logo Silvarium tisk

Brouci jsou pro něj obrovskou vášní. Lukáš Skořepa na Šumavě našel opravdu vzácného

Když na Šumavě lyžoval, všiml si na javorech stop po tesaříkovi javorovém. Vzácného brouka už v pohoří desítky let nikdo nezaznamenal. Oslovil tak zástupce Správy národního parku, zda by nemohl provést výzkum. Lesní inženýr a zároveň vášnivý entomolog Lukáš Skořepa z Peče u Dačic na Jindřichohradecku tak začal hledat tesaříka letos v červenci. A na Šumavu se bude vracet ještě v příštích dvou letech. „Někdy musím na strom dokonce vylézt, jinak bych se k broukům nedostal," vypráví 33letý odborník. Letos objevil v národním parku i jiného vzácného brouka trnoštítce horského a zkoumá i další tesaříkovité. Podle jeho slov hmyzu prospívá kůrovcová kalamita.

Je tesařík javorový skutečně tak vzácný?

Považujeme ho za velmi vzácný druh. Pro staré entomology to byl, jak se říká, špek. Kdo ho našel, byl za hvězdu. Ještě před deseti lety jsme ho tady znali jen z Králického Sněžníku nebo Jeseníků. V posledních letech se situace změnila hlavně díky kůrovcové kalamitě, která otevřela prostory, kde se tesaříkovi daří. Proto je nyní k nalezení třeba i v Lužických horách, Beskydech nebo Bílých Karpatech. Já se rozhodl, že zjistím, jak to s ním je na Šumavě. Naposledy ho tam zaznamenali v roce 1946.

Celý rozhovor najdete v deníku Mladá fronta DNES

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě