Praha 28. října (ČTK) - Senátní návrh zákona o Národním parku Šumava nedodržuje základní principy ochrany přírody, díky kterým byl park zařazen mezi ostatní národní parky světa. Uvedla to v dopise pro předsedu Sněmovny Jana Hamáčka evropská sekce mezinárodní vědecké organizace Společnost pro ochranářskou biologii (Society for Conservation Biology, SCB). Dopis mu poslal prezident SCB András Báldi a ČTK ho má k dispozici. Návrh zákona podle organizace umožní větší zásahy člověka v jádrové (přísně chráněné) zóně parku i zničení zbytků nedotčené přírody.
Zahraniční experti se obávají o osud vzácné šumavské přírody, pokud bude senátní návrh přijat. Sněmovna by o něm měla jednat ve středu. Reakci kanceláře předsedy Sněmovny na dopis ČTK zjišťuje.
Mezinárodní organizace SCB také vyzvala představitele české vlády a Parlamentu, aby pečlivě zvážili připomínky vědců a zajistili diskusi o budoucnosti parku. Upozornila na riziko rozšíření výstavby v parku a zdůraznila nutnost vyhlášení bezzásahového režimu zhruba na polovině území parku. "Vzhledem ke známým dopadům na řadu chráněných druhů podle Směrnice o stanovištích není senátní návrh zákona jen znepokojující, ale také odporuje evropské legislativě," uvádí se v dopise.
Mezinárodní organizace SCB sdružuje po celém světě více než 5000 pracovníků v ochraně přírody. Její evropská sekce soustřeďuje pozornost na lidsko-přírodní problémy na evropském kontinentu a zásahy člověka do lesních ekosystémů.
Snížení velikosti bezzásahových zón na Šumavě podle organizace SCB odporuje několika principům mezinárodních dohod, které Česko podepsalo, jako je vyhlášení Šumavy biosférickou rezervací, podpis Úmluvy o biologické rozmanitosti a tzv. Aichi pátý cíl o ochraně vymírajících druhů. Naopak rozšíření bezzásahových zón považují zahraniční experti za pozitivní z hlediska dopadu na ekonomiku regionu. Věří, že politická reprezentace tyto závazky zohlední.
Organizace SCB také uvedla, že nedotčenost šumavské přírody umožnila zařazení parku do druhé kategorie IUCN pro mezinárodní hodnocení národních parků. Široké vědecké poznatky ukazují, že bezzásahovost je klíčem k udržení dynamiky lesního prostředí, jeho biodiverzity a unikátnosti chráněných druhů, píše se v dopise.
Další dopis od 72 ředitelů nejvýznamnějších světových organizací zabývajících se ochranou přírody a evropských národních parků podle informací ČTK dostali v září i předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a také poslanci.