U České Třebové na Orlickoústecku státní firma Lesy ČR obnovila pomník s křížem, který připomíná záhadnou smrt revírníka Ignaze Waltera z roku 1863. Slavnostní odhalení kříže je naplánované na 10. prosince, uvedl podnik v tiskové zprávě.
Kříž byl poničený a našel se ve svahu. Teď ho turisté najdou obnovený u cesty nedaleko vrchu Palice na okraji přírodní rezervace Třebovské stěny. O úmrtí revírníka Ignaze Waltera hovořila místní pověst. Podle ní postřelil erbovního rychtáře z Kozínohy, a protože si myslel, že ho usmrtil, sám se střelil ze služební pušky a zabil se.
Je ale také možné, že to bylo celé jinak. Revírník byl velmi oblíbený, měl tři děti a sloužil na několika panstvích. V roce 1859 přešel do Lanškrouna a domovem se mu tady stala damníkovská hájovna a okolní lesy revírem. V červenci 1863 záhadně zemřel. Komise tehdy uvedla, že se jednalo o náhodný výstřel vlastní zbraní.
Oficiální verze mluví o nešťastné náhodě, pověst o sebevraždě, ale možná se jednalo o vraždu. „Aby nejasností nebylo málo, z archivních pramenů víme, že lesníkova smrt se vyšetřovala ještě v roce 1864 v souvislosti s nebezpečným vyhrožováním Ignazi Walterovi a trestním oznámením na neznámého pachatele pro zjevné násilí,“ uvedla ředitelka muzea.
Podle kroniky obce Skuhrov stál kříž na svém místě ještě někdy počátkem 50. let 20. století. Pak byl poničen a rozpadl se na několik kusů. „Podstavec a pata kříže ležely v nedalekém prudkém svahu a byly zčásti v zemi,“ uvedla ředitelka Městského muzea v České Třebové Jana Voleská.
Pomník nechaly Lesy ČR zrestaurovat a usadit nedaleko rokle, protože se nepodařilo zjistit, kde přesně stával. „Obnovený kříž připomíná váženého lesníka. Vnímáme ho ale i jako symbolickou připomínku práce všech, kteří po staletí zakládají a pěstují lesy pro další generace a jejichž práce si vážíme,“ řekla lesní správkyně z Lanškrouna Jana Trejtnarová.
ČTK