu, ať do porostů, kde je zákaz vstupu vyhlášen rozhodnutím, či kde se provádí těžba, se vystavuje sankci ve výši od 500 až do 5000 korun.
* Existuje nějaká výjimka pro vlastníky chat v těchto oblastech?
Výjimku ze zákazu vstupu do porostů, kde se provádí těžba, může povolit vlastník lesa. Žádat o ni však považuji za hazardování se životem. Do prostoru se zákazem vstupu dle vydaného rozhodnutí mají přístup pouze pracovníci provádějící a zajišťující zde práce. Zde žádná výjimka neplatí, protože riziko i smrtelných úrazů je velmi vysoké. V prostoru s vyhlášeným zákazem vstupu se nenachází žádná rekreační stavba.
* Můžete vyčíslit škody, které v lesích středeční bouře způsobila?
Škody v současné době nelze vyčíslit. Množství kmenů bylo znehodnoceno rozlámáním, a škoda tedy bude v nižším zpeněžení vytěžené hmoty. Další škoda vzniká v mladých porostech, kde dojde ke ztrátě na produkci z důvodu předčasného zmýcení a proředění porostů.
* Jak má postupovat soukromník, u kterého ke škodám došlo?
Veškerá smrková hmota je nyní atraktivní pro podkorní hmyz - kůrovce. Je proto nezbytné ji zpracovat a vyvézt z lesa co nejdříve, aby v ní nedošlo k namnožení podkorního hmyzu.
* Jakým způsobem a jak dlouho se následky takovýchto škod odstraňují?
Doba odstranění následků kalamity je závislá na množství poškozených stromů a kapacit na jejich zpracování. Pokud dojde k plošnému poškození, je potřeba celou část porostu vytěžit, následují další práce s odstraněním klestu a zalesněním vzniklé holiny, které se provádí zpravidla v jarním období. O nově založený porost se vlastník musí dále starat několik let, chránit stromky před buření, škůdci a okusem zvěří.